ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שני חואתו דהן נגד המוסד לביטוח לאומי :

25 נובמבר 2018
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת אריאלה גילצר – כץ

התובעת:
שני חואתו דהן
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

מינוי מומחית רפואי:
ד"ר זהר שפרה, מתמנה בזאת לשמש מומחית יועצת-רפואית, (להלן: "המומחית"), לשם מתן חוות דעת רפואית בשאלות המפורטות להלן, בהחלטה זו, והמתייחסות לתובעת. היועצת הרפואי ת מתבקש ת לעיין בכל המסמכים הרפואיים המצורפים וליתן חוות דעת ה תוך 30 יום מיום קבלת החלטה זו. אם וככל שמי מן הצדדים היה או עודנו בקשר עם ה מומחית, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחית, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד , תוך 5 ימים מיום קבלת החלטה זו.

מסמכים רפואיים:
רצ"ב תיק ובו כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לעניינה של התובעת.

העובדות:
התובעת עבדה בחברת "יורו סטנדרט בע"מ" (חברה לייבוא משקאות אלכוהוליים) כסוכנת מכירות מתאריך 1.11.15 ועד 30.1.17.
קו הלקוחות הקבועים מנה כ- 100 – 120 לקוחות אשר התובעת הגיעה אליהם לפי סדר יום קבוע מראש, אשר נקבע ע"פ שיקולי החברה.
התובעת הייתה אחראית על ההזמנות וגם על אספקת סחורה לחנויות (מחוץ לאספקה הקבועה) הנמצאות בין נתניה לחיפה.
יום העבודה של התובעת החל בשעה 8:00 בבוקר עם צאתה מהבית. התובעת הייתה מגיעה ללקוח הראשון לפי סדר הליכה. תחילה, הייתה הולכת למחסן של הלקוח כדי לבדוק איזו סחורה נשארה אצלו ולאחר מכן ניגשת ללקוח ועוברת אתו על רשימת ההזמנות הקבועות שלו, ובמידת הצורך מוסיפה להזמנה את המוצרים החסרים אצלו במלאי.
במהלך ההזמנות של הקו ביצעה התובעת גם "הקפצה" של סחורה (דהיינו, הזמנה שלא על פי קבלת סחורה ליום קבוע של הלקוח). כלומר: הוציאה סחורה כבדה מרכבה ונשאה את אותה סחורה (מדובר בבקבוקי אלכוהול) אל החנות ו/או המחסן ודאגה לסידורם. באופן זה יכלה לוודא שהלקוח קיבל את כל הסחורה במלואה ושלא "התפספס" שום דבר בהזמנתו.
פעילות ה"הקפצה" ונשיאת המשקלים הכרוכה בה התבצעה על ידי התובעת בהיקף שבין 4-3 פעמים בחודש.
בנוסף להקפצת סחורה ללקוחות הייתה התובעת מחויבת לבצע בסיום עבודתה (אם סיימה מוקדם את הקו לפני השעה 17:30) סידור של הסחורה במחסני הלקוחות (על מנת שלא תיווצר סחורה פגת תוקף) וכן נדרשה להוציא סחורה החוצה ממחסני הלקוחות למדפים על מנת שתהיה נראות טובה יותר של הסחורה וכך תימכר לצרכנים. הרמת הסחורה וסידורה במדפים התווספה לתפקידה הכולל ביום-יום אצל הלקוחות.
כמעט בכל יום עבודה יצא לתובעת להרים משאות כבדים (ארגזי שתייה המכילים בקבוקי אלכוהול) במהלך יום העבודה. ארגזי שתייה אלו שוקלים בין 60-50 ק"ג לפי הערכת התובעת ומכילים בין 6 – 18 בקבוקי שתייה בכל ארגז (תלוי בסוג השתייה ובכמות התכולה).
בנוסף למהלך העבודה של ביצוע ההזמנות השוטפות, היו אירועים נקודתיים אצל לקוחות שבהם נדרשה התובעת לשאת עמה סחורה מהרכב ולקיים פעילות טעימות של המוצרים לציבור לקוחות החנות. במהלך פעילות זאת היא הקימה בעצמה עמדה (דוכן), ודאגה לסדר את ארגזי האלכוהול ועם סיום הפעילות דאג ה לפרק את העמדה, לשאת אותה בחזרה למכונית ולהחזיר בעצמה את ארגז השתייה שנותרו לרכב. פעילות זו התבצעה על ידי התובעת בין פעם לפעמיים בחודש בממוצע. זאת בנוסף לפעילות השוטפת.

השאלות עליהן תשיב המומחית:

תשומת לב המומחית כי- סעיף 58 ל חוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה - 1995 קובע כדלקמן:
"שמירת הריון" - היעדרות מעבודה בתקופת ההיריון המתחייבת בשל אחד מאלה:
(1) מצב רפואי הנובע מההיריון והמסכן את האישה או את עוברה, הכל בהתאם לאישור רפואי בכתב;
(2) סוג העבודה, מקום ביצוע העבודה או אופן ביצוע העבודה מסכנים את האישה בשל היותה בהיריון, או את עוברה, לפי אישור רפואי בכתב, ולא נמצאה לה עבודה חלופית מתאימה על ידי מעבידה.
אנא התייחסי בתשובתך לחלופה השנייה המופיעה בסעיף 58(2) לחוק ופרט י האם סוג העבודה, מקום ביצוע העבודה או אופן ביצוע העבודה, סיכנו את התובעת בשל היותה בהריון או את עוברה באופן המצדיק היעדרותה מהעבודה בתקופה הנ"ל.

המומחית מתבקש ת להשיב לשאלה : האם היתה הצדקה לקביעת שמירת הריון לתובעת בגין התקופה מיום 1.2.17 ועד לתום תקופת ההריון?

המומחית תנמק תשובותיה.

התיק יובא לעיוני ביום 6.1.19.

המזכירות תשלח עותק ההחלטה לצדדים ולידי המומחית.

ניתנה היום, י"ז כסלו תשע"ט, (25 נובמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: שני חואתו דהן
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: