ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הכשרה היישוב חברה לביטוח נגד גמאל אלדין ביאעה :

לפני כבוד הרשמת הבכירה ויג'דאן חליחל

התובעת:

הכשרה היישוב חברה לביטוח

נגד

הנתבעים:

1.גמאל אלדין ביאעה
2.עיאד אבו סנינה

פסק דין

לפניי תביעת שיבוב בסך של 7,372 ש"ח, בגין תגמולי ביטוח ששילמה התובעת למבוטחה, בעקבות נזקי רכוש שנגרמו בתאונת דרכים מיום 21.8.2017.

טענות הצדדים ומהלך הדיון

התובעת הייתה המבטחת של אופנוע מספר רישוי 7835833 (להלן:"האופנוע"). הנתבע 1 היה בעל רכב מספר רישוי 4216051 . נתבע מס'2 היה הנהג ברכב בזמן התרחשות התאונה (להלן: " רכב הנתבעים").

אין מחלוקת לעניין עצם קרות התאונה אלא שהצדדים חלוקים באשר לאחריות ובאשר להיקף הנזק.

נערכה לפניי ישיבת הוכחות שבה נשמעו ראיות הצדדים, והעידו הנהגים המעורבים בתאונה.

דיון והכרעה:

הואיל ומדובר בתביעה בסדר דין מהיר, ינומק פסק הדין באופן קצר ותמציתי, בהתאם לקבוע בתקנה 214 ט"ז(ב) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984.

לטענת התובעת התאונה ארעה עת נסע האופנוע בנתיב נסיעתו, לפתע התפרץ לנתיב נסיעתו רכב הנתבעים כאשר הוא מבצע פניה שמאלה ופגע באופנוע וגרם לו לנזק ישיר בסך של 6,967 ₪ ושכ"ט שמאי בסך של 405 ₪.

בעדות נהג האופנוע בפני , הוא חזר על גרסתו שנמסרה בהודעה על תאונה מטעמו לפיה תיאור התאונה היה כדלקמן : "... רכב מולי ששבר שמאלה בחוסר זהירות ומבלי לבדוק – כדי להכנס לתחנת הדלק, נכנס לנתיב שלי כשלי יש זכות נסיעה קדימה חסם את הנתיב. נאלצתי לבלום הגלגלים ננעלו ונפגשנו.". בבית המשפט חזר נהג האופנוע על גרסתו הנ"ל, ו ציין כי התאונה התרחשה לאחר שיצא מהמוסך שלו, נהג רכב הנתבעים בא ממולו מהכיוון הנגדי, פנה לתוך תחנת הדלק לנתיב שלו וכך חסם לו את הנתיב ונאלץ לבלום בחזקה, דבר אשר גרם להחלקת האופנוע ונכנס מתחת לרכב. נהג האופנוע הוסיף, כי הוא נסע במהירות של 30 קמ"ש והיה במרחק של 30-40 מטר מהמוסך שלו.

מאידך, הנתבעים טענו, כי התאונה התרחשה כתוצאה מחוסר זהירות ורשלנות נהג האופנוע אשר נסע במהירות מופרזת, החליק וסטה ממסלול נסיעתו, התנגש ברכב הנתבעים שהיה בעצירה מוחלטת בנתיב נסיעתו. ב חקירתו הנגדית העיד נהג רכב הנתבעים כי האופנוע סטה לכיוון נסיעתו. כאשר נשאל מדוע בתמונות שצולמו על ידי נהג התובעת רואים שרכבו בנתיב נסיעת רכב התובעת והעיד: "... יש לו 2 נתיבים, אני אותתי, והוא יצא מהמוסך ישר למסלול השני. לפני שהגיע אליי, הוא עצר ועשה 4 ברקסים. אני וחבריי הוצאנו את האופנוע מתחת לאוטו. קראנו לאמבולנס, למרות שאמר שלא צריך אמבולנס. הכביש היה פנוי, אני המתנתי בנתיב הזה כדי לפנות לתחנת הדלק. המוסך שלו במרחק של 300 מטר. אני איך שראיתי אותו, עצרתי במקום. הוא שם 4 וינקרים. הוא החליק מאחר והוא בלם בארבעת הבלמים שיש לו".

על סמך מכלול החומר המונח לפניי, לאור התרשמותי הבלתי אמצעית מהעדים במהלך חקירתם בבית המשפט, בשים לב להגיון שבקרות התאונה ונסיבות התרחשותה, תוך שאני לוקחת בחשבון את טענותיהם ההדדיות של הצדדים ולאחר ששקלתי את כל השיקולים הרלוונטיים, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה להתקבל חלקית, באופן שהנתבעים יישאו באחריות לקרות התאונה בשיעור של 70% ואילו נהג האופנוע יישא באחריות לקרות התאונה בשיעור של 30%, ואנמק-

א. מדובר בתאונה שהתרחשה כאשר האופנוע נסע בנסיעה בנתיב נסיעתו ואילו רכב הנתבעים הגיח מהכיוון הנגדי ופנה שמאלה תוך שהוא מבקש לחצות את נתיב נסיעתו של האופנוע, מבלי לתת זכות קדימה לאופנוע, אשר נאלץ לבלום והחליק מתחת לרכב הנתבעים. היה על נהג רכב הנתבעים לוודא כי הכביש פנוי לחלוטין בטרם ביצע את הפניה. לו היה עושה כן – היה מבחין באופנוע שהיה אותה עת על הכביש ובכך מונע את התאונה.

ב. למרות האמור לעיל, מצאתי כי גם נהג האופנוע צריך היה להיות ערני וקשוב לנעשה בכביש, להבחין ברכב הנתבעים, ולהסיע את האופנוע במהירות התואמת את הדרך ובמיוחד לאור יציאתו ממוסך הממוקם במרחק של 300 מטר ממקום התרחשות התאונה ותוך כך לצפות כי רכב הנוסע מולו יבקש לפנות שמאלה ויכנס לתחנת הדלק הסמוכה למקום עבודתו. טענתו של נהג האופנוע כי לא הבחין באופנוע שהגיח, מלמדת כי לא נתן דעתו לדרך כמתחייב מנהג זהיר ובעניין זה טען בעדותו בפני, כי הוא הבחין ברכב הנתבעים שניה לפני שקרתה התאונה ורכב הנתבעת הפתיע אותו עם כניסתו לנתיב ולא היה לו מספיק מרחק.

באשר למחלוקת בעניין היקף הנזק הנטען, אומר שמאחר שהנזק הנטען שנגרם לאופנוע נתמך בחוות דעת שמאי ובאסמכתאות המתאימות, ומאחר שהצד שכנגד לא הגיש שומה נגדית, שככלל באמצעות ה ניתן היה לסתור את גובה הנזק, ומאחר שהצד שכנגד אף לא ביקש לחקור את שמאי התובעת על חוות דעתו, הרי שסכום התביעה בדין יסודו.

לפיכך, דין התביעה להתקבל חלקית. הנתבעים ישלמו ביחד ולחוד לתובעת את הסכומים הבאים:
א. סך של ₪ 5 ,160 ש"ח, שהינו 70% מסכום התביעה, בתוספת אגרת בית המשפט ששולמה ובצירוף הפרשי הצמדה וריבית ממועד הגשת התביעה ועד למועד תשלום המלא בפועל.
ב. שכ"ט עו"ד בסך של 1,800 ₪.
ג. שכר העדים כפי שנפסק בדיון.

הסכומים הכוללים ישולמו תוך 30 יום.

המזכירות תמציא את פסק הדין לצדדים בדואר רשום ותסגור את התיק.

ניתן היום, י"ד כסלו תשע"ט, 22 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הכשרה היישוב חברה לביטוח
נתבע: גמאל אלדין ביאעה
שופט :
עורכי דין: