ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ע"י ב"כ עוה"ד הרצוג ודניאל נגד ע"י ב"כ עו"ד שטרצר :

לפני כבוד השופט עידו דרויאן-גמליאל

המאשימה מדינת ישראל
ע"י ב"כ עוה"ד הרצוג ודניאל

נגד

הנאשם לירן אבל דיכטר
ע"י ב"כ עו"ד שטרצר

גזר דין

השתלשלות ההליך:
ביום 28.02.18, במסגרת הסדר טיעון, הודה הנאשם בכתב האישום והורשע בעבירה של החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית, לפי סעיף 7(א) בצירוף סעיף 7(ג) רישא לפקודת הסמים המסוכנים.
לפי המוסכם, הופנה הנאשם לשירות המבחן והתקבל בעניינו תסקיר מיום 26.11.18: השירות מצא כי הנאשם אינו נזקק לטיפול והמליץ על ענישה חינוכית-קונקרטית של מאסר מותנה וצו של"צ בהיקף של 250 שעות.
ביום 05.12.18, לאחר שמיעת הטיעונים לעונש, הפניתי את הנאשם לממונה על עבודות השירות והתקבלה בעניינו חוות דעת מיום 21.03.19 בה נמצא כשיר לריצוי מאסר בעבודות שירות.
עוד בפניי גיליון הרשעות קודמות, לפיו לנאשם הרשעה יחידה בגין שוד שביצע בשנת 2010 ובגינו נדון לעשרה חודשי מאסר בפועל [תע/1], ומכתב המלצה ממעסיקו מיום 21.05.18 [תע/2].
ביום 05.12.18 טענו ב"כ הצדדים לעונש, לפי הסדר הטיעון:
התביעה טענה לעונש עיקרי של מאסר לריצוי בעבודות שירות ולענישה נלווית של מאסר מותנה, קנס, פסילת רישיון נהיגה בפועל ופסילה מותנית;
ההגנה טענה לעונש של מאסר מותנה, קנס ופסילה, וככל שימצא בכך בית המשפט צורך – גם של"צ;

מעשי הנאשם:
ב-17.11.16 בשעה 20:30 נלכד הנאשם כשרכב על קטנועו כשהוא מחזיק בתא המטען שמתחת למושב 302.04 גרם נטו קנבוס, שלא לצריכה עצמית.

נסיבות העבירה – קביעת מתחם העונש ההולם :
הפסיקה חזרה וקבעה בכל דרגות בתי המשפט את החומרה הרבה המיוחסת לעבירות סמים, עקב כובד משקלם של הערכים החברתיים המוגנים בעבירות סמים ואת חומרת הפגיעה בהם על ידי העבריינים. מדובר בנגע האוכל בחברה בכל פה, משחית את הגוף ואת הנפש, ושולח גרורות גם בדמות עבירות אלימות ורכוש חמורות לכלל הסביבה. זאת, עוד טרם שאזכיר את האומללות הפוקדת את משפחות הצרכנים ואת השימוש ברווחי הסמים למימונם של ארגוני פשיעה ושל כל סוגי העבריינות הקשה. עם-זאת, בהתחשב בסוג הסם, הפגיעה בערכים המוגנים קלה ביחס לזו הנגרמת מעיסוק בסמים "קשים".
הנאשם החזיק בסם בנסיבות המעוררות חשד של-ממש לקרבת העבירה למעשה הפצה, כשמדובר כמובן בעבירה מתוכננת, וכשפוטנציאל הנזק שנמנע עקב לכידתו הוא ממשי. הנאשם התחמק ממתן הסבר למעשה, כמתואר בתסקיר, והמסקנה המסתברת, פרי הניסיון, היא שהמעשה בוצע לשם בצע כסף – מה-גם שהנאשם עצמו אינו משתמש בסמים .
נסיבות אלו, שעיקרן קרבת העבירה למעשה הפצה לשם בצע כסף, יובילו לקביעת מתחם נוהג ושגור שבין חודשי מאסר ספורים שניתן לרצותם בעבודות שירות לבין עשרה חודשי מאסר בפועל (וראו למשל ת"פ (מחוזי חיפה) 27305-01-12 מ.י. נ' אברומד (2012), ת"פ 24215-03-16 מ.י. נ' לאם (2018) ו ת"פ 8439-07-15 מ.י. נ' קוממי (2016) ).

נסיבות הנאשם – קביעת העונש במתחם :
הנאשם יליד 1977, כבן ארבעים כיום, נשוי ואב לשלושה, עובד כנהג סמיטריילר לשביעות רצון מעסיקיו [נע/1], ומנהל אורח חיים נורמטיבי ותקין. הנאשם אינו צורך סמים ושירות המבחן לא מצא כי נדרש טיפול כלשהו ובפרט לנוכח האפקט המרתיע של ההליך הפלילי.
בשנת 2010 ביצע הנאשם שוד, בגינו ריצה עשרה חודשי מאסר בפועל [תע/1], אך מאז לא הסתבך בפלילים. לנוכח חלוף הזמן וסוג העבירה, לא תשפיע הרשעה זו על העונש בתיק דנן.
לזכות הנאשם יעמדו הודאתו, שיש עמה נטילת אחריות, ולו חלקית, וחסכון במשאבי ציבור; אורח חייו הנורמטיבי והיצרני; הפגיעה הצפויה של עונש מאסר, ולו בעבודות שירות; וחלוף הזמן. כל אלה יצדיקו קביעתו של העונש העיקרי בחלקו התחתון של מתחם העונש שנקבע לעיל, כמאסר קצר לריצוי בעבודות שירות.
לצד העונש העיקרי ייקבעו לתוספת הרתעה מאסר מותנה והתחייבות כספית; הנאשם יחויב בקנס, המוצדק במניע הכלכלי לביצוע העבירה, אך הסכום יהא מתון, לנוכח הפגיעה בהשתכרות הנאשם שתתלווה לריצוי עבודות השירות; אמנע מקביעת פסילה בפועל, שיש עמה פגיעת-יתר בנאשם, וכאשר אין בנהיגתו סיכון לציבור המשתמשים בדרך.

סוף דבר, אני גוזר על הנאשם את העונשים הבאים:
שלושה חודשי מאסר, שירוצה בעבודות שירות החל מיום 30.04.19 במועצת הפועלים בראשון לציון . הנאשם מוזהר כי כל אחד מאלה יוביל להפסקת העבודות ולהמשך ריצוי העונש בכליאה – אי-ציות להוראות הממונה על עה"ש או הממונים במקום העבודות, שימוש בסמים, הימנעות ממסירת בדיקות שתן לפי דרישה וניסיון להטיית תוצאות בדיקות שתן. תשומת-לב הנאשם להוראות ולהתראות שבחוות דעתו של הממונה;
שלושה חודשי מאסר על-תנאי למשך שנתיים מהיום, שלא יעבור עבירת סמים שהיא פשע;
קנס בסך 800 ₪, או חודש מאסר תמורתו. הקנס ישולם עד ליום 01.06.19;
התחייבות בסך 1,000 ₪ למשך שנתיים מהיום, שלא יעבור עבירת סמים מכל סוג. לא תיחתם ההתחייבות, ייאסר הנאשם למשך חודש;
שישה חודשי פסילה על-תנאי, מלקבל רישיון נהיגה או לנהוג, למשך שנתיים מהיום;

הוראות נלוות:
עותקי גזר הדין יישלחו לממונה על עה"ש ולידיעת שירות המבחן;
סמים יושמדו וכל מוצג אחר יועבר להכרעה פרטנית של קצין משטרה;
פיקדון שהפקיד הנאשם בתיק מ"י 42935-11-16 יושב לו;

זכות ערעור לבית המשפט המחוזי תוך 45 יום מהיום.

ניתן היום, י"ט אדר ב' תשע"ט, 26 מרץ 2019, במעמד הצדדים.


מעורבים
תובע: ע"י ב"כ עוה"ד הרצוג ודניאל
נתבע: ע"י ב"כ עו"ד שטרצר
שופט :
עורכי דין: