ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין באסם עלאמה נגד מידה טובה בניה והנדסה בע"מ :

02 אפריל 2019
לפני: כבוד השופטת יפה שטיין
התובע:
באסם עלאמה

ע"י ב"כ: עו"ד דלאשה רכאד

-
הנתבעת:
מידה טובה בניה והנדסה בע"מ

ע"י ב"כ: עו"ד דניאל לוין

החלטה

זוהי החלטה בבקשת הנתבעת לביטול פסק דין שניתן כנגדה בהעדר הגנה ביום 22.07.2018.

ביום 03.03.2019 הוגשה בקשת הנתבעת לביטול פסק הדין שניתן כנגדה וביום 14.03.2019 הוגשה תגובת התובע המתנגד לבקשה.

לטענת הנתבעת, מאישור המסירה שהוגש לתיק עולה שכתב התביעה הומצא לכתובת שאינה הכתובת הרשומה של החברה אלא לביתו של מנהל החברה אשר במועדים הרלוונטיים כלל לא התגורר בה. לבקשתה צורפו נסחי חברה אשר מציגים כתובת שונה מזו המופיעה באישור המסירה. יתרה מכך, לטענת הנתבעת כלל לא ברור מי סירב לחתום על אישור המסירה. גם פסק הדין לא הומצא לנתבעת. לפיכך ומכוח ההגנה מן הצדק זכאית הנתבעת לקבל את יומה בבית הדין.

התובע מתנגד לבקשה בטענה כי בעת הגשת הבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה, כתובת הנתבעת הרשומה ברשם החברות הייתה ברחוב קנאי הגליל בירושלים.

דיון והכרעה
הפסיקה בעניין ביטול פסה"ד קובע, כי ככלל ייטה בית הדין לבטל פסקי דין שניתנו בהיעדר הגנה, על מנת ליתן לנתבע את יומו בבית הדין. זאת, אף אם פסק הדין ניתן בשל מחדליו של הנתבע. בהתאם לנסיבות העניין, ישקול בית הדין את פיצוי התובע בהוצאות מתאימות. כך נפסק, בין היתר, בדבע נה / 52 - 3 כל הקריות בע"מ - דניאלה קדוש פד"ע כח 303 (1995) מפי כבוד הנשיא (בדימוס) ס' אדלר:
"בית דין זה נזקק לעניין ביטול פסק-דין שניתן בהעדר. לעניין זה נאמר בדב"ע נב /9-155 בעמ' 280 תוך אימוץ פסיקת בית המשפט העליון, כדלקמן: 'אשר לביטול פסק הדין שניתן בהעדר, הרי שהדין וההלכה הם, כי גם שעה שהיו מחדלים מצד בעל דין או בא-כוחו, יישמע הדיון לגופו תוך קביעת פיצוי בהוצאות." בדב"ע מט/112 - 9 גזנואה - אלה תעשיות פלסטיק (לא פורסם), שצוטט בדב"ע נב/3-48 בע' 421 נאמר לגבי ההצדקה למדיניות בית הדין בנושא זה, כדלקמן: 'הצדק דורש כי שעה שקיימת הגנה לכאורה, ישמע התיק לגופו, תוך פיצוי כספי של הצד אשר לזכותו ניתן פסק-דין בהעדר הגנה, כפי שנעשה במקרה זה. בהמשך פסק הדין בדב"ע נב/3-48 הנ"ל, נאמר: "ככלל, אין בית דין זה רואה בעין יפה ניסיונות פרוצדורליים למנוע מבעל דין לטעון לגופו של עניין, ועל פי ההלכה אשר נקבעה ... יש לתת לו את יומו לפחות פעם אחת".

מעיון בבקשה לביטול פסק הדין ובתגובה לה עולה כי אכן נוצר בלבול בכתובת הרשומה של הנתבעת. התובע אכן הגיש בעת הגשת הבקשה למתן פסק דין בהעדר הגנה נסח חברה לפיו כתובת החברה היא ברחוב קנאי הגליל בירושלים ואילו הנתבעת הציגה נסחי חברה לפיהם כתובת החברה היא ברחוב הרב מן ההר, ירושלים.

לפיכך ולאור העובדה שעל פניו שני הצדדים פעלו כנדרש (ואף שעניין הכתובת הרשומה לא הוברר די צרכו) – הבקשה לביטול פסק דין שניתן בהעדר הגנה מתבטלת ללא צו להוצאות. ככל שבסיום הדיון יתברר כי מי הצדדים פעל שלא כנדרש – תישקל בשנית שאלת ההוצאות.

סוף דבר:
הבקשה לביטול פסק הדין בהיעדר הגנה מתקבלת.
הנתבעת תגיש כתב הגנה תוך 30 יום. לאחר הגשת כתב הגנה ייקבע מועד לדיון מוקדם.
הנתבעת תדאג לעדכון כתובתה הנכונה ברישומי רשם החברות.

ניתנה היום, כ"ו אדר ב' תשע"ט, (02 אפריל 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: באסם עלאמה
נתבע: מידה טובה בניה והנדסה בע"מ
שופט :
עורכי דין: