ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ביטוח חקלאי נגד ולריה קזצ'קוב :

בפני כבוד ה שופטת שרון צנציפר הלפמן

תובעים

1.ביטוח חקלאי- אגודה שיתופית מרכזית בע"מ
2.מתן ג'ורג'

נגד

נתבעים

1.ולריה קזצ'קוב
2.הפניקס חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

לפני תביעה בגין נזקי רכוש שנגרמו לרכב המבוטח על ידי התובעת 1 בתאונה מיום 18.11.16.

על פי הנטען בכתב התביעה, עת עצר רכב התובעים לפני מעבר חצייה, לפתע הגיח רכב הנתבעים במהירות, ופגע בו. בכתב ההגנה נטען, לעומת זאת, כי רכב התובעים סטה לעבר רכב הנתבעים, אשר היה בנתיב הימני ופגע בו.

בדיון שנערך העידו הנהגים: התובע 2, מר מתן ג'ורג' (להלן: התובע) והנתבעת 1, הגב' ולריה קזצ'קוב (להלן: הנתבעת). לבית המשפט הוגשו תמונות של מקום התאונה, תרשים של הרכבים בעת קרות התאונה ותמונות של הנזק לרכבים (ת/1) . כן הוצג מטעם התובעים סרטון ממצלמת אבטחה של חנות סמוכה, בו נראים הרכבים נוסעים לאחר התאונה. תמונות נזק נוספות הוגשו לאחר הדיון באמצעות נט המשפט.

גרסאות הנהגים באשר לאופן התרחשות התאונה עומדות בסתירה זו לזו.

התובע מסר כי נסע בנתיב השמאלי: "יש מעבר חציה, היה הולך רגל ורכב מקדימה והייתי מאחוריו" (עמוד 3 לפרוטוקול, שורות 10-9). התובע תיאר כי בלם את רכבו, או אז הנתבעת פגעה בו מאחור. לדבריו, "היא כנראה ניסתה לברוח ממני... היא טוענת שברחתי ימינה, אם ברחתי ימינה הפגיעה שלה אמורה להיות באמצע כי הייתה בימין (עמוד 3 לפרוטוקול, שורות 12-10). עוד מסר התובע כי: "הייתי בעצירה מוחלטת. הזווית ראיה [של סרטון מצלמת האבטחה] לא הכי ברורה, רואים שאני עומד ומקבל את הבום" (עמוד 3 לפרוטוקול , שורה 27). כשנשאל אם סטה מנתיבו על מנת שלא לפגוע בהולך הרגל, השיב כי "רואים לפי המכות שזה לא כך. אין היגיון..." (עמוד 4 לפרוטוקול, שורה 6).

מנגד, מסרה הנתבעת כי : "נסעתי רגיל, צומת, בנתיב שלי הימני. היו עוד רכבים בנתיב השמאלי. היה שם מעבר חצייה בתוך גדר, לא רואים אותו ממש. אחר כך הבנתי שבגלל זה הרכב מהצד השמאלי חתך אותי בפתאומיות בלי להראות שום דבר, ככה לצד שלי ופתאום עצר ופגע בי בצד השמאלי קדמי שלי עם צד ימני אחורי שלו ונעצר. גם אני נעצרתי" (עמוד 4 לפרוטוקול , שורות 19-16). הנתבעת לא ידעה להשיב אם הרכב תוקן וכן לתיקנה את הרכב, או אם נעשתה פנייה לחברת הביטוח.

לאחר שעיינתי בכתבי הטענות על נספחיהם ובמוצגים שהוגשו לי, שמעתי את עדויות הנהגים, שאף הדגימו את התאונה ושקלתי את טע נות הצדדים, הגעתי למסקנה כי עלה בידי התובע להוכיח את תביעתו במידה הדרושה בהליך אזרחי. ראש לכל, תמונות הנזק שהוצגו מתיישבות יותר עם גרסת התובע. בתאונה נפגע רכבו של התובע בצדו הימני האחורי ורכב הנתבעת – בצדו השמאלי הקדמי. מהתמונות עולה כי התאונה ארעה כתוצאה מפגיעה מאחור ולא מסטייה. טענת הנתבעת, לפיה רכב התובע סטה לעבר רכבה, אינה עולה בקנה אחד עם תמונות הנזק, ש כן לו היה התובע סוטה לעבר הנתבעת, הייתה הפגיעה ברכבה צריכה להיות בזווית ולא פגיעה מדויקת מאחור (כך הסביר גם התובע בעדותו כי אם היה "בורח ימינה באלכסון, המכה תהיה בהתאם" (עמוד 4 לפרוטוקול, שורה 9). שנית, הסרט שצולם במצלמות האבטחה של החנות תומך אף הוא בגרסת התובע. אמנם, לא עלה בידי בית המשפט לראות בסרט את התרחשות התאונה עצמה, אך בסרט נראים הרכבים המעורבים עוברים מהנתיב השמאלי לנתיב הימני על מנת לעצור בצד לאחר התאונה. בכך יש לתמוך בגרסת התובע לפיה בעת קרות התאונה היה הוא בנתיב השמאלי. לבסוף, יש לציין כי ה נתבעת עצמה תיארה כי הופתעה מאוד . לדבריה, התובע נהג "בפתאומיות, בלי להראות שום דבר, ככה לצד שלי" (עמוד 4 לפרוטוקול, שורה 18. וראו גם את הודעתה למבטחת לפיה "כעבור שניה, באופן פתאומי, רכב שמצד שמאל התחיל לסטות ימינה, לכיווני, בזווית חדה מאד ונעצר. זה היה כל כך לא צפוי... הכל קרה תוך שניות ספורות, הייתי בשוק מזה..."). מדברי הנתבעת עולה כי, ככל הנראה, לא שמה ליבה לדרך ו כך ארעה התאונה. מן המקובץ עולה כי יש לקבל את גרסת התובע ולפיכך דין התביעה להתקבל במלואה.

בשולי הדברים יצוין כי נתתי דעתי לטענות נוספות של בא-כוח התובעת, לפיהן לא עלה בידי הנתבעת להסביר מדוע לא הגישה תביעה כנגד התובע בגין נזקיה וכן לא עלה בידיה להשיב אם רכבה תוקן . נוכח מסקנתי שלעיל, לא מצאתי מקום להידרש לטענות אלה.

אשר על כן, דין התביעה להתקבל.

הנתבעים, באמצעות הנתבעת 2, ישלמו לתובע את הסכומים הבאים:
סך של 1,850 ₪ בגין השתתפות עצמית בגין הנזק.
סך של 1,330 ₪ בגין השתתפות עצמית בגין ירידת ערך.

בנוסף, ישלמו ה נתבעים, באמצעות הנתבעת 2, לתובע ת 2 את הסכומים הבאים:
סך של 12,380 ש"ח בגין הנזקים.
סך של 444 ₪ בגין שכר טרחת שמאי.
שכר טרחת עורך-דין בשיעור 17.55%.
סך של 374 ש"ח בגין אגרת משפט.

זכות ערעור תוך 45 יום לבית משפט מחוזי.

5129371המזכירות תשלח עותק פסק הדין לבאי כוח הצדדים.

ניתן היום, כ"ו חשוון תשע"ט, 04 נובמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ביטוח חקלאי
נתבע: ולריה קזצ'קוב
שופט :
עורכי דין: