ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אסתר קלינמן נגד המוסד לביטוח לאומי :

28 אוקטובר 2018
בפני: כבוד השופטת דניה דרורי
נציג ציבור (עובדים) מר: יהודה פיגורה
נציג ציבור (מעסיקים) מר: אלון שוורץ

התובעת:
אסתר קלינמן
ע"י ב"כ: עו"ד אורנה גרויסמן
-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד יפעת קונה

החלטה

(בקשת הנתבע לסילוק התביעה על סף)

1. התובעת ילידת 8.5.1946, והגיעה לגיל זקנה בחודש 5/14. ביום 8.8.1997 התובעת התאלמנה, והחל מחודש 8/1997 היא זוכה לקצבת שארים.

2. הליך זה נפתח בהגשת כתב תביעה ביום 8.5.17. בכתב הטענות הפותח טענה התובעת כי החלטת הנתבע אינה נכונה, וצרפה העתק מהחלטת הנתבע מיום 11.5.16 (להלן – ההחלטה).
בהחלטה זו דחה פקיד התביעות את התביעה לתשלום קצבת זקנה מהטעם שהתובעת לא צברה תקופת אכשרה מספקת כעובדת מבוטחת, אלא 46 חודשים בלבד, ומכאן שאינה זכאית לקצבה לפי סעיפים 246(א) , ו- 261(ב) לחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], תשנ"ה – 1995 (להלן – החוק).

3. בכתב התביעה המתוקן נטען כי התובעת לא צברה תקופת אכשרה בשל מצבה הרפואי, שהתבטא בין השאר באשפוז לתקופות מצטברות של כשלושה חודשים. עוד נטען כי התובעת זכאית להענקה מטעמי צדק, שכן לא השלימה את תקופת האכשרה הנדרשת בשל נבצרות עקב מחלתה.

4. לטענת הנתבע יש להורות על סילוק התביעה על הסף שכן התובעת ניהלה הליכים קודמים בהם נדונה אותה השאלה הנוגעת לזכאותה לקצבת זקנה. עוד נטען כי התובעת כלל לא הגישה בקשה להענקה מטעמי צדק, וזו לא נדונה, כך שהתביעה בעניין זה היא מוקדמת.

5. בבל (חי') 3740-03-12 (להלן – ההליך הקודם) עתרה התובעת כי תשולם לה קצבת זקנה, וכנגד החלטת פקיד התביעות מיום 9.3.11, בה נקבע כי התובעת אינה זכאית לתשלום הקצבה מכיוון שלא צברה תקופת אכשרה כאמור בסעיף 246(א) לחוק. התביעה התבררה בפני כבוד השופט (כתוארו אז) א' קוגן, ונדחתה בפסק-דין מיום 20.12.12.
התביעה בענייננו הוגשה באותה העילה והיא מעלה את אותן השאלות שכבר נדונו והוכרעו בהליך הקודם. משכך, אין מקום לדון בתביעה שנית ויש באמור כדי להצדיק את דחיית התביעה בעילה זו על הסף.
באשר לטענות הנוגעות להענקה מן הצדק, הרי שהתובעת לא הציגה החלטה של הנתבע בעניין זה ולא ברור אם הוגשה לנתבע בקשה להענקה מן הצדק. משכך, אין לדון בעילה זו אלא יש להורות על מחיקת התביעה בעילה זו, ואין גם מקום להידרש לסיכויי טענות התובעת בעניין זה לגופן.

6. זכות ערעור לבית הדין הארצי תוך 30 ימים מיום שהחלטה זו תומצא לצדדים.

ניתנה היום, י"ט חשוון תשע"ט, (28 אוקטובר 2018),בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.

נציג עובדים
מר יהודה פיגורה

דניה דרורי,
שופטת

נציג מעסיקים
מר אלון שוורץ


מעורבים
תובע: אסתר קלינמן
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: