ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל איפרח נגד טובה מיכאלוב :


בפני כבוד ה רשמת הבכירה אביגיל פריי

משיבה- התובעת

טובה מיכאלוב

נגד

מבקשים- הנתבעים

  1. רפאל איפרח
  2. אי.איי.ג'י ישראל חברה לביטוח בע"מ

החלטה

בפני בקשה לביטול פסק דין שניתן ביום 6.11.18 במעמד צד אחד וזאת בהעדר הגנה.

ברת"ק (באר שבע) 12626-12-11 אליהו ג'רבי נ' יעל בן משה, (פורסם בנבו) קבע בימ"ש:

"אי ביטול פסק הדין כמוהו כנעילת שערי בית המשפט בפני המבקש זאת תוך מניעת אפשרות קיום בירור ענייני והוגן של הנושא שבמחלוקת והכרעה בו על סמך ראיות של צד אחד בלבד. אין לשכוח שבדר הדין אינו אלא אמצעי להשגת המטרה של עשיית משפט צדק ואין להפוך את האמצעי למטרה בפני עצמה. בתי המשפט נזהרים ב "נעילת שערי בית המשפט", במיוחד לאור חשיבותה של זכות הגישה לערכאות, שהינה זכות יסוד במשפט הישראלי, ויש שרואים בה כזכות חוקתית של ממש".

וראה לעניין זה גם "סדר דין אזרחי – חידושים, תהליכים ומגמות" , דודי שוורץ, 113-
"פסק דין הניתן במעמד צד אחד באותם מקרים שבהם לא הוגש כתב הגנה או שהנתבע לא התייצב לדיון, ניתן על ידי בית המשפט בלא שהסכסוך נדון לגופו של עניין. הפסיקה פיתחה כללים לבחינת בקשתו של הנתבע לבטל את פסק הדין, ובכלל זה בדיקת התייחסותו בבקשתו לסוגית המצאת התובענה או לסוגית זימונו לדיון וכן, וזה העיקר, בדיקת התייחסותו לסוגיית סיכויי הגנתו. מעתה נבחנים שיקולים אלה גם באספקלריה של זכות הגישה של הנתבע לערכאות כזכות חוקתית."

הלכה פסוקה היא כי יש להעדיף בירור סכסוך לגופו על פני הכרעה על בסיס מחדלים בסדרי הדין, וזאת גם כאשר מחדלו של המבקש עולה כדי זלזול מסוים בהליך. הימנעות מביטול פסק הדין משמעו סגירת דלתות ביהמ"ש בפני המבקש ובכך איון יכולתו לשטוח עמדתו לגופה בפני ביהמ"ש על מנת שיוכל לקבל הכרעה עניינית, לליבתה של מחלוקת.
משכך, לאור העובדה כי התובעת בהגינותה הותירה ההחלטה לשק"ד ביהמ"ש, אני מורה על ביטול פסק הדין שניתן במעמד צד אחד.

עם זאת, כפי שעולה אף מהבקשה עצמה , זכאית הייתה התובעת לפעול לקבלת פסק דין בהעדר הגנה, בחלוף המועד להגשתו. משכך, נדרשה היא להליך זה ולהוצאות נוספות. משכך יישאו הנתבעים בהוצאות התובעת בסך 1,250 ₪ וזאת ללא קשר לתוצאות ההליך העיקרי, הוצאות אשר ישולמו בתוך 30 יום שאם לא כן יישאו הפרשי הצמדה עד למועד תשלומם בפועל.

כתב ההגנה יוגש בתוך 7 ימים והעתק ממנו יועבר ישירות לידי התובעת כדין.

עם הגשת כתב ההגנה תקבע המזכירות התיק לישיבה מקדמית.

המזכירות תמציא ההחלטה לצדדים.

ניתנה היום, ב' טבת תשע"ט, 10 דצמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רפאל איפרח
נתבע: טובה מיכאלוב
שופט :
עורכי דין: