ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ב.מ.מ. פרויקט בע"מ נגד בנק הפועלים עכו :

בפני כבוד השופט ג'מיל נאסר, שופט בכיר

מערערת

ב.מ.מ. פרויקט בע"מ

נגד

משיב

בנק הפועלים עכו 12713

פסק דין

המדובר בערעור על פי סעיף 10 א' לחוק שיקים ללא כיסוי, התשמא - 1981.

המערערת הינה חברה בע"מ אשר מנהלת חשבון אצל המשיב. המשיב הגביל את חשבון המערערת לאחר שסורבו 10 שיקים. המערערת מלינה על סירובם של 6 שיקים מתוך הרשימה הנ"ל וטוענת כי אלה סורבו שלא כדין.

היום שמעתי את הערעור. הצדדים הפנו אל הטיעונים בכתב שהעלו הן בכתב הערעור והן בתשובה של הבנק. לאחר ששקלתי את מלוא הטענות נחה דעתי לדחות את הערעור.

הטיעון המרכזי שהעלתה המערערת הינו שהבנק נהג לכבד שיקים שהיא הציגה לפירעון, תוך חריגה ממסגרת האשראי. אין בידי לקבל טיעון זה מאחר וטענה זו לא הוכחה. יותר מכך, ניתן לומר כי סירוב השיקים נשוא הודעת ההגבלה נעשה לאורך תקופה של 10 חודשים, החל מיום 4/2/18 ועד 31/10/18. נתון זה מלמד כי לאורך תקופה ארוכה יחסית נהג הבנק לסרב שיקים שהוצגו לפירעון תוך חריגה ממסגרת האשראי.

אין מחלוקת כי מסגרת האשראי המאושרת עמדה על סך 25,000 ₪. המערערת טוענת כי מאחר וקיים פיקדון נזיל בסך 60,000 ₪ הרי קיימת חובה על הבנק לכבד שיקים שהוצגו לפירעון גם אם מדובר בחריגה ממסגרת האשראי המאושרת, וכל עוד הם בתוך מסגרת הפיקדון הנזיל שנמצא בבנק. אין בידי לקבל טיעון זה מהסיבה העיקרית שמדובר בפיקדון שהפקידה המערערת כבטוחה לכלל האשראים שהועמדו בחשבון החברה. מכאן, שלא ניתן לומר כי מדובר בסכום כסף נזיל שמהווה הלכה למע שה הגדלת האשראי שהוקצה למערערת.

כל השיקים נשוא הערעור סורבו כאשר לא היה כיסוי מספיק בחשבון המערערת. אין על כך חולק. הטענה כי הבנק היה חייב לכבד את השיקים אינה מבוססת לא על נוהג וגם לא על קיום אשראי שהינו מעבר ל – 25000 ₪.

השיקים מיום 31/10/18 (5 שיקים) הינם בסכום כולל של 135000 ₪ כאשר במועד הנ"ל יתרת החובה בחשבון המערערת עמדה על כ – 160 אלף ₪. השיק מיום 14/8/18 הוצג לפ ירעון כאשר יתרת החובה בחשבון הייתה 28000 ₪. השיק מיום 1/11/18 הוצג לפירעון כאשר יתרת החוב הייתה 31000 ₪.

בחנתי את יתר הטענות שהעלתה המערערת ולא מצאתי בטענות אלה הצדקה לשנות את המסקנה המשפטית המתבקשת ולפיה אין כל עילה להתערב בהחלטת המשיב לסרב את עשרת השיקים (לרבות ששת השיקים נשוא הערעור) ולהגביל את חשבון המערערת.

אשר על כן, אני דוחה את הערעור ומחייב את המערערת לשלם למשיב הוצאות בסך 1000 ₪. הפיקדון שהפקידה המערערת בתיק יועבר ישירות אל המשיב על חשבון ההוצאות שפסקתי.

המזכירות תעביר העתק מפסק הדין אל ב"כ הצדדים.
ניתן היום, כ"ו אדר ב' תשע"ט, 02 אפריל 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ב.מ.מ. פרויקט בע"מ
נתבע: בנק הפועלים עכו
שופט :
עורכי דין: