ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם אלקיס נגד מדינת ישראל פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה :

לפני כבוד ה שופט אברהם הימן

העוררים

  1. אברהם אלקיס
  2. אלקיס, יבוא ושווק בע"מ
  3. אלקיס צמיגים (1998) בע"מ
  4. א.ב עלקיס טאיירס (2009) בע"מ

נגד

המשיבה

מדינת ישראל פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה

בית משפט קמא התיר עיון והעתקת המסמכים למעט שלושת המסמכים כמפורט לעיל, דהיינו הסיכומים אשר כתבו חוקרים ופקידי מס. בעניין זה הוגש הערר שלפני.

החלטה

לפני ערר על החלטת בית משפט קמא מיום 21.1.19 [כבוד השופט א' הרמלין] בעניין בקשת העוררים לקבלת חומר חקירה לפי סעיף 74 לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב] התשמ''ב – 1982.

בית משפט קמא התיר עיון והעתקת המסמכים למעט שלושת המסמכים כמפורט לעיל, דהיינו הסיכומים אשר כתבו חוקרים ופקידי מס. בעניין זה הוגש הערר שלפני.

טוען בא כוח העוררים כי עיון במסמכים הללו יסייע להגנה וכי הגדרתם כ"מסמכים פנימיים" אין בה כדי להצדיק פגיעה בהגנה.

בתשובתה, חזרה נציגת המשיבים על עמדתם כפי שהובעה בדיון לפני בית משפט קמא.

אקדים ואומר כי בטרם החלטה זו, נטלתי לעיוני המסמכים שבמחלוקת. לאחר שעיינתי בהם אני קובע כי אין ממש בערר זה וכי הוא יידחה.

מדובר במסמכים פנימיים מובהקים שכל כולם הוא הבעת דעת חוקרים על עובדות מסוימות שבאו לפני רשויות החקירה בטרם פתיחה בחקירה ובטרם החלטה מהותית באשר לפתיחה בחקירה. יתירה מזו, אין באמור במסמכים אלה כדי לסייע כהוא זה להגנה. הבעת דעה של חוקר זה או אחר או של פקיד מפקידי הרשות, אין לה כל ערך ראייתי להגנה.

כידוע, העיקרון של אי חשיפת חומר המוגדר כתרשומת פנימית או כהתכתבות פנימית, חשוב ביותר לתפקוד הרשות. שהרי ככל שתהיה פגיעה בכך, ודעתם של אנשי הרשות, כפי שהביעו אותה בכתובים, תועבר ל גורם שלישי, מן הסתם תביא לצמצום הבעת דעת אנשי הרשות. דברים אלה יש לסייג בכך שאילו היה בתרשומת הפנימית חומר חקירה מועיל להגנה היה בכך כדי לגבור על העיקרון של אי חשיפת התרשומת הפנימית.

עולה מן המקובץ שלא נפלה טעות בהחלטת בית משפט קמא ככל שהיא נוגעת לשלושת המסמכים הפורטים לעיל.

המסמכים אשר הוגשו על ידי נציגת המשיבים, יועברו למזכירות בית המשפט, על מנת שיוחזרו לידי באי כוח המשיבים, בעת דרישה.

סוף דבר הוא שהערר נדחה.

ניתנה היום, כ"ז אדר א' תשע"ט, 04 מרץ 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אברהם אלקיס
נתבע: מדינת ישראל פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה
שופט :
עורכי דין: