ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף ארגמן נגד אלבר ציי רכב בע"מ :

בפני כבוד ה שופט - ס. הנשיא אור אדם

תובע

יוסף ארגמן

נגד

נתבעת
אלבר ציי רכב (ר.צ.) בע"מ

החלטה

בפניי בקשה לביטול פסק דין שניתן בהיעדר הגנה והתייצבות מטעם הנתבעת ביום 20.2.19.
הנתבעת לא התייצבה לדיון ביום 20.2.19. מעיון במערכת הממוחשבת עלה כי נמסרה לנתבעת הודעה כראוי על הדיון ולפיכך, נדון התיק בהעדר התייצבות הנתבעת והתובע ביקש פסק דין על יסוד התביעה.
התובע התייצב לדיון. בדיון נשמעה אפוא עדותו וניתן פסק דין מפורט בה עדר התייצבות הנתבעת.
הנתבעת טענה בבקשה לביטול פסק הדין , כי כתב התביעה לא הומצא לה, וכי סניף הנתבעת נמצא ברחוב צה"ל 33 באשקלון ולא ברחוב צה"ל 1 באשקלון כפי שטען התובע, ולאחר שלא הומצא לידיה או למי מטעמה זימון לדיון נמנעה ממנה זכות ההתגוננות.
לעניין סיכויי ההגנה, טענה הנתבעת כי הינה חברה שעוסקת במכירת רכבים משומשים, בהתאם להסכם בין הצדדים, התובע רכש את הרכב מהנתבעת ללא אחריות מטעם הנתבעת, עם נתונים שהיו ידועים לתובע , ואשר יש בהם כדי לשקף בלאי סביר למערכות הרכב ולמצבו המכאני. נטען שהתובע רכש את הרכב במחיר מוזל, לאור נתוניו , ובמעמד המכירה , היה הרכב תקין לנסיעה. אין לדעת מה אופן השימוש אשר ביצע התובע ברכב , ולכן אבד הקשר הסיבתי בין מצב הרכב ביום מכירתו לתובע, לבין מצב הרכב בחלוף חודשיים וחצי שימוש להם טוען התובע . לאור כל האמור לעיל, עתרה הנתבעת כי בית המשפט יורה על ביטול פסק הדין וי אפשר לה את יומה בבית המשפט.
התובע בתשובה, התנגד לבקשה לביטול פסק הדין. לטענתו הרחוב שרשום בכתב התביעה הוא הכתובת שבה רכש את הרכב נשוא התביעה, הוא הגיע למקום ושאל אנשים בתחנ ת הדלק הסמוכה למקום לגבי הכתובת והם נתנו לו את הכתובת שרשם מאחר שהכתובות אינן מסודרות ולא ידע שהכתובת אינה נכונה.

דיון והכרעה
בהחלטה אם לבטל פסק דין שניתן בהעדר הגנה, שומה על בית המשפט לבחון אם יש לבטלו מחובת הצדק, ולחילופין אם נכון לבטלו מכוח שיקול דעת בית המשפט. אם הוכח כי לא בוצע זימון כדין והנתבע לא ידע על הדיון, אז חובה לבטל את פסק הדין מחובת הצדק. אולם אם אין הדבר כך, אז נתונה ההכרעה לשיקול דעתו של בית המשפט. במקרים מעין אלה, על בית המשפט לבחון את סיבת המחדל שהציג המבקש לאי התייצבותו (ע"א 2201/07 חונינסקי נ' אטלנטיס מולטימדיה בע"מ (2.02.2009)). בבדיקת סיבת המחדל יש לבחון האם נבע מזלזול, רשלנות, או שקיים נימוק ראוי לכך. בנוסף, על בית המשפט לשים לנגד עיניו כי מבחן בדבר סיכויי ההצלחה הוא המבחן העיקרי (בר"ע (חיפה) 1835/07 יהודה לוי ואח' נ' מזיג דוד (5.11.2007)). המגמה הרווחת בפסיקה היא להיעתר לבקשה לביטול פס"ד שניתן במעמד צד אחד, לאור מעמדה של זכות הגישה לערכאות, שהיא זכות בעלת מעמד חקיקתי, על מנת ליתן לבעל דין את יומו בבית המשפט, זאת תוך ריפוי הנזק שנגרם לבעל הדין שכנגד ע"י פסיקת הוצאות (ת"ק (נצרת) 42167-02-13 מוחמד דאהר אמארה נ' מרואן חדאד (27/08/2015)).
בענייננו, טענה הנתבעת כי מעולם לא קיבלה את כתב התביעה לידיה , ומשכך נמנע ממנה מלהתגונן. א ין חולק כי הכתובת הרשומה על גבי אישור המסירה אינה הכתובת של הנתבעת, אף לא של סניפה באשקלון. עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי התובע מצהיר כי המסירה בוצעה במקום בו בוצעה העיסקה.
בשל הספק הקיים, מאחר ועפ"י אישור מסירה לא בוצעה מסירה בכתובתה של הנתבעת נראה כי יש מקום לשקול את ביטול פסק הדין מחובת הצדק.
לאחר עיון בבקשה ובתגובה לה, ולאחר שבידי בית המשפט אין אישור מסירה חתום עם כתובתה של הנתבעת, ו לנוכח סיכויי ההגנה שהנתבעת העלתה בטענותיה - מצאתי לנוכח ההלכה הפסוקה, והמגמה לביטול פסקי דין ביד רחבה כי נסיבות העניין מצדיקות בירור המחלוקת לגופה.
עם זאת, הנתבעת לא הבהירה כיצד מסירה שנעשתה לבית העסק בו בוצעה העסקה, איננה מסירה כדין. לא ניתן להתעלם מהעובדה כי התובע, אזרח מן השורה מסר את כתב התביעה במקום בו בוצעה העיסקה, התייצב לדיון ובזבז את יומו בבית המשפט ולפיכך, ביטול פסק הדין יהיה כפוף להוצאות.
אשר על כן, ביטול פסק הדין מיום 20.2.19 יהיה אך ורק בכפוף לתשלום הוצאות התובע בסך 500 ₪, זאת ללא קשר לתוצאות ההליך העיקרי.
הנתבעת תפקיד את הסכום האמור בקופת בית המשפט עד ליום 1.5.19.
לעיוני ביום 2.5.19.
יודגש כי אם הסכום האמור לא יופקד בקופת בית המשפט במועד – תבוטל החלטה זו, ופסק הדין מיום 20.2.19 יעמוד בעינו .
אם הסכום יופקד פסק הדין יבוטל – כתב הגנה יוגש עד ליום 15.5.19 ואז יישמעו ההוכחות בתובענה בשנית, במועד שיקבע בבית משפט השלום באשקלון ועל הצדדים להביא לדיון את כל העדים והראיות.

ניתנה היום, כ"ה אדר ב' תשע"ט, 01 אפריל 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יוסף ארגמן
נתבע: אלבר ציי רכב בע"מ
שופט :
עורכי דין: