ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ נגד מתן שטרית :

לפני כבוד השופט נצר סמארה

תובעת

ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ
ע"י ב"כ עוה"ד לירון אוליאל

נגד

נתבעים

  1. מתן שטרית
  2. אגד אגודה שיתופית לתחבורה ציבורית בע"מ

ע"י ב"כ עוה"ד יוסף מועדים לשמחה

פסק דין

1. לפניי תביעת שיבוב, בסדר דין מהיר, בגין תגמולי ביטוח ששילמה התובעת למבוטחה בעקבות נזקי רכוש שנגרמו על רקע תאונת דרכים.

תאונת הדרכים ארעה ביום 19.05.2017, בין כלי רכב, מסוג פרטית, מ"ר 59-120-66 שבעת התאונה היה מבוטח על ידי התובעת בביטוח נזקי רכוש (להלן: "הפרטית") לבין כלי רכב, מסוג אוטובוס, מ"ר 88-760-01, שבעת התאונה היה נהוג בידי הנתבע 1 ובבעלות הנתבעת 2 (להלן: "האוטובוס") (ולהלן: "התאונה").

2. אין מחלוקת לעניין עצם קרות התאונה אלא שהצדדים חלוקים לגבי האחריות לקרות התאונה ולגבי היקף הנזק.

3. נערכה לפניי ישיבת הוכחות שבה הוצגו ראיות הצדדים, והעידו הנהגים המעורבים בתאונה.

4. עוד בפתח ישיבת ההוכחות הגיעו ב"כ הצדדים להסדר, לפיו הסמיכו הם את בית המשפט לפסוק בתביעה ובסכסוך על דרך הפשרה, ועל פי שיקול דעת בית המשפט, ללא הנמקה וללא גבולות, וזאת בהתאם לסמכות הנתונה לבית המשפט על פי סעיף 79א לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984, לאחר שהובהר לצדדים כי עילות הערעור על פסק דין זה מצומצמות ביותר, באופן שקיים קושי משמעותי לערער עליו, וכי בית המשפט יכול לקבל את התביעה במלואה, לדחותה או לקבלה חלקית.

5. על סמך מכלול החומר המונח לפניי, ולאור התרשמותי הבלתי אמצעית מהעדים במהלך חקירתם בבית המשפט, תוך שאני לוקח בחשבון את טענותיהם ההדדיות של הצדדים ולאחר ששקלתי את כל השיקולים הרלוונטיים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה להידחות.

הגם שהצדדים הסמיכוני לפסוק על דרך הפשרה וללא נימוקים, מצאתי ליתן הנמקה תמציתית בלבד כדלקמן:

נטל הבאת הראיות הראשוני מוטל על שכמו של התובע בבחינת 'המוציא מחברו עליו הראיה'.

התובעת טוענת על פי גרסת נהג הפרטית, כי בעוד הפרטית נוסעת כדין התפרץ האוטובוס לנתיב נסיעתה של הפרטית וגרם ברשלנותו לקרות התאונה. מנגד, טוענים הנתבעים כי האוטובוס עמד בתחנה על מנת לקלוט נוסעים, והפרטית ניסתה לעקוף אותו משמאל תוך שהיא עולה במחציתה על המדרכה משמאל וברדתה מהמדרכה פגעה באוטובוס.

בעדויות הנהגים חוזרים אלה על גרסתם כפי שנרשמו בטופסי ההודעה על התאונה.

לא מצאתי להעדיף את גרסתו של מי מנהגי הרכבים המעורבים בתאונה. גם מהתמונות שהוצגו בפניי לא ניתן ללמוד מאום אודות נסיבות התאונה. מדובר במצב של 'גרסה מול גרסה'. במצב של תיקו ראייתי שכזה, נכון לקבוע כי לא עלה בידי התובעת להרים את נטל הבאת הראיות המוטל על שכמה, ולמעשה לא עלה בידי להוכיח תביעתה.

6. לפיכך, התביעה נדחית, ללא צו להוצאות, למעט שכר העד כפי שנפסק בדיון, אשר ישולם על ידי התובעת תוך 30 יום.

7. התובעת תישא בשכר העד מטעמה כפי שנפסק בדיון.

8. הואיל וב"כ הצדדים הקדימו להסמיך את בית המשפט לפסוק על דרך הפשרה ניתן בזה פטור מתשלום המחצית השנייה של אגרת בית המשפט, וככל שזו שולמה היא תושב למשלם.

9. המזכירות תמציא את פסק הדין לבאי כוח הצדדים בדואר רשום ותסגור את התיק.

ניתן היום, כ' כסלו תשע"ט, 28 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ש. שלמה חברה לביטוח בע"מ
נתבע: מתן שטרית
שופט :
עורכי דין: