ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רחמים יוסף נגד המוסד לביטוח לאומי :

בפני: כבוד השופטת אילת שומרוני-ברנשטיין

התובע:
רחמים יוסף
ע"י ב"כ: עו"ד רמי אסחאק

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד ר. חן ואח'

החלטה

לפנינו בקשה להפניית שאלות הבהרה למומחה - יועץ רפואי במסגרת תביעת התובע להכיר בפגיעה בצווארו כפגיעה על דרך המיקרו טראומה בהתאם לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה- 1995.
ביום 28.10.2018 התקבלה חוות דעתו של ד"ר רוני בשוראי בעקבות החלטת בית הדין מיום 4.10.2018.
ביום 19.12.2018 התקבלה בקשה מטעם הנתבע להעביר למומחה שאלת הבהרה. בתגובתו התנגד התובע להפניית השאלה מהטעם שהשאלה לא נועדה להבהיר או להשלים דבר מה בחוות הדעת.
בפסיקה נקבע כי בית הדין ייתן רשות להציג שאלות הבהרה כל אימת שהשאלה היא רלוונטית ומכוונת להבהיר את חוות הדעת או להשלימה. נקבע כי דרך המלך היא להתיר העברת שאלות הבהרה למומחה יועץ רפואי מטעם בית הדין וכי מקום בו קיים ספק בדבר הרלוונטיות של השאלה, על בית הדין האזורי להתירה כדי שלא למנוע מבעל דין את האפשרות להבהיר חוות דעת שיש בה משמעות רבה בקביעת גורל תביעתו.
כן יש ליתן את הדעת לכך ששאלות ההבהרה הן תחליף לחקירה נגדית של המומחה, אשר בדרך כלל אינה מתאפשרת בתיקים מסוג זה. נקבע כי "בהתחשב במשקל הרב אשר ניתן בפסיקתו של בית דין זה לחוות הדעת הרפואית של המומחה הרפואי האובייקטיבי, וכן בהתחשב בכך ששאלות ההבהרה מהוות תחליף לחקירתו הנגדית של המומחה- דרך המלך אשר נקבעה בפסיקה הינה הפניית שאלות הבהרה בהתאם לבקשת הצד".
עם זאת נקבע כי בית הדין לא יתיר הצגת שאלות החורגות מהתשתית העובדתית אשר נקבעה ע"י ביה"ד, שאלות היפותטיות, שאלות ה"מתווכחות" עם מסקנות המומחה וכאלה הבוחנות את ידיעותיו של המומחה ללא קשר לקביעותיו.
לאחר עיון בבקשה ובתגובת הצד שכנגד הגענו למסקנה כי יש להפנות למומחה את שאלת ההבהרה באשר היא עומדת באמות המידה שהותוו בהנחיות ובפסיקת בית הדין הארצי לעבודה.
על כן, השאלה עליה יתבקש המומחה להשיב היא כדלקמן:
לאור העובדה כי בין השנים 2008-2015 התובע עבר 3 תאונות דרכים ותאונת עבודה שלאחריהן התלונן על כאבים בצוואר, ולאור מחלת הצוואר הניוונית שחיקתית הקשורה לגיל, נכון לקבוע כי שיעור השפעת העבודה על החמרת הליקוי בצוואר פחות מ- 20%? נא לנמק.
במקביל להחלטה זו תינתן החלטה נפרדת המופנית למומחה, ובה השאלה עליה הוא מתבקש להשיב, ועותק ממנה יישלח לצדדים.
הצדדים רשאים לפנות בבקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים תוך 15 יום מקבלת החלטה זו.

ניתנה היום, ד' אדר א' תשע"ט, (09 פברואר 2019), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: רחמים יוסף
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: