ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חיה לוי נגד קלוד לגרנג :

בפני כבוד ה שופטת ורדה פלאוט

מבקשים

  1. חיה לוי
  2. שם טוב לוי

נגד

משיבים

  1. קלוד לגרנג
  2. פראנסואז לגרנג
  3. עו"ד גל חלפון
  4. איילון חברה לביטוח בע"מ
  5. עו"ד יורם זנו
  6. מגדל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

1. בקשת רשות ערעור על החלטת בית משפט השלום בנתניה מיום 11.03.19 (כבוד השופטת ס. קולנדר אברמוביץ) אשר קבע כי "לא ניתן לקבלת תצהירי הנתבעים בלא שייחקרו על האמור בתצהיריהם, שכן בכך תפגע זכותם המהותית של התובעים לניהול התביעה".

2. בקצרה יפורט כי המשיבים 1-2 הגישו לבימ"ש קמא תביעה כספית ע"ס 280,000 ₪ כנגד המבקשים. בביהמ"ש התקיימו תשעה דיונים וביום 24.03.19 התקיימה ישיבת הוכחות ראשונה, כאשר המשך ההוכחות נקבע ליום 28.05.19.
בין לבין הוגשו תצהירי עדות ראשית מטעם הצדדים.

ביום 07.03.19 הגישו המבקשים (הם הנתבעים בהליך קמא) בקשה להתיר להם להגיש תצהיריהם כראיה קבילה מבלי שהם יתייצבו לחקירה נגדית, וזאת נוכח מצבם הבריאותי. לאחר שהתקבלו התגובות לבקשה, ניתנה ההחלטה נושא בקשת רשות הערעור. נקבע כי אין לקבל את התצהירים מבלי שהמבקשים ייחקרו עליהם מהטעם שבכך תפגע זכותם המהותית של התובעים לניהול התביעה.

3. לטענת המבקשים, בתמצית, שגה בית משפט בהחלטתו:
באשר למבקש 2, מר שם טוב לוי, מספר חודשים לאחר הגשת התצהיר הוא חלה בדמנציה המתבטאת בחוסר התמצאות ושכחה. הוא אינו יכול ואינו כשיר להיחקר בבית משפט על תצהירו. בנסיבות אלו התבקש בית משפט לאפשר חקירת המבקשת 1 במקומו. בית המשפט נעתר לבקשה. אלא שלאחר מכן חלתה גם המבקשת 1, הגב' חיה לוי , והיא נתונה בטיפולי כימותרפיה ומצבה הפיזי והנפשי ירוד. נקבע ע"י רופאה כי מצבה אינו מאפשר לה להעיד ולה יחקר בבית משפט. בנסיבות אלו, לטענתם, יש להתיר את הגשת התצהירים כראיה גם בהעדר אפשרות לחקירתם.

4. דין הבקשה להידחות אף ללא צורך בקבלת עמדת הצד שכנגד.

תצהירי המבקשים הוגשו לבימ"ש קמא ביום 17.01.18. ביהמ"ש בהחלטתו נושא בקשת רשות הערעור לא הורה על הוצאת תצהירי המבקשי ם מהתיק אלא כל שנקבע הוא כי "אין לקבל תצהירי הנתבעים בלא שייחקרו". מכאן, כי תצהירי המבקשים (הנתבעים 1-2 בהליך קמא) נמצאים, כאמור, בתיק ביהמ"ש ומשמשים כחלק מהראיות שבהליך קמא.
ככל שהמשיבים עומדים על זכותם לחקור את המבקשת 1 על תצהירה- הרי שניתן לזמנה לעדות לאחר החלמתה, וביהמ"ש ייקבע מועד לחקירתה בהתאם למצבה הבריאותי ובהתחשב בכך . באשר לחקירת המבקש 2 ונוכח מצבו ה בריאותי והקוגניטיבי- ככל שמבוקש לזמנו למתן עדות, הרי שיש לזמן את האפוטרופוס ש מונה/ימונה לו, לצורך בחינת טענותיו בהליך קמא .

אציין כי תקנה 522(ג) לתקנות סדר הדין האזרחי תשמ"ד-1984 מתירה הגשת תצהיר כראיה בהליך משפטי, אף בהעדר התייצבות המצהיר לחקירה, וזאת " ברשות מיוחדת מאת בית המשפט או הרשם". במידת הצורך רשאי כמובן צד מעוניין להגיש בקשה לבית משפט קמא בהתאם לתקנה זו.

5. לפיכך, ובכפוף לכך שהתצהירים יוותרו בתיק והחקירות יבוצעו בהתאם לאמור לעיל, הבקשה נדחית.
משלא התבקשה עמדת הצד שכנגד, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, כ"דכ"ד אדר ב' תשע"ט, 31 מרץ 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: חיה לוי
נתבע: קלוד לגרנג
שופט :
עורכי דין: