ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין דוד פרץ נגד הועדה המקומית לתכנון ולבניה פרדס חנה :

בפני כבוד ה שופטת מירב קלמפנר נבון

תובעים

 1. דוד פרץ
 2. עמליה פרץ
 3. אורלי לילה קלימיאן
 4. אברהם קלימיאן
 5. שושנה שירי
 6. מנשה אביאל
 7. ברוריה מנשה
 8. צופית ניסנקורן
 9. טל קולומב

נגד

נתבעים

 1. הועדה המקומית לתכנון ולבניה פרדס חנה - כרכור
 2. יצחק עמר בע"מ

החלטה

עיינתי בבקשת הנתבעת 1 לסילוק התביעה על הסף, בתגובת התובעים ובתשובת הנתבעת 1.

בקליפת אגוז, התובעים בתביעתם טוענים כי אין לחייבם בהיטל השבחה או לחלופין כי על הקבלן לשאת בתשלום היטל ההשבחה או בחלקו. הנתבעת 1 – הועדה המקומית טוענת כי הסמכות לדון בחיוב בהיטל ההשבחה, הן על עצם החיוב והן על גובה החיוב, היא לוועדת הערר לפיצויים והיטל השבחה בהתאם לחוק התכנון והבניה, בהתאם להוראותיו של ס. 14(א) לתוספת השלישית לחוק.

התובעים בתגובתם טענו כי סמכות ועד הערר היא אך לגבי גובהו של החיוב, אך אין בסמכותה לדון בעצם החיוב. לכך השיבה הנתבעת 1 כי סעיף 14(א) מקנה לוועדת הערר סמכות ייחודית לדון בתביעה הן על עצם החיוב והן על גובהו וכן ציינה הנתבעת 1 כי שתי משפחות (מש' יעקובסון ומש' פינטו) אשר נתוניהן דומים לאלו של התובעים כאן והיו מעורבות בהליך קודם בין הצדדים, כבר נקטו בהליכי השגה ועניינן קבוע לדיון לפני ועדת הערר.

בחינת הוראותיו של ס. 14 (א) לתוספת השלישית לחוק התכנון והבניה, אכן מעלה כי לוועדת הערר סמכות לדון הן על עצם החיוב והן על גובהו של החיוב. הוראותיו של ס. 13 א' לעניין שיעור ההיטל בלבד (ללמדך על הסמכות בכל הנוגע לעצם החיוב) מעניקות סמכות מקבילה לדון , גם לבית המשפט. זאת, בצירוף העובדה כי עניינם של פרטים מקבוצת התובעים כבר קבוע לפני וועדת הערר, מוביל למסקנה כי תחת למחוק את התובענה דנן, ולסרבל את ההליכים, אשר כבר ממילא מתנהלים בין הצדדים משך שנים ארוכות, יש להעבירה לדיון לפני וועדת הערר.

מוצע לתובעים (בהתאם לאמור בסעיף 31 לתשובתם) איפה , כי תביע תם תחת להיות מסולקת על הסף בדרך של מחיקה או דחייה כמבוקש, תועבר אל וועדת הערר, כך שתידון בצוותא עם עניינם של משפחות יעקובסון ופינטו ותינתן הכרעה בעניינם של כל בעלי העניין לפני ערכאה אחת מקצועית. התובעים יודיעו בתוך 7 ימים מהיום באם הם אכן מבקשים את העברת עניינם לפני וועדת הערר. בהתאם תינתנה הוראותיי להמשך ניהול תובענה זו.

לתזכורת פנימית ליום 18/12/18.

ניתנה היום, ב' טבת תשע"ט, 10 דצמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: דוד פרץ
נתבע: הועדה המקומית לתכנון ולבניה פרדס חנה
שופט :
עורכי דין: