ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין נטליה ישעיה נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני: כבוד הנשיא מירון שוורץ

התובעת:
נטליה ישעיה
ע"י ב"כ: עו"ד אלישר פיינגרש

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד אורנית פיכמן

החלטה

1. ד"ר יפה דוד, מומחה בכירורגיה של היד, מתמנה בזה לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן: "המומחה") לשם מתן חוו"ד רפואית בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו והמתייחסות לתובעת, וזאת ככל האפשר בתוך 30 ימים ממתן החלטה זו. שכ"ט המומחה ישולם מקופת ביה"ד כמקובל.

2. מסמכים:

להחלטה זו מצורפים המסמכים כמפורט להלן:

א. תיק כללי ומקצועי משירותי בריאות לאומית.
ב. תיק רפואי מבית חולים זיו.
ג. תיק כללי ומקצועי מביקור רופא צפת.
ד. דיסק הכולל סרטוני וידיאו ותמונות שהוגש ביום 28.10.18.

תשומת לב המומחה מופנית לכך, כי אין רלוונטיות לסרטונים ולתמונות אליהן לא הופנה במפורש בפרק העובדות. באשר לסרטונים, הרי שרק התמונות הנצפות הן הרלוונטיות, כאשר לא קיימת כל משמעות לדברים הנשמעים ברקע.

3. העובדות:

העובדות כפי שהסכימו עליהן הצדדים, הינן כדלקמן:

א. התובעת ילידת שנת 1980.

ב. בתקופה שבין 23.10.11 ועד לחודש 12/16 ומחודש 6/17 עד ליום 17. 8.17, התובעת עבדה במפעל "אלקטו-גליל בע"מ" במחלקת הייצור בחיווט כבלי נחושת.

ג. התובעת עבדה בימים ראשון עד חמישי בין השעות 07:00 ל – 16:00.

ד. חיווט החוטים נעשה על ידי התובעת על פי סדר הפעולות הבא:

  1. תחילה היה על התובעת לקחת חוטי נחושת (בקטרים של 8-24 גייץ') ולבצע חשיפה של החוטים. החשיפה בוצעה באמצעות מכשיר ייעודי לכך. לאחר מכן הכניסה פין בקצה בעזרת "לוחץ פין", אותו התובעת החזיקה לרוב בידה הימנית. עם החיבור, התובעת הייתה מבצעת לחיצה באמצעות תנועת אגרוף. העבודה בוצעה בשלמותה על כל חוט ולאחר מכן המשיכה לחוט הבא. (המומחה מופנה לעניין זה לסרטונים 0005, 0006, 0009 בדיסק).
  2. בהמשך, התובעת הייתה מחווטת את חוטי הנחושת לתוך ראש מתכת עשוי מחורים (מספר החורים השתנה ונע בין 6 ל – 106 חורים), התובעת הכניסה את ראש הפין עד שננעל ואז ביצעה משיכה קלה של החוט ביד שמאל לוודא כי החוט ננעל. (המומחה מופנה לעניין זה לתמונות מספר 0016, 0017 בדיסק).
  3. או אז, היה על התובעת לסרק את החוטים באמצעות ידיה בכדי ליישרם ולאחר מכן החלה ללפף את החוטים כנראה בסרטון. (המומחה מופנה לעניין זה לסרטון 0010 בדיסק).

ה. עבודת התובעת השתנתה בהתאם לערכי מקום עבודתה.
חיבור הפינים כמתואר בסעיף ד.1 לעיל בוצע במשך שעה ביום ולעיתים במשך כארבע עד חמש שעות.
חיווט החוטים לתוך המחבר כמתואר בסעיף ד.2 לעיל בוצע לעיתים במשך ימים ואף שבועות רצופים.
ליפוף החוטים כמתואר בסעיף ד.3 לעיל בוצע מספר שעות ברציפות ולעיתים במשך מספר ימים ברציפות.

ו. עבודתה של התובעת נעשתה ברציפות, למעט הפסקות עיתיות – הפסקה אחת של רבע שעה בשעה 09:30 והפסקה שניה במשך חצי שעה בסביבות השעה 13:00.

4. השאלות:

א. האם התובעת סובלת מליקוי CTS בידיה ?

ב. אם כן, האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי כלשהו בין עבודת התובעת כמפורט לעיל, לליקוי ממנו ה יא סובלת?
גם החמרת מצב ליקוי עקב העבודה, משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.

ג. ככל שהתשובה לשאלה הקודמת הינה בחיוב, וקיים לדעת המומחה קשר סיבתי כלשהו בין העבודה לליקוי, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר אופן קרות הליקוי, דהיינו:
האם בעיקרו של דבר ניתן לומר, כי הליקוי עקב עבודת ה של התו בעת נגרם על דרך של פגיעות זעירות כך שכל אחת מהן הסבה לה נזק זעיר בלתי הדיר עד שהצטברות הנזקים הזעירים הללו זה על גבי זה גרמה לליקוי.

ד. ככל שהמומחה ישיב לשאלה הקודמת בחיוב, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה בדבר השפעת העבודה על הליקוי ביחס לגורמיו האחרים, דהיינו – האם לעבודת התובעת השפעה משמעותית על ליקוי ה?
(השפעה משמעותית על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה).

5. תשומת לב הצדדים מופנית לכך שאין צד רשאי לפנות באופן ישיר אל המומחה בכל עניין שהוא, ובכלל זה אינו רשאי להמציא למומחה מסמכים באופן ישיר.
ככל שצד מסוים סבור כי יש מקום לפנות למומחה בעניין מסוים או להגיש לו מסמכים, עליו להגיש תחילה, בקשה מנומקת לבית הדין, תוך המצאתה לצד שכנגד, וכל פניה אל המומחה ובכלל זה המצאת מסמכים, תעשה על ידי בית הדין, זולת אם בית הדין הורה אחרת. ככלל, אין המומחה אשר מונה על ידי בית הדין, בודק את בעל הדין, שעניינו הופנה אליו, אלא אם המומחה מבקש זאת או בעל הדין הגיש בקשה מנומקת בעניין זה לבית הדין ובית הדין נעתר לבקשה.

6. עם קבלת חוות הדעת היא תועבר לצדדים והם יקבלו ארכה בת 15 יום לבקשה להפנות למומחה שאלות הבהרה ביחס אליה ותינתן ארכה בת 15 יום להגיב לבקשה כזו, ככל שתוגש.

7. למעקב המזכירות

ניתנה היום, י"ז כסלו תשע"ט, (25 נובמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: נטליה ישעיה
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: