ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ריבה מינקין נגד המוסד לביטוח לאומי :

19 נובמבר 2018
לפני: כבוד השופט אורן שגב

התובע:
ריבה מינקין ת.ז XXXXX739
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

בפניי בקשה להצגת שאלות הבהרה למומחה הרפואי מטעם בית הדין, ד"ר יבגני לייקין , מומחה לרפואה תעסוקתית, וזאת בהמשך לחוות דעתו מיום 1.8.2018 .
שאלות הבהרה נועדו להחליף חקירה נגדית של המומחה, ועל כן לרוב יינתן אישור להעבירן למומחה. ראו לעניין זה בר"ע (ארצי) 19575-03-11 דוד בן חמו נ' המוסד לביטוח לאומי (פורסם בנבו, 02.06.2011)) -
"בהתחשב במשקל הרב אשר ניתן בפסיקתו של בית דין זה לחוות הדעת הרפואית של המומחה הרפואי האובייקטיבי, וכן בהתחשב בכך ששאלות ההבהרה מהוות תחליף לחקירתו הנגדית של המומחה – דרך המלך אשר נקבעה בפסיקה הינה הפניית שאלות הבהרה בהתאם לבקשת הצד.
עם זאת, הפניית השאלות אינה נעשית באופן אוטומטי אלא לאחר הפעלת שיקול דעת על ידי בית הדין, ולאחר בחינה – בין היתר – של השאלות הבאות: האם השאלות המבוקשות הן רלוונטיות ומכוונות להבהיר את חוות הדעת או להשלימה ..; האם יש בהן כדי לתרום לבירור השאלה העומדת ...; האם הן שאלות "בתחום הרפואה", להבדיל משאלות עובדתיות או שאלות שאין זה מתפקידו של המומחה להשיב עליהן ...; האם השאלות ענייניות או שמא "באות לבחון את מומחיותו של הרופא" בדרך של התפלמסות גרידא (שם); האם הן מבוססות על העובדות כפי שנקבעו על ידי בית הדין; והאם אין בשאלות משום הכבדה מיותרת על המומחה ועל ההליך השיפוטי. עוד נקבע, כי "אין זה רלבנטי אם השאלות "הן טובות ונחוצות" בעיני מי שמוסמך להתיר את הצגתן" (עניין יצחק), ולכן "יש לאפשר לשאול אותו שאלות הבהרה ללא הקפדת יתר על הרלבנטיות הישירה של אותן שאלות" .

ומן הכלל אל הפרט;
שאלות 1-2 יועברו למומחה בנוסחן, וזאת בהיעדר התנגדות מצד הנתבע.
באשר לשאלות 3-4, הרי שמקובלת עלי עמדת הנתבע לפיה השאלות מנוסחות באופן שעלול להטעות את המומחה, וכוללות הנחות שלא נכללו במסגרת העובדות המוסכמות. אי לכך, תחת השאלות הנ"ל תועבר למומחה שאלה בזו הלשון, ובצירוף המסמך ממכון מור, שצורף לבקשה :

"האם, לאחר עיון במסמך מיום 30.9. 2014 מטעם ד"ר הדר, מומחה לרפואה פנימית ותעסוקתית ממכון מור, הינך משנה את החלטתך בנוגע לקריטריונים 6 ו-7 לחוות דעתך."

הודעה למומחה תינתן בנפרד.

ניתנה היום, י"א כסלו תשע"ט, (19 נובמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ריבה מינקין
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: