ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד ראובני נגד ישראייר תעופה ותיירות בע"מ :

בפני כבוד ה שופטת אדנקו סבחת-חיימוביץ

התובע
דוד ראובני

נגד

הנתבעת
ישראייר תעופה ותיירות בע"מ

פסק דין

בפני תביעה כספית בסך 24,674 ₪ בגין עגמת נפש בשל ליקויים בטיול מאורגן מטעם הנתבעת.

אין מחלוקת בין הצדדים כי התובע רכש חבילת נופש, טיול מאורגן לגאורגיה אצל הנתבעת.
אין מחלוקת שעל פי הפרסום שצורף לכתב התביעה הטיול יועד לציבור שומרי מסורת, תוך התחייבות למזון כשר ומלווה קבוצה שומר מצוות, בקיא ומנוסה.

כתב התביעה התייחס לאמירה כללית בדבר עוגמת נפש שנבעה מ"הרבה בעיות לשומרי מצוות" ללא פירוט של העוולות הנטענות והסכומים הנתבעים בגינם. אף שסכום התביעה התייחס לסכום הכולל ששילם התובע עבור הטיול עם בני משפחתו, הרי שאלה לא היו צד להליך, כך שהתביעה תעסוק בנזקים שנגרמו לתובע בלבד.

במהלך הדיון המחלוקת בין הצדדים הצטמצמה לעניינים הנוגעים לטיפול הנתבעת במהלך השבת, כאשר לטענת התובע הנתבעת הפרה את חובותיה כלפיו כאדם שומר מצוות. כך שהתביעה נוגעת לשני נושאים, האחד – אספקה של כרטיס מגנטי, ולא מפתח, ל פתיחת החדר במלון, והשני – אספקת ארוחות במהלך השבת במלון אחר המצוי במרחק הליכה מהמלון בו שהה התובע.
דיון והכרעה

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים וראיותיהם, ושמעתי את העדויות, הגעתי למסקנה, כי דין התביעה להתקבל באופן חלקי.

על-פי הוראת תקנה 15(ב) ל תקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), תשל"ז-1976, משמדובר בתובענה בהליך של תביעות קטנות, יהיה פסק הדין מנומק באופן תמציתי.

התובע טען בעדותו בפניי, כי לא ניתן לו מפתח לחדר אף שביקש זאת מאחר שאדם שומר מצוות אינו יכול לעשות שימוש בכרטיס מגנטי בכניסה לחדר במלון. לטענתו, המדריכה המקומית שתפקידה היה לפתוח את הדלתות במהלך השבת לא תמיד הייתה זמינה, כך למשל הוא נאלץ להמתין לפתיחת דלת בלובי המלון, לפני תפילת שבת בבוקר , במשך 40 דקות. התובע אישר , כי ייתכן שמדובר בהליכה של כ-8 דקות מהמלון בו שהה למלון האחר בו סופקו הארוחות במהלך השבת, כפי שטענה הנתבעת .

נציגי הנתבעת הסבירו, כי המלון בו שהה התובע כמו מלונות מודרניים אחרים, אינם מספקים עוד מפתח לחדר אלא כרטיס מגנטי. על מנת לתת פתרון לשומרי השבת נקבע , כי המדריכה המקומית תפתח עבורם את הדלת כל אימת שיצטרכו ולא דווח להם על כל תקלה בנושא.

עוד נמסר כי התובע ואיתו שאר הקבוצה, 16 במספר, שוכנו במלון הספציפי לאחר שלא נמצא מקום במלון בו שוכנה הקבוצה השנייה, 30 במספר. אף שהקבוצה האחרת שוכנה במלון שדירוגו 4 כוכבים בהתאם לחבילה שרכשו המטיילים, הרי שהקבוצה של התובע שודרגה למלון 5 כוכבים. מאחר שלא הייתה אפשרות להיערך למתן ארוחות כשרות במהלך השבת במלון בו שהה התובע, הארוחות סופקו במלון האחר. לדבריהם הודעה על שינוי במלון נמסרה טרם הטיסה, ומכל מקום, לא היה מדובר בטרחה משמעותית אלא בהליכה של 700 מ', כ-8 דקות הליכה.

התובע בכתב התביעה לא פירט מהם המחדלים של הנתבעת והסתפק באמירה, כי ה מדריך לא היה אדם שומר מצוות ולא בקיא בענייני כשרות, אך לא עלה בידו לסתור את הנטען בתשובת המדריך שהתובע עצמו צירף לכתב התביעה לגבי התנהלות המדריך והקפדתו על ענייני כשרות ושמירת השבת. כאמור, במהלך הדיון בפניי הצטמצמו המחלוקות לסוגיית הכרטיס המגנטי ו אספקת ארוחות השבת במלון האחר .

התובע לא הביא לעדות מי מבני משפחתו שנסעו עמו לטיול ויכלו לחזק את טענותיו בדבר התנהלות הנתבעת או מי מטעמה, בנוגע לזמינות המדריכה המקומית לצורך פתיחת הדלתות. הלכה היא, כי "ככלל, אי העדת עד רלוונטי יוצרת הנחה לרעת הצד שאמור היה להזמינו" (ע"א 641/87 קלוגר נ' החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ (8.1.90), עמ' 244) , וכי "מעמידים בעל דין בחזקתו שלא ימנע מבית המשפט ראיה שהיא לטובתו, ואם נמנע מהבאת ראיה רלוונטית שהיא בהישג ידו ואין לכך הסבר סביר – ניתן להסיק, שאילו הובאה הראיה הייתה פועלת כנגדו" (ע"א 55/89 קופל (נהיגה עצמית) בע"מ נ' טלקאר חברה בע"מ (14.11.90), עמ' 603).

הימנעות התובע מהבאת ראיות לגבי כשלים במענה בפתיחת הדלתות בשבת על יד המדריכה המקומית נזקפת לחובתו ומחזקת את טענות הנתבעת, כי לא נפלו פגמים בשירות שניתן.

לאחר ששמעתי את כלל העדויות, שוכנעתי כי הנתבעת נתנה מענה בעניין פתיחת הדלתות באמצעות כרטיס מגנטי בכך שהקצתה כוח אדם בדמות המדריכה המקומית ולא שוכנעתי, כי היו תלונות בנושא מצד התובע או יתר המטיילים.

כאמור, התביעה הינה בגין עגמת נפש.
לעניין פיצוי בגין עגמת נפש, בפסיקת בתי המשפט נקבע פעמים רבות, כי עוגמת נפש היא צער עמוק ופגיעה משמעותית. אולם לא כל אי-נחת או אכזבה שגרמו לעוגמת נפש מזכות בפיצוי כספי (ת"א (ת"א) 103072/98 רותי רם און נ' סנאורה בע"מ (11.2.04)).

עם זאת, ישנם מקרים בהן יש לתת פיצוי על אובדן הזמן, התרוצצויות ועוגמת הנפש שנגרמו (ת"ק (ראשון לציון) 1937/04 מורושק אירנה נ' אשר ניסים (5.12.04)).

מבלי להקל ראש בטרחה שיכולה להיגרם בהמתנה למדריכה המקומית שתפתח את הדלת לכל אחד משומרי השבת במהלך שבת, לא שוכנעתי כי היו ליקויים בהיבט זה.

אשר לטרחה שבהליכה למלון האחר בו סופקו במהלך השבת הארוחות הכשרות, הרי שמדובר בטענה על סף זוטי דברים. הנתבעת התחייבה לשכן את התובע במלון בדירוג 4 כוכבים, אך בפועל בהעברתו למלון בו שהה היה שדרוג ל- 5 כוכבים, כך שהתובע זכה בהטבה. עסקינן בהליכה של כ-8 דקות במהלך השבת, כאשר ביתר ימות השבוע לא הייתה כל בעיה בנושא, כך שמדובר בטרחה בנוגע למספר ארוחות בלבד .

לאחר שנתתי דעתי להיקף הטרחה שנגרמה לתובע בהליכה של כ- 8 דקות למלון האחר לצורך ארוחות השבת, עניין המצוי על סף זוטי דברים, לעובדה שהתובע קיבל שדרוג למלון בדירוג גבוה יותר, אני מוצאת לפסוק לו פיצוי כולל בסך של 600 ₪, שישולמו בתוך 30 ימים מקבלת פסק הדין, שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה וריבית מיום פסק הדין ועד ליום התשלום בפועל.
ניתן להגיש בקשת רשות ערעור בתוך 15 ימים לבית המשפט המחוזי מרכז - לוד.
המזכירות תשלח עותק פסק הדין לצדדים.

ניתן היום, י"ד שבט תשע"ט, 20 ינואר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד ראובני
נתבע: ישראייר תעופה ותיירות בע"מ
שופט :
עורכי דין: