ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רשאד קאסם נגד איסי הנדסה בע"מ :

26 מרץ 2019
לפני: כבוד השופטת יפה שטיין
התובע:
רשאד קאסם

ע"י ב"כ: עו"ד פאדי חאג' יחיא

-
הנתבעת:
2. איסי הנדסה בע"מ
ע"י ב"כ: עו"ד שקיראת מועתז

החלטה

זוהי החלטה בבקשת הנתבעת 2 לביטול פסק הדין שניתן כנגדה בהעדר הגנה ביום 22.01.2018.
ביום 17.10.2018 הוגשה בקשת הנתבעת 2 לביטול פסק הדין שניתן כנגדה וביום 14.11.2018 הוגשה תגובת התובע המתנגד לבקשה.
ביום 24.12.2018 לבקשת הנתבעת 2 התקיים דיון בבקשה לביטול פסק הדין בהעדר הגנה.
לטענת הנתבעת 2 יש לבטל את פסק הדין מכוח חובת הצדק, שכן כתב התביעה נשלח לת.ד שאינה שייכת לנתבעת במקום לשלוח אותו לכתובת הרשומה ברשם החברות. לנתבעת 2 נודע לראשונה על פסק הדין לאחר שקיבלה אזהרה מלשכת ההוצאה לפועל ביום 11.10.2018. בנוסף טוענת הנתבעת 2 כי סיכויי הגנתה טובים.
התובע מתנגד לבקשה היות וכתב התביעה נמסר למען הרשום ברשם החברות ועל פי אישור המסירה שהוגש לבית הדין ניתן לראות שהוא נמסר למורשה של הנמען אשר חתם על האישור. בנוסף טוען התובע כי בתצהיר שהוגש מטעמה של הנתבעת 2 אינו כל התייחסות לטענות ההגנה.

דיון והכרעה
הפסיקה בעניין ביטול פסה"ד קובע, כי ככלל ייטה בית הדין לבטל פסקי דין שניתנו בהיעדר הגנה, על מנת ליתן לנתבע את יומו בבית הדין. זאת, אף אם פסק הדין ניתן בשל מחדליו של הנתבע. בהתאם לנסיבות העניין, ישקול בית הדין את פיצוי התובע בהוצאות מתאימות. כך נפסק, בין היתר, בדבע נה / 52 - 3 כל הקריות בע"מ - דניאלה קדוש פד"ע כח 303 (1995) מפי כבוד הנשיא (בדימוס) ס' אדלר:
"בית דין זה נזקק לעניין ביטול פסק-דין שניתן בהעדר. לעניין זה נאמר בדב"ע נב /9-155 בעמ' 280 תוך אימוץ פסיקת בית המשפט העליון, כדלקמן: 'אשר לביטול פסק הדין שניתן בהעדר, הרי שהדין וההלכה הם, כי גם שעה שהיו מחדלים מצד בעל דין או בא-כוחו, יישמע הדיון לגופו תוך קביעת פיצוי בהוצאות.. בדב"ע מט/112 - 9 גזנואה - אלה תעשיות פלסטיק (לא פורסם), שצוטט בדב"ע נב/3-48 בע' 421 נאמר לגבי ההצדקה למדיניות בית הדין בנושא זה, כדלקמן: 'הצדק דורש כי שעה שקיימת הגנה לכאורה, ישמע התיק לגופו, תוך פיצוי כספי של הצד אשר לזכותו ניתן פסק-דין בהעדר הגנה, כפי שנעשה במקרה זה. בהמשך פסק הדין בדב"ע נב/3-48 הנ"ל, נאמר: 'ככלל, אין בית דין זה רואה בעין יפה ניסיונות פרוצדורליים למנוע מבעל דין לטעון לגופו של עניין, ועל פי ההלכה אשר נקבעה ... יש לתת לו את יומו לפחות פעם אחת".

מעיון בבקשת הנתבעת 2 ובתגובה לה עולה כי קיימת לה טענת הגנה טובה לכאורה ולפיכך נכון יהיה לאפשר לה להתגונן ולהביא את גרסתה במלואה ולא להשאיר את פסק הדין כפי שניתן בעניינו, ללא בירור מעמיק.

יחד עם זאת ומכיוון שכתב התביעה אכן הומצא לנתבעת 2 באמצעות דואר ישראל והכתובת הרשומה על גבי אישור המסירה היא הכתובת הנכונה – רח' ג'בל מוכבר ירושלים, ובהתחשב במועד בו הוגשה הבקשה – תשלם הנתבעת 2 לתובע סך של 1,000 ₪ בגין הוצאות משפט.

סוף דבר:
הבקשה לביטול פסק הדין בהיעדר הגנה מתקבלת.
הנתבעת תגיש כתב הגנה תוך 30 יום.
כמו כן תישא הנתבעת 2 בהוצאות התובע בסך של 1000 ₪ אשר ישולמו תוך 30 יום ממועד קבלת החלטה זו. לאחר קבלת כתב ההגנה ייקבע מועד לדיון.

ניתנה היום, י"ט אדר ב' תשע"ט, (26 מרץ 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: רשאד קאסם
נתבע: איסי הנדסה בע"מ
שופט :
עורכי דין: