ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלפא ליסינג נהיגה עצמית בע"מ נגד ציר הסעות ותיור בע"מ :


בפני כבוד ה רשמת בכירה אביגיל פריי

מבקשים

אלפא ליסינג נהיגה עצמית בע"מ

נגד

משיבים

  1. ציר הסעות ותיור (פסגות מינוף והובלה) בע"מ
  2. ישי ניר

החלטה

לפני בקשה להורות על מחיקת כתב ההגנה בתיק ובהתאמה, ליתן פסק דין כנגד הנתבעים בהעדר הגנה.
בתיק זה הוגש כתב הגנה אולם נלווה אליו תצהיר עובד הכשרה חברה לביטוח בע"מ שהינה מבטחת הנתבעים ואינה אחת מבעלות הדין. הנתבעים גם לא חתמו על ייפוי כוח לטובת באי כוח הכשרה אשר פעלו להגשת כתבי הטענות.
גם לאחר שניתנה לנתבעים האפשרות לצרף ייפוי כוח מתאים או מסמך המבהיר הסכמתם להגשת כתב ההגנה מטעמם לא צורף מסמך כאמור ואף לא הוגשה כי בקשה לצירוף המבטחת כבעלת דין לתיק.

עיון בהוראות תקנה 214ג לתקנות סדר הדין האזרחי התשמ"ד-1984 מבהיר כי כתב טענות ייתמך בתצהיר בעל דין. וראה לעניין זה גם החלטת ביהמ"ש ברע"א (מרכז) 11123-10-18 חגי גרוס נ' ש. שלמה רכב בע"מ (פורסם בנבו, 1.11.18) אשר הבהירה ברחל בתך הקטנה-
"תקנה 214 ג' מציינת מפורשות שהתצהיר הנדרש הוא תצהיר אימות ולא תצהיר עדות ראשית, כך נדרש כי תצהיר האימות ינתן על ידי בעל הדין. ישאל השואל והרי פעמים שאין בעל הדין יודע העובדות ממקור ראשון אלא מכלי שני כגון בעל רכב התובע בגין נזקים שנגרמו לרכבו כאשר הנוהג ברכב היה נהג אחר, ודאי שכל שיודע התובע – בעל הרכב הוא מפיו של נהג הרכב – שאינו בעל דין, ועל אף שכך מורה התקנה כי תצהיר האימות יוגש ע"י בעל הדין, ואם כן מעת שצורף תצהיר בעל דין אשר אפשר שלמד על העובדות מאחר, די בתצהיר לצורך אימות התביעה אף שוודאי יזקק בעל הדין לעדים נוספים להוכחת גרסתו עליה אין הוא יודע מכלי ראשון. "
אכן, סעד של מחיקת כתב הגנה הינו קיצוני וחריג וביהמ"ש יעשה בו שימוש בענייננו רק מקום בו התבקש בעל הדין לתקן את מחדלו והוא לא עשה כן. ודוק, אין המדובר בטענה פרוצדורלית גרידא שכן כאמור, סדרי הדין מחייבים קיומו של תצהיר מטעמו של בעל דין .
עם זאת, אין ספק כי חברת הביטוח המבטחת את הנתבעים הינה בעלת קשר ברור וישיר לתובענה ולא ניתן להתעלם מקשר זה, העולה ממסמכי הפוליסה שהוצגו לפני ביהמ"ש.

איזון נכון בין האמור לעיל, תוך התחשבות בעקרון היסוד של הגעה לחקר האמת בכל מקרה ומקרה, הינו מתן אפשרות לנתבעים להמציא ייפוי כוח ותצהיר חתום כדין ע"י בעל דין, או הבהרה של חברת הביטוח האם היא מבקשת להצטרף כצד להליך; זאת לפנים משורת הדין לאור החלטות ביהמ"ש בעבר.

הנתבעים יעדכנו בתוך 7 ימים וככל ולא יוגש כל מסמך מטעמה בהתאם להנחיות ביהמ"ש, ימחק כתב ההגנה בהעדר תצהיר מאמת חתום כדין. הוצאות בקשה זו יקבעו בעת מתן החלטה סופית בעניינה.

המזכירות תעדכן ותעקוב.

ניתנה היום, י"ג שבט תשע"ט, 19 ינואר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אלפא ליסינג נהיגה עצמית בע"מ
נתבע: ציר הסעות ותיור בע"מ
שופט :
עורכי דין: