ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גיא שיפר נגד המוסד לביטוח לאומי :

22 נובמבר 2018
לפני: סגנית הנשיאה, השופטת אריאלה גילצר – כץ

התובע:
גיא שיפר

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

לתשומת לב המומחה: עת מדובר בהכרה בפגיעה בעבודה בעילת המיקרוטראומה, סדר בחינת הדברים הוא כמפורט להלן:

ראשית - האם קיים קשר סיבתי בין תנאי עבודתו של המבוטח ובין הליקוי ממנו הוא סובל. על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50% כי תנאי העבודה השפיעו על הליקוי. דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפיעו במידה זו או אחרת על הליקוי, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
יובהר, כי בשלב זה לא נדרשת התייחסות למידת ההשפעה על מצבו הרפואי של המבוטח, ואין הכוונה כי תנאי העבודה תרמו ל-50% ממצבו הרפואי של המבוטח, אלא האם תנאי העבודה גרמו במידה כלשהי למצבו הרפואי של המבוטח או להחמרת מצבו הרפואי של המבוטח, בסבירות של 50% ומעלה.

שנית - ככל שנקבע קשר סיבתי כאמור לעיל, יש לבחון את שאלת היחס בין השפעת תנאי העבודה על הליקוי אל מול גורמיו האחרים. לגבי שאלה זו די בהשפעה משמעותית של תנאי העבודה על קרות אותו הליקוי כדי שהוא יוכר כפגיעה בעבודה על פי תורת המיקרוטראומה. השפעה משמעותית הינה, על פי הפסיקה, השפעה בשיעור 20% לפחות.

המומחה השיב על החלק השני אולם החלק הראשון בתשובתו אינו ברור דיו.

המומחה מתבקש לענות ולהבהיר תשובתו האם קיים קשר סיבתי בין הליקוי בצווארו של התובע לבין תנאי עבודתו? האם ניתן לקבוע, בסבירות של מעל 50%, קיומו של קשר סיבתי בין עבודת התובע, כמתואר לעיל, לליקוי ממנו הוא סובל בצווארו? גם החמרת מצב הליקוי עקב העבודה משמעה קיום קשר סיבתי בין השניים.
התיק יעלה לעיוני ביום 1.12.18.

ניתנה היום, י"ד כסלו תשע"ט, (22 נובמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: גיא שיפר
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: