ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין וסים משרגה נגד רחל מירב :

בפני כבוד ה שופטת דוניא נסאר

תובעים

  1. וסים משרגה
  2. קרולין צוצחא

נגד

נתבעים

  1. רחל מירב
  2. ינון מירב

החלטה

בפני בקשת התובע להוסיף את מספרי תעודות הזהות של הצדדים לכותרת פסק הדין , אשר ניתן ביום 16.8.18.

הנתבעים לא הגיבו לבקשה.

לאחר שעיינתי בבקשה נחה דעתי כי דין הבקשה להתקבל.

תקנה 524 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: התקנות), מתייחסת לסמכותו הכללית של בית המשפט לתקן פגם בהליך וקובעת לאמור :

"בית המשפט רשאי בכל עת לתקן כל פגם או טעות בכל הליך, וליתן הוראות בדבר הוצאות או בענינים אחרים ככל שייראה לו צודק, וחובה לעשות כל התיקונים הדרושים כדי לברר מה הן באמת השאלות השנויות במחלוקת בין בעלי הדין; והוא הדין לגבי הרשם לענין פגם או טעות בהליך שלפניו."

לא אחת נפסק כי מטרתה של התקנה היא למעשה להשלים את החסר באופן שלא ישנה את מהות ההחלטה או פסק הדין ולמעשה ההוספה המבוקשת באה על מנת להגשים את הכוונה המקורית בפסק הדין. (ראה לעניין זה: רע"א 1332/98 אייבי טורנס ספנות בע"מ נ' מאיירון שיפינג בע"מ, פ"ד נב(3) 476 וגם: תא (נצ') 777/06 עזבון המנוח לטיף אליאס נ' אדיב מנסור ( 28.6.11).

עוד נפסק בהקשר זה לאמור :

"על פי ההלכה הפסוקה הוראת הדין הרלוונטית לעניין תיקון שמו של בעל דין בהחלטה או בפסק דין אינה הוראת סעיף 81 לחוק בתי המשפט, שאליה היפנתה המבקשת, אלא הוראת תקנה 524 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984 (להלן: תקנות סדר הדין). תקנה זו קובעת כי " בית המשפט רשאי בכל עת לתקן כל פגם או טעות בכל הליך". הלכה היא כי " הסמכות שמקנה תקנה זו בלשונה המקיפה כוללת אף תיקון טעויות בציון שם בעל-דין. יתר-על-כן, הסמכות לתקן את שמו של בעל-דין נתונה לבית-המשפט גם לאחר מתן פסק-הדין" (רע"א 1332/98 אייבי טרנס ספנות בע"מ נ' מאיירון שיפינג בע"מ פ"ד נב(3) 476, 478 (1998); יואל זוסמן סדרי הדין האזרחי 362 ( מהדורה שביעית, 1995); משה קשת הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי כרך ב 1244 ( מהדורה חמש עשרה, 2007)). תקנה זו על פי לשונה אינה מחייבת את הסכמת בעלי הדין לתיקון פגם או טעות בהליך. חשוב לציין כי סמכות התיקון לפי תקנה 524 לתקנות סדר הדין מסתכמת " בתיקונים טכניים בלבד, כגון שמות של בעלי דין" (רע"א 8557/10 ש.י. מובילי מרחבים בע"מ נ' משואות יצחק מושב שיתופי להתיישבות של הפועל המזרחי בע"מ, פסקה 19 (31.7.2011)). משמע, על דרך הכלל אין לראות בתקנה זו משום מסלול תיקון " מקביל" למסלול שהתווה המחוקק בסעיף 81 לחוק בתי המשפט ( שם, שם)." ראו: בש"א 3163/14‏ א.מ.א לימן החזקות בע"מ נ' קיס (13.3.2017).

מקל וחומר סבורני כי יפים ונכונים הדברים גם לעניין הוספת מספרי תעודות זהות.

לא אסיים מבלי להוסיף כי אי היעתרות לבקשה, עלולה להוביל למצב בלתי נסבל כאשר מחד קיים פסק דין לטובת התובעים ומאידך לא ניתן לבצעו בהליכי הוצאה לפועל , כיוון שלא צוינו מספרי תעודת זהות לצד שמם של הנתבעים, ובכך למעשה לא ניתן לאכוף את פסק הדין אשר יהפוך הלכה למעשה לאות מתה, וזאת אין לקבל.

לפיכך ובשים לב לנתון החסר בפסק הדין, שהינו פרט טכני אשר אינו משפיע על מהות פסק הדין כאמור , אני מורה להוסיף לכותרת פסק הדין ותחת שמם של הצדדים את מספרי תעודות הזהות שלהם ומענם, כפי שמופיעים במאגרי הנתונים של משרד הפנים אשר צורפו לבקשה.

פסק הדין המתוקן יופק בנפרד וישלח לצדדים.

בנסיבות אין צו להוצאות.

המזכירות תתקן כאמור ותמציא לצדדים.

ניתנה היום, כ"ב חשוון תשע"ט, 31 אוקטובר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: וסים משרגה
נתבע: רחל מירב
שופט :
עורכי דין: