ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מדינת ישראל נגד מישל יעקובי :

בפני כבוד ה שופט גיא אבנון

המבקשת

מדינת ישראל

נגד

המשיבים

  1. מישל יעקובי
  2. ליטל יעקובי

בשם המבקשת: רס"מ טל פרץ, פקד אלכסיי טיחומירוב
בשם המשיב: עו"ד ניר ישראל
בשם המשיבה: עו"ד מוטי אזולאי

החלטה

1. לפני בקשה להארכת תקופת החזקת תפוסים עד 31.12.18. בבקשה התקיימו שני דיונים, ביום 15.10.18 (דיון אליו המבקשת לא היתה ערוכה כראוי) וביום 31.10.18. בתום הדיון התרתי לב"כ הצדדים להגיש מסמכי השלמה עד יום 4.11.18, וכך נעשה. דא עקא, ביום 7.11.18 השבתי את המסמכים למבקשת על מנת לאפשר לה להציגם בדיון בבית המשפט העליון (רע"פ 6805/18), ואלו הוחזרו לתיק בית המשפט ביום 14.11.18.

2. לא מצאתי לחזור על טיעוני הצדדים, ואומר בקצרה כך: מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שהתנהלה במשך מספר שנים כנגד המשיבים וכנגד מעורבים נוספים. למשיבים מיוחסות עבירות הכוללות, בין השאר, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, קשירת קשר לפשע ועבירות מס, והכל בגין אירועים שהתרחשו בין השנים 2017-2009. היקף העבירות המיוחסות למשיבים מגיע כדי 354 מיליון ₪, ומנגד שווי התפוסים, שעיקרם נכסי נדל"ן, נופל ממנו משמעותית: הערכת שווי נכסי הנדל"ן ללא שיעבודים הינה כ- 77 מיליון ₪, אך נוכח הערכת חסר ביחס לאחד הנכסים (מרכז מסחרי בחולון), נראה כי הערכת שווי מתוקנת צריכה להצביע על שווי נדל"ן של כ- 85 מיליון ש"ח; מרבית כלי הרכב נמכרו על ידי הבנק ללא יתרה, אחד מכלי הרכב הוחזר למשיבה, ונותר קטנוע שנמכר על יד יחידת החילוט כנגד סך של 44,380 ₪; תפוסים כסף מזומן בשקלים ובמט"ח (כ- 19,000 ₪), וכן שבעה שעונים המוערכים בשווי כולל של כ- 300,000 ₪; עוד תפוסים חשבונות בנק, רובם ביתרות חובה משמעותיות ושניים ביתרות זכות של כ- 525,000 ₪. מכאן, שווי התפוסים (בהתעלם מיתרות החובה בבנקים) הינו כ- 85,888,000 ₪. כלומר, שווי התפוסים מגיע כדי 24.2 אחוז מהיקף העבירות המיוחסות למשיבים.

3. החקירה הסתיימה והצדדים מצויים במסגרת הליך שימוע אשר היה קבוע ליום 6.11.18, ובמסגרתו קיבלו ב"כ המשיבים חלקים מחומרי החקירה.

4. עד כה התקיימו הליכים רבים בעניין המשיבים, הן בערכאה הדיונית, הן בערכאת הערר (בפני מותבים שונים), והן בבית המשפט העליון, שם חזרה בה המשיבה מבקשת רשות ערר שהגישה – ראו החלטת כבוד השופט י' אלרון מיום 11.11.18 ברע"פ 6805/18. בית המשפט חזר וקבע קיומה של תשתית ראייתית כנדרש, ואישר את החזקת התפוסים הרבים.

5. מכאן, לא מצאתי לשוב ולהתייחס באופן מפורט לתשתית הראייתית (הגם שעיינתי בחלקים ממנה שהובאו בפני) הקושרת את המשיבים לעבירות המיוחסות להם, ודאי במידה הנדרשת לשלב זה ההליך.

6. טיעוני המשיבים מהווים בעיקרם מיחזור של טענות שנדחו על ידי 3 ערכאות: כך, הטענות לגבי כלי הרכב אינן רלוונטיות, כשרק הקטנוע נמכר על ידי המדינה ואילו כלי הרכב האחרים נמכרו על ידי הבנקים ולא נותרה יתרה. ממילא, המכירות נעשו כדין; כך, המשיב מסר בחקירותיו כי אין טעם להפקיד את ההמחאות, אשר לטענתו יחזרו, ובקשתו כיום להפקיד את ההמחאות עומדת בסתירה לטענות אלו. בנוסף, על פי החשד מדובר בהמחאות שהתקבלו במרמה, כך שאין היתכנות להפקידן לצורך מימוש הואיל ויהיה בכך שיתוף פעולה לכאורה של המדינה בביצוע עבירות; כך, הטענה כי יש לשחרר את חשבונות הבנק נדחתה על ידי בית המשפט המחוזי, כבוד השופטת נ' בכור, שמצאה כי החשבונות נתפסו ככלי שבו בוצעו עבירות (ע"ח 50736-06-18, החלטה מיום 27.8.18). המשיבה חזרה בה, כאמור לעיל, מבקשת רשות ערר; כך, טענת המשיב באשר למצבו הכלכלי, אליו התייחסה כבוד השופטת בכור בהחלטה (לעיל) בעמוד 5 שורות 25-27. עיינתי במסמכים שהוגשו על ידי המשיבים, ולא מצאתי כי יש בהם לשנות מן ההחלטה.

7. בהינתן האמור לעיל, מצאתי כי לא השתנתה נקודת האיזון וכי בקשת המדינה ראויה ומוצדקת. כאמור, שווי התפוסים נופל משמעותית מהיקף העבירות המיוחסות למשיבים. יש מקום לאפשר קיום הליכי השימוע כסדרם תוך הותרת התפוסים בחזקת המדינה, באופן שיאפשר חילוטם בבוא העת, ככל שיוגש כתב אישום וככל שהמשיבים ימצאו אשמים בדין. בשולי ההחלטה: ככל שהדבר טרם נעשה, מצופה מהמבקשת להעביר לידי המשיבים פירוט מלא של התפוסים, לרבות חשבונות הבנק.

8. אני מורה על הארכת תקופת החזקת התפוסים עד יום 31.12.18, כמבוקש.

ניתנה היום, י"ז כסלו תשע"ט, 25 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.
ההחלטה תישלח לצדדים.
חומרי החקירה יוחזרו למבקשת במזכירות בית המשפט.
מסמכי המשיבים יוחזרו להם במזכירות בית המשפט.


מעורבים
תובע: מדינת ישראל
נתבע: מישל יעקובי
שופט :
עורכי דין: