ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אילן כהן נגד מגדל חברה לביטוח בע"מ :

בפני כבוד הרשם הבכיר צוריאל לרנר

תובע ונתבע שכנגד

אילן כהן

נגד

נתבעת ותובעת שכנגד
מגדל חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

1. תביעה ותביעה שכנגד אלה עניינן נזק לכלי רכב, שהיו מעורבים בתאונת דרכים, אשר ארעה ביום 6.7.2017 בשכונת גילה בירושלים. בתביעה העיקרית, התובע טוען לנזקים בסך כולל של 6,013 ₪, בגין עלות תיקונים (3,311 ₪), שכר שמאי (702 ₪), ובזבוז זמן ועגמת נפש (2,000 ₪), ואילו בתביעה שכנגד טוענת התובעת שכנגד לזכותה לשיבוב נזקים בסך כולל של 4,149 ₪.

2. המחלוקת בין הצדדים היא בשאלת האחריות לקרות התאונה, וממילא להטבת הנזקים. לשם הנוחות, יכונו להלן הצדדים לפי תפקידיהם בתביעה העיקרית.

3. מדובר בכביש בעל 3 נתיבים לאותו כיוון (מערב), כאשר כמה עשרות מטרים לפני מקום התאונה נמצא צומת מרומזר גדול. הכביש עצמו, החל מהרמזור, מתעקל שמאלה באופן ברור.

4. התובע טוען כי רכב על קטנועו, ובצומת המרומזר פנה ימינה (פניה זו אינה דורשת המתנה בצומת, שכן ישנו נתיב נפרד ההופך להיות נתיב השתלבות, ואינו מפוקח ע"י רמזור), ונשאר בנתיב הימני, שכן בהמשך הדרך, לאחר כמה מאות מטרים, עליו לפנות ימינה שוב. לפתע נפגע מאחור ע"י רכב שלקיומו לא היה מודע, ונפל. הוא סיפר עוד כי נהג הרכב אמר לו לאחר מכן, כי השמש השוקעת סינוורה אותו.

5. נהג הנתבעת טוען כי הגיע בנסיעה ישרה מהצומת המרומזר (שם המתין בשל אור אדום, לפני שהמשיך בנסיעה), וכי לא היה רכב נוסף בכיוון נסיעתו, ולפתע הרגיש במגע עם הקטנוע, אותו לא ראה. לדבריו, היה על הנתיב האמצעי ולא סטה ממנו. הוא אישר, עם זאת, כי יתכן והשמש היתה בזווית שגרמה לסנוור עיניו.

6. לא ניתן להכריע בין הגרסאות הסותרות, ואין ראיה אובייקטיבית המתיישבת טוב יותר עם אחת מהן מאשר עם רעותה. ניסיון החיים מלמד, למעשה, כי בכביש ריק ומתעקל קיימת נטיה לנהגים לקצר את מרחק הנסיעה, ולרדד את העיקול, ע"י חיתוך נתיבים. אין כמובן לדעת אם כך אכן קרה במקרה זה, אולם אם כך קרה, הרי שסטיה של האופנוע שמאלה מסתברת יותר מאשר סטיה של הרכב ימינה; עם זאת, אין בכך כדי להטות את כף מאזן ההסתברויות לטובת התביעה שכנגד. גם השמש המסנוורת אינה מלמדת דבר כך או כך, אם כי היא מסבירה אולי מדוע לא ראו הנהגים זה את רכבו של זה לפני התאונה.

7. כך או אחרת, נוכח חוסר היכולת להוכיח כי גרסתו של מי מהם עדיפה על פני גרסת משנהו, אין מנוס אלא לדחות הדדית את שתי התביעות.

8. בהתאם, אני דוחה את שתי התביעות. אין צו להוצאות.

ניתן היום, י"ח טבת תשע"ט, 26 דצמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אילן כהן
נתבע: מגדל חברה לביטוח בע"מ
שופט :
עורכי דין: