ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עוזי לודר נגד שמואל קורנהאוזר :

לפני כבוד ה שופטת אביגיל כהן

המבקש

עוזי לודר

נגד

המשיב

שמואל קורנהאוזר

החלטה

1. לפני בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב-יפו (כבוד הרשמת הבכירה טל אלימלך כהן) מיום 11/12/18 בת.ק. 33707-07-18, שניתן לפי סעיף 79 א' לחוק בתי המשפט [נוסח משולב] התשמ"ד - 1984 (להלן: " החוק").

2. המשיב הגיש תביעה קטנה בסך 22,577 ₪ נגד אימו של המבקש בגין נזקים שאירעו לרכבו בתאונת דרכים מיום 27/4/18. תאונת "פגע וברח" כאשר עד ראיה הוא זה שרשם את מספר הרישוי של הרכב הפוגע וצילם אותו.
המבקש - הנתבע הוא בנה של בעלת הרכב. בעלת הרכב נמחקה מהתביעה לאחר שהתברר כי אין לה רישיון והיא אינה נוהגת וכי בנה הוא היחיד שנוהג ברכב. האם נמחקה מהתביעה והמבקש הפך לנתבע.
בדיון העידו התובע. עד הראיה, אשר אין לו היכרות מוקדמת עם התובע והנתבע.

לאחר שמיעת העדויות, בית משפט קמא הציע לצדדים:
"בית המשפט יכריע בתובענה לפי סמכותו שבסעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984. משמעות הדבר, שבית המשפט יכול לתת פסק דין שמקבל את התביעה במלואה או דוחה את התביעה או כל תוצאה שבאמצע. מובהר לצדדים שפסק הדין יינתן לאחר שנשמעו טענותיהם ועל סמך החומר הקיים בתיק; ככל שתהיה חלוקת אחריות בין הצדדים, בית המשפט יקבע אותה באחוזים; כי הם רשאים שלא להסכים להכרעה בדרך זו וכי אין באי-ההסכמה כדי להשפיע על תוצאות המשפט; כי פסק הדין יסיים את המחלוקת בכל טענותיהם; וכי ידוע להם שסיכויי ערעור על פסק דין כזה הם נמוכים במיוחד".

לאחר מכן נכתבה לפרוטוקול הסכמת הצדדים להצעה תוך פירוט שהם מבינים כי קיימת אפשרות לקבל פסק דין מנומק.

3. פסק הדין שניתן ביום 11/12/18 הוא בלתי מנומק. נקבע כי הנתבע ישלם לתובע סך 13,912 ₪.

4. בבקשת רשות הערעור לא מאזכר כלל המבקש, כי מדובר בפסק דין לפי סעיף 79 א' לחוק, אשר יכול ולא יהיה מנומק וטוען, כי הוא מבקש לערער כיוון שפסק הדין אינו מנומק ולטענתו בית משפט התעלם מטענותיו: טענתו כי העד לא זיהה אותו. טענה כי התובע אישר שחנה בצורה בלתי חוקית וטענה כי לרכבו לא נגרם כלל נזק כתוצאה מתאונה כלשהי וכי בית משפט לא אפשר לו להגיש מסמך זה למרות בקשתו.

5. דין בקשת רשות הערעור להידחות אף ללא צורך בתשובת המשיב וזאת מהנימוקים כדלקמן:
א) בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית משפט לתביעות קטנות ניתנת רק במקרים חריגים, עת נעשה לאחד הצדדים עוול קשה או כאשר הבקשה מעוררת שאלה משפטית בדרגת חשיבות גבוהה ביותר, זאת בשל טבעם זה של הליכי תביעות קטנות, שתכליתם בירור יעיל, מהיר ופשוט של הסכסוכים.וראה לעניין זה: רע"א 5623/18 עיריית ירושלים נ' נתנאל מור(9/8/18) סעיף 6, רע"א 1196/15 צח בר נ' פורטל (18/3/15) ורע"א 7535/16 דהרי נ' לדרמן (26/12/16).

ב) זאת ועוד, ערכאת ערעור לא תתערב בפסק דין שניתן, מכוח הסכמת הצדדים, לפי סעיף 79א' לחוק בתי המשפט, אלא באותם מקרים נדירים העולים כדי "... חריגה קיצונית ביותר מגבולות הסבירות במסקנות או בקביעת הסכומים שנפסקו...." (ע"א 1639/97 אגיאפוליס נ' הקסטודיה אינטרנציונלה דה טרה סנטה, פ"ד נג(1) 337 (1999); וכן ע"א 369/89 עותמאן נ' בויארסקי (לא פורסם, 25.3.93); רע"א 4044/04 יצחק ועמוס בוקרה, קבלנים בע"מ נ' סגל, פ"ד נח(6) 894 (2004); רע"א 11080/03 שלודי נ' דגאני (לא פורסם, 6.12.04).

עניינינו אינו נופל לגדר החריגים.

ג) המקרה שלפנינו אינו מצדיק התערבות ערכאת ערעור . פסק הדין שניתן בדרך הפשרה לפי סעיף 79 א' לחוק מעצם מהותו אינו צריך להיות מנומק.
הסכום שנפסק הוא בדרך של פשרה. בדיוק כפי שהופיע בהצעת בית משפט, שהוסכמה על ידי שני הצדדים.
השאלה, האם רכב התובע חנה "בצורה בלתי חוקית" כנטען על ידי הנתבע, אם לאו, אין בה משום מענה לשאלה - מי פגע ברכבו של התובע ומה הנזק שנגרם לרכב. גם אם רכב יעמוד לדוגמא באמצע כביש מהיר מסיבה כלשהו, לא יהיה בכך היתר לכלי רכב אחר לפגוע בו, הגם שאסור לרכב לעצור ללא סיבה מוצדקת באמצע כביש מהיר.

סדרי הדין בבית משפט לתביעות קטנות גמישים. עד נטרלי ואובייקטיבי העיד בדבר פגיעת רכב התובע על ידי רכב הנתבע.
גם אם רכבו של הנתבע לא נפגע בתאונה (אישור באשר לכך לא נמצא ואין תיעוד בפרוטוקול לכך שהנתבע ביקש לצרף אישור כזה וסורב - ראה עמ' 4 שורות 13-14 לפרוטוקול), אין בכך הוכחה לטענה שרכבו של התובע לא נפגע בתאונה מרכבו של הנתבע.

לאור האמור לעיל, אין הצדקה להתערבות חריגה של ערכאת ערעור בפסק דינו של בית משפט לתביעות קטנות שניתן מכוח סעיף 79 א' לחוק.

6. לסיכום:
א) לאור האמור לעיל, דין בקשת רשות הערעור להידחות.

ב) משלא התבקשה תשובה אין צו להוצאות.

ג) המזכירות תשלח החלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, י"ד שבט תשע"ט, 20 ינואר 2019, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עוזי לודר
נתבע: שמואל קורנהאוזר
שופט :
עורכי דין: