ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דניאל צבר נגד הסתדרות המורים בישראל :

בפני כבוד ה שופטת עירית קויפמן

מערער

דניאל צבר

נגד

משיבה
הסתדרות המורים בישראל
ע"י ב"כ עו"ד אייל יפה

החלטה

1. לפני ערעור על החלטה מיום 22.07.2018 , שניתנה על-ידי כבוד רשם ההוצאה לפועל יניב דורי-דיין בתיק 523548-03-18 בלשכת ההוצאה לפועל בתל-אביב, במסגרתה נדחתה בקשה בטענת "פרעתי" שהגיש המערער.

2. מאחר שהערעור הוגש לבית-משפט השלום בבאר-שבע כאשר לשכת ההוצאה לפועל בה ניתנה ההחלטה נמצאת בתל-אביב, הורתי למערער בהחלטה מיום 07.08.2018 להבהיר שאלת סמכותו המקומית של בית-משפט זה לדון בערעור.

3. לטענת המערער, תקנה 119(ד) לתקנות ההוצאה לפועל אינה חלה על ערעור בזכות ביחס לטענת "פרעתי" אלא רק על בקשת רשות ערעור.
המערער טוען בעניין זה כי מאחר שתקנה 119(ד) לתקנות ההוצאה לפועל קובעת כי בקשת רשות ערעור תוגש בבית-משפט שלום שבתחום סמכותו נמצאת הלשכה שבה ניתנו ההחלטה או הצו, הרי שבערעור בזכות יש סמכות לבתי משפט שלום בכל הארץ.
להשלמת התמונה יצוין כי המערער העלה במסגרת תגובותיו לתיק טענות רבות ושונות שאינן רלוונטיות לשאלת הסמכות המקומית.
כן יוער כי טענת המערער לקיומה של סמכות עניינית לבית הדין לעבודה לדון בערעור, אינה עולה מחוק ההוצאה לפועל ותקנותיו וממילא לא ברורה טענה זו כאשר המערער עצמו הגיש את הערעור לבית משפט זה.

4. המשיבה טוענת כי לבית משפט השלום בבאר-שבע אין סמכות מקומית לדון בערעור, בין היתר מכוח תקנות 119 ו-120 לתקנות ההוצאה לפועל ו סעיף 80 לחוק ההוצאה לפועל, ולכן נטען כי יש להעביר את הדיון בערעור לבית משפט השלום בתל-אביב.

5. להשלמת התמונה יצוין כי ביום 3.2.19 הפקיד המשיב עירבון בתיק, בעקבות החלטה מיום 3.1.19.

6. לאחר עיון בטענות הצדדים, אני סבורה כי יש לקבל את עמדת המשיבה בשאלת הסמכות המקומית.
הסמכות המקומית נקבעת על פי הוראת תקנה 119 (ד) לתקנות ההוצאה לפועל, התש"ם- 1979, הקובעת כדלקמן:
"הרואה עצמו נפגע על ידי החלטה או צו של רשם ההוצאה לפועל, רשאי לבקש רשות לערער מאת שופט של בית משפט שלום שבתחום סמכותו נמצאת הלשכה שבה ניתנו ההחלטה או הצו"
לפי סעיף 80(ב) לחוק ההוצאה לפועל , התשכ"ז-1967, צווים והחלטות של רשם ההוצאה לפועל בבקשה בטענת "פרעתי" (סעיף 19 לחוק ההוצאה לפועל), ניתנים לערעור בזכות בפני בית משפט שלום.
אמנם, תקנה 119(ד) מתייחסת לבקשת רשות ערעור, אולם אני סבורה כי יש להקיש מהאמור בה גם לע ניין ערעור בזכות, ואין לעשות הבחנה בעניין זה בין ערעור בזכות לבין בקשת רשות ערעור (ראו והשוו רע"צ (אי ') 24181-07-13 ויזמן נ' בנק לאומי לישראל (24.07.13) ).
חיזוק למסקנה זו ניתן למצוא בכלל ולפיו הזוכה הוא שבוחר היכן לאכוף את פסק הדין (סעיף 6(א) לחוק ההוצאה לפועל).

7. ההחלטה עליה הוגש הערעור ניתנה בלשכת ההוצאה לפועל בתל-אביב. לכן, לאור האמור לעיל, הסמכות המקומית מסורה לבית משפט השלום בתל אביב ואין לבית משפט השלום בבאר-שבע סמכות מקומית לדון בערעור.
בנסיבות אלה אני מורה על העברת הערעור לבית משפט השלום בתל-אביב.
שאלת ההוצאות תידון בסופו של ההליך.

ניתנה היום, ה' אדר א' תשע"ט, 10 פברואר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דניאל צבר
נתבע: הסתדרות המורים בישראל
שופט :
עורכי דין: