ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אבי אהרון דוד נגד בנק הפועלים בע"מ :


בפני כבוד ה שופט חננאל שרעבי

מבקש

אבי אהרון דוד

נגד

משיב
בנק הפועלים בע"מ

החלטה

  1. ביום 5.11.18 הגיש המבקש בקשה שהוכתרה "בקשה דחופה למתן סעד הצהרתי, צו עשה וצו מניעה" וכן נסרקה לתיק הודעה בכתב יד כי "כתב תביעה יוגש בהמשך".
  2. הבקשה סוּוגה במזכירות כ"צו מניעה זמני" וכך גם התיק אשר הונח על שולחני.
  3. בקליפת אגוז ייאמר, כי המבקש ביקש להצהיר כי הינו בעל זכות שביושר לעשות שימוש בחשבונו ובכספיו אשר מוחזקים אצל המשיב, כן ביקש צו להסרת הקפאת הכספים אשר בבעלות המבקש בחשבונו הפרטי אצל המשיב, וצו מניעה האוסר על המשיב לחסום את חשבון המבקש. כל זאת לאחר שהמשיב "הקפיא" את חשבונו של המבקש ולא מאפשר לו לעשות כל שימוש בכספים הצבורים אצלו, מהסיבות המפורטות בבקשה.
  4. בהחלטתי מיום 5.11.18 לא נעתרתי לבקשה במעמד צד אחד וקבעתי דיון במעמד שני הצדדים ליום 20.11.18. כן הוריתי על המצאת הבקשה למשיב וקבלת תגובתו עד יום 18.11.18.
  5. ביום 14.11.18 הגיש המשיב "בקשה לביטול החלטה", והכוונה להחלטה מיום 5.11.18, במסגרתה טען המשיב כי המבקש מעולם לא ביקש סעדים זמניים אלא עסקינן בתובענה למתן סעדים קבועים ועל כן אין להאיץ במשיב להגשת תגובתו בפרק זמן כה קצר , וכן יש להורות על ביטול הדיון שנקבע.
  6. ביום 18.11.18 ולאחר שהוריתי על קבלת תגובת המבקש, הגיש המבקש את תגובתו, במסגרתה טען כי הגיש את הבקשה במסגרת "בקשה לסעד ביניים" ובהמשך לאחר שיתגבש הנזק במלואו, תוגש תובענה נזיקית כספית. הבקשה דנן איננה תובענה עיקרית לסעד סופי, מאחר שהנזק העיקרי טרם התגבש כאמור.
  7. עיון מדוקדק בבקשה שהוגשה עם פתיחת ההליך מלמד, כי לא התבקש בבקשה כל סעד זמני אלא קבוע – היינו ניתן לראות בבקשה את כתב התביעה העיקרי בהמרצת הפתיחה דנן. זו גם הסיבה שהמבקש שילם אגרת פתיחת תיק תובענה בדרך של המרצת פתיחה שיעור של 1144 ₪ ביום 5.11.18.
  8. בנסיבות אלו צודק המשיב (בנק הפועלים) ואני מורה על ביטול הדיון הקבוע ליום 20.11.18.
  9. גם אם הייתי רואה בבקשה הנדונה כבקשה לסעד זמני ללא הגשת כתב תביעה עיקרי , הרי שלפי תקנה 363א לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, היה צריך להיות מוגש כתב תביעה עיקרי תוך 7 ימים מיום הגשת הבקשה, היינו עד יום 12.11.18 אולם לא כך היה.

למעשה, הייתי צריך למחוק את הבקשה ואת ההליך כולו, כתוצאה מכך.
במצב דברים זה, עצם קבלת ה"בקשה דחופה למתן סעד הצהרתי, צו עשה וצו מניעה" ככתב התביעה העיקרי בתובענה (שהוגשה בדרך המרצה) , יש בכדי להיטיב דווקא עם המבקש.
11. סוף דבר, הדיון שהיה קבוע ליום 20.11.18 מבוטל בזאת.
המזכירות תסרוק את מסמך הבקשה ככתב התביעה העיקרי ותסגור את בקשה 1.
זכות התשובה למשיב בתובענה כקבוע בתקנות.
אני קובע דיון ראשון בתובענה העיקרית ליום 23.1.19 בשעה 09:30.

המזכירות תעביר החלטה זו לצדדים בהקדם.

ניתנה היום, י' כסלו תשע"ט, 18 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אבי אהרון דוד
נתבע: בנק הפועלים בע"מ
שופט :
עורכי דין: