ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם זריהן נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד ה שופט יוסף בן-חמו

העותר

אברהם זריהן

נגד

המשיבים

1.שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
2.מדינת ישראל

החלטה

בפני עתירת אסיר, המבקש להורות לשב"ס לאפשר לו לצאת יציאה בליווי, על מנת להיבדק על ידי אופטומטריסט.

העותר טוען כי הבודק מטעם בית הסוהר לא הצליח להתאים לו משקפיים למרות מס' ניסיונות. לפני כשנה נשברו משקפי הראיה של העותר. העותר טוען כי הוא זקוק למשקפיים לצורך לימודים ומשום שהוא נוהג להקדיש זמן רב לקריאה. העותר נבדק על ידי אופטומטריסט שהציע לו מס' מסגרות. העותר בחר במסגרת שעלותה הכספית 450 ₪, לאחר חודשיים של המתנה הביאו לו מסגרת שאיננה מתאימה. הובטח לו שיביאו לו מסגרת אחרת. אחרי המתנה נוספת של חודשיים, שוב הביאו לו מסגרת ועדשות שאינן מתאימות. העותר הזמין עדשות מס' 1.5 ו – 2.5 בהתאמה, אך סופקו לו משקפיים עם עדשות 3. מס' 5 ו – 4.5, שאינו יכול לראות באמצעותם. בתגובה לטענות העותר אמר לו, לדבריו, האופטומטריסט שהסיבה לקושי בראיה היא משום שלעותר קטרקט.
בעקבות כל התלאות שעבר, עתר האסיר לבית המשפט שקיבל את העתירה (כבוד השופט יונתן אברהם) והורה לאפשר לו לצאת להיבדק אצל אופטומטריסט מחוץ לכותלי בית הסוהר. העותר טוען כי הוא מתקשה לתפקד בלי משקפיים.

בכתב התשובה טענה המשיבה כי בעקבות תלונותיו של העותר, הגיע ביום 12/6/18 אופטומטריסט לטפל בעניינו, בנוכחות סגן מפקד הכלא, אך העותר סירב לאפשר בדיקת העדשות המוחזקות אצלו.

בתום הדיון ניתנה החלטה המורה למשיבה לדאוג לבדיקתו של העותר על ידי אופטומטריסט שב"ס ולאפשר לעותר לרכוש משקפיים בהתאם לתוצאות הבדיקה.

העותר פנה שוב לבית המשפט וטען כי אכן נבדק על ידי מומחה מטעם שב"ס, אך זה שב וקבע לו מס' עדשה שאיננה מתאימה לו 3.5 ו – 4.5 במקום 1.5 ו – 2.5 ועל כן הוא חוזר על בקשתו לאפשר לו לצאת בליווי לבדיקה אצל מומחה פרטי.

המשיבה הגישה תגובה מטעמה, אליה צירפה התייחסות בכתב של אחראי המרפאה של בית הסוהר שטה, ולפיה העותר נבדק ביום 28/8/18, בדיקת ראיה כוללת, לראיה למרחק ולקריאה, אך העותר לא היה מוכן לקבל את תוצאות הבדיקה וחוות הדעת של הגורם המקצועי, ללא שום הצדקה.

אין זו דרכו של בית המשפט להתערב בממצאי חוו'ד מקצועית, ועל כן, נראה שאין מקום לקבלת העתירה.

אולם מאחר והעותר שב ומתעקש לבקש עדשות מס' 1.5 ו – 2.5 , אינני רואה סיבה מדוע לא יסופקו לו משקפיים עם מספר כפי שהוא מבקש.

לפיכך, נציג המשיבה יראיין את העותר וככל שהעותר יודיע מפורשות שהוא מבקש לספק לו משקפיים עם מספר עדשה אותה הוא מבקש, יסופקו לו משקפיים על פי בקשתו.

ניתנה היום, כ' כסלו תשע"ט, 28 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אברהם זריהן
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: