ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אנואר אוסאמה סדודי נגד אורטל סווטי :

בפני כבוד ה שופטת עירית קויפמן

התובע:
אנואר אוסאמה סדודי
ע"י ב"כ עו"ד אבו סבית עאבד (אנואר)

נגד

הנתבעת:
אורטל סווטי

החלטה

1. עניינה של החלטה זו, טענת הנתבעת לפיה הסמכות העניינית לדון בתובענה נתונה לבית משפט לענייני משפחה ולא לבית משפט השלום.

2. עסקינן בתובענה על סך 383,015 ₪ שהגיש התובע כנגד הנתבעת, לפיצויו בגין הפרת התחייבות הנתבעת להינשא לו, ולפיצוי בגין הוצאות החתונה ועלויות התכשיטים והבגדים שקיבלה הנתבעת מהתובע. כן כוללת התביעה רכיב של פיצוי בגין סבל ועוגמת נפש שנגרמו לתובע.

לטענת התובע, ביום 26.1.2017 נערכו אירוסין בין הצדדים ומיד לאחר מכן החל התובע להכין דירת מגורים לו ולנתבעת. הנתבעת על פי כתובת האירוסין פנתה למשרד הפנים ושינתה את הסטטוס האישי שלה ונרשמה בתעודת הזהות כנשואה.
עוד טוען התובע בתביעתו כי ביום 19.4.2017 פנו הנתבעת והתובע לבית הדין השרעי בבאר שבע בבקשה למתן החלטה הקובעת קיום נישואין בין השניים.
לטענת התובע, מספר ימים לפני טקס החתונה ביקשה הנתבעת לדחות את מועד החתונה, ויומיים לפני החתונה הודיעה כי היא מבקשת שלא להינשא לתובע.

באשר לסמכות העניינית, טוען התובע כי הצדדים מעולם לא חיו כבעל ואישה, לא ניהלו משק בית משותף והיו חברים אשר הביעו דעתם ורצונם להינשא זה לזו ועל כן חתמו על הסכם שקיבל תוקף בבית הדין השרעי שכותרתו אמנם הסכם נישואין, אך מדובר במסמך טכני שכל עניינו הבעת כוונות עתידית. כן נטען כי הצדדים לא היו "ידועים בציבור" ולכן אין סמכות לבית משפט לענייני משפחה.

3. הנתבעת טוענת, בין היתר, כי הנישואין הינם נישואי שידוך והתובע הוא זה שהפר את הסכם הנישואין, שכן חזר בו מהסכמות קודמות.

באשר לשאלת הסמכות העניינית, טוענת הנתבעת כי הכתובה שנערכה ונחתמה על ידי בית הדין השרעי, מעידה בדת המוסלמית על נישואין לכל דבר ועניין. הנתבעת אף שינתה את רישום מצבה האישי במשרד הפנים מרווקה לנשואה. כן טענה הנתבעת כי נדרשה לעבור הליך גירושין מלא מבחינה ההלכה המוסלמית בבית הדין השרעי. על כן נטען כי הסמכות העניינית נתונה לבית משפט לענייני משפחה.

דיון והכרעה
4. סעיף 3 (א) לחוק בתי המשפט לענייני משפחה, התשנ"ה – 1995 , קובע כי: "עניני משפחה לפי חוק זה ידונו בבית המשפט לענייני משפחה".

סעיף 1(2) לחוק האמור קובע כי "עניני משפחה" הם, בין היתר :
"תובענה אזרחית בין אדם או עזבונו לבין בן משפחתו, או עזבונו שעילתה סכסוך בתוך המשפחה, יהא נושאה או שוויה אשר יהא ;
לעניין פסקה זו - " בן משפחתו" –
(א) בן זוגו לרבות הידועה בציבור כאשתו, בן זוגו לשעבר, בן זוגו שנישואיו עמו פקעו ובלבד שנושא התובענה נובע מהקשר שהיה ביניהם בתקופה שבה היו בני זוג".

5. מן המסמכים אשר צורפו לכתב ההגנה עולה כי ביום 19.4.2017 התקיים דיון בפני בית הדין השרעי בבאר שבע (תיק מספר 1310/2017) בפני כבוד שופט בית הדין השרעי דוגאן מוסא אלעטאונה, במסגרתו אישר בית הדין קיום נישואים שרעיים בין התובע והנתבעת החל מיום 26.1.2017. כן הוצאה תעודה שכותרתה "תמצית – החלטת קיום נישואין".

עוד עולה ממסמכי התיק כי ביום 8.1.2018 התקיים דיון בפני בית הדין השרעי בבאר שבע (תיק מספר 60/2008) בפני כבוד השופט תרוות זקי אמין מדלג', במסגרתו נקבעו גירושי הצדדים. כן הוצאה תעודת גירושין / התרת נישואין.

6. על כן, אין חולק כי נערך הסכם נישואין בין הצדדים.
במאמר מקיף סקר כבוד הקאדי האשם סואעד מבית הדין השרעי בחיפה את קשר הנישואין באסלאם ובין היתר הובאו הדברים הבאים: "הסכם הנישואין נכרת בפרק הזמן שבין האירוסין לבין עריכת מסיבת החתונה ומעבר האישה לביתו של הבעל; תקופ ה של מספר חודשים על פי רוב".
כן עולה מן המאמר כי קשר נישואין באסלאם נוצר אך ורק באמצעות הסכם נישואין, אשר נערך בנוכחות הצדדים ו שני עדים. ההסכוקף מיידי, ובני הזוג נחשבים נשואים מבחינת הדין השרעי ומבחינת החוק האזרחי במדינה, ללא קשר לעריכת טקס חתונה ומעבר האישה לבית הבעל (האשם סואעד "קשר הנישואין באסלאם ודרכי התרתו" עת סיוע בטאון האגף לסיוע משפטי במשרד המשפטים, גליון 3 מיום 24.11.13) .

על כן, בניגוד לטענת התובע, התקיים בין הצדדים קשר נישואין, כאשר התובע אף לא מכחיש את טענת הנתבעת כי נרשמה כנשואה במרשם האוכלוסין.
התובע עצמו, בסעיף 2 לכתב התביעה, מציין כי התובע והנתבעת "הוכרו ונרשמו כנשואים זה לזו".

לפיכך, על אף שהצדדים לא התגוררו יחד ולא ניהלו משק בית משותף, מבחינת הדין נחשבו הצדדים כנשואים וכיום נחשבים הם כגרושים.

הואיל וטענות התובע בכתב התביעה מתייחסות להוצאות אשר הוצאו על ידו בקשר עם הסכם הנישואין האמור, הרי שהסמכות העניינית לדון בתובענה נתונה לבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע.

7. על כן, אני מורה על העברת הדיון בתובענה לבית משפט לענייני משפחה בבאר שבע.
שאלת ההוצאות תידון בסופו של ההליך.

ניתנה היום, כ' חשוון תשע"ט, 29 אוקטובר 2018, בהעדר הצדדים.

חתימה


מעורבים
תובע: אנואר אוסאמה סדודי
נתבע: אורטל סווטי
שופט :
עורכי דין: