ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין עזבון המנוחה חדרה כבהא נגד מדינת ישראל :

בפני כבוד ה שופט כמאל סעב

התובעים

עזבון המנוחה חדרה כבהא
באמצעות יורשיה:

  1. יוסף מחמוד כבהא
  2. כמאל בדראן
  3. חדר כבהא
  4. אחמד כבהא
  5. מחמוד כבהא
  6. עבד אלקאדר כבהא
  7. דלאל כבהא
  8. מוסילה בדראן

נגד

הנתבעת
מדינת ישראל – רשות הפיתוח

ב"כ התובעים: עו"ד איימן אבו רייא
ב"כ הנתבעת: עו"ד גב' אביטל טוביאנה-אורן -מפרקליטות מחוז חיפה - אזרחי

החלטה

1. בפניי בקשה לתיקון כתב התביעה, במסגרתה טענו התובעים כי לאחר הגשת כתב התביעה נודע להם כי ערב ההפקעה , הזכויות נשוא התביעה , היו רש ומות ע"ש סבם המנוח עבד אלגני אברהים עודה ז"ל (להלן: "המנוח עבד אלגני") ולא ע"ש יורשיו, שהמנוחה חדרה ז"ל אחת היורשות; לכן ביקשו התובעים לתקן את תביעתם באופן שתכלול את כל הפרטים באופן מלא ואת שרשור הזכויות.

2. מנגד, ביקשה הנתבעת לדחות את הבקשה מחמת העדר פירוט לעניין עילת התביעה החדשה שמבקשים התובעים להוסיף ובמסגרת תגובתה פירטה הנתבעת גם את טענותיה לעניין סוגיית ההתיישנות והדגישה כי דין התביעה להיד חות על הסף מחמת התיישנות, בשל כך שהוגשה בחלוף תקופת המעבר שנקבעה בעניין ארידור בדנ"א 1995/06 עזבון המנוח ארידור נגד עירית פתח תקוה (ניתן ביום 21.3.13).

3. בתשובתם לתגובת הנתבעת, חזרו התובעים על בקשתם לתיק ון כתב התביעה כך שתכל ול באופן מדויק את שרשור הזכויות ואת מלוא הפרטים וצירפו לתשובתם את נוסח כתב התביעה המתוקן. התו בעים התייחסו גם לטענת ההתיישנות וביקשו לדחותה ולתקן את תביעתם.

4. לאחר שעיינתי בבקשת התובעים, בתגובת הנתבעת, תשובת התובעים לתגובה ועיינתי בכתב התביעה, אני סבור כי ב שים לב לשלב הדיוני שבו אנו נמצאים, ראוי לאפשר לתובעים לתקן תב יעתם כדי "שבית המשפט יוכל להכריע בשאלות שהן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין" – ראו תקנה 92 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד -1984.

ראוי לציין כי הסמכות לתיקון כתב תביעה הינה רחבה ונתונה לשיקול דעתו של בית המשפט שהוא רשאי להפעילה בכל עת במהלך ההליך המשפטי, בדרך ובתנאים הנראים לו צודקים, ובלבד שהשתכנע, כי התיקון נדרש על מנת להכריע במחלוקת שבין בעלי הדין – ראו לעניין רע"א 7192/14 דוד צוקר ובניו חברה לבניין ולהשקעות בע"מ נ' דוד צוקר (ניתנה ביום 01.01.15).

5. יוער כאן כי הואיל והתובעים טענו בגוף תביעתם כי הזכויות ערב ההפקעה היו רשומות על שם המנוח עבד אלגני והואיל והמנוחה חדרה הינה אחת היורשות, אז ראוי לצרף את כל יורשיו של המנוח עבד אלגני לתביעה המתוקנת שתוגש. זאת ועוד, עיון בתביעה מראה כי הועלו טענות רבות כלפי האפוטרופוס על נכסי נפקדים ולכן ראוי לשקול אפשרות צירופו כבעל דין בתביעה המתוקנת שתוגש.

6. באשר לטענת ההתיישנות ראוי לציין כי טענה זו הקימה את זמנה והיא שמורה לנתבעת בשלב שלאחר תיקון כתב התביעה וזאת במסגרת בקשה נפרדת שתוגש אם תוגש.

7. אשר על כן, על התובעים להגיש כתב תביעה מתוקן תוך 14 יום מהיום. הנתבעת רשאית להגיש כתב הגנה מתוקן תוך 60 יום מהיום.

8. בנסיבות העניין אין צו להוצאות.

9. אני קובע ישיבת קדם משפט ליום 18.4.19 שעה 10:30.

המזכירות תודיע ותשלח עותק מהחלטה זו לצדדים.

ניתנה היום, א' טבת תשע"ט, 09 דצמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: עזבון המנוחה חדרה כבהא
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: