ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין מירי קימחי נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני:

כבוד השופטת עידית איצקוביץ
נציגת ציבור (עובדים) גב' הלנה הרמור
נציג ציבור (מעסיקים) מר אבי איילון

התובעת
מירי קימחי
ע"י ב"כ עו"ד רינה כהן

הנתבע
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד עדי אשכנזי

פסק דין

1. מדובר בתביעה לגמלה לשמירת הריון.
בהחלטת הנתבע מיום 6.2.17 נדחתה תביעת התובעת לגמלה לשמירת הריון בגין התקופה מיום 30.5.16 ועד ליום 19.9.16. התביעה אושרה בגין התקופה מיום 20.9.16 ועד ליום 14.12.16 (תא ריך הלידה המשוער).

2. הצדדים הסכימו כי בית הדין ימנה מומחה שיובא לידיעתו כל החומר הרפואי הנוגע לתובעת ואשר ישיב על השאלה: "האם בתקופה 30.5.16 עד 19.9.16 היה קיים אצל התובעת מצב רפואי הנובע מההיריון והמסכן את האישה או את עוברה?".

3. עובדות המקרה הן:

א. התובעת הינה עובדת עצמאית בעלת חנות נעליים.

ב. התביעה לגמלת שמירת הריון הוגשה ביום 3.8.16, ובה ציינה התובעת כי היא הפסיקה לעבוד ביום 30.5.16. לתביעה צירפה אישור של רופא גינקולוג, ד"ר רפאל ברנן , המאשר שמירת הריון מיום 30.5.16 ועד למועד הלידה המשוער ביום 22.12.16.

ג. התובעת ילדה ביום 14.12.16 בניתוח קיסרי.

ד. הנתבע אישר שמירת הריון מיום 20.9.16 ועד ליום 14.12.16 , אך דחה את התביעה לתקופה שמיום 30.5.16 ועד ליום 19.9.16.
4. בהחלטה מיום 27.12.17 מונה פרופ' זאב בלומנפלד (מומחה למיילדות ולגינקולוגיה) כמומחה מטעם בית הדין.

5. פרופ' בלומנפלד הגיש חוות דעת, המבוססת על החומר הרפואי שהועבר אליו. המומחה הגיע למסקנה ש"בתקופה 30.5.16 עד 19.9.16 היה קיים אצל התובעת מצב רפואי, סימפיזיוליזיס, אשר החמיר בהריון, אף שלא החל בהריון הנוכחי. מצב רפואי זה החמיר את כאבי היולדת בעבודתה בהריון למרות שהמצב לא סיכן את עוברה".

6. לבקשת ב"כ הנתבע הועברו אל המומח ה מספר שאלות הבהרה להן הוא השיב באופן מנומק ביותר.

בין היתר, ציין כבוד המומחה:
"מכל אלו (רישומים רפואיים) ניתן להבין כי לפני ההריון, במהלכו, וגם אחריו, סבלה התובעת מכאבים באגן ובגב שבחלקם נבעו מסימפיזיוליזיס, בחלקם מדלקת של מפרקי האגן, ובחלקם מלחץ על שורשים עצביים בעמוד השדרה המתני, כנראה עקב בלט דיסק בחוליות מותניות 2-3. הדבר לא נבע מההריון אך בשל אופי עבודתה, נגרמו לה כאבים משמעותיים שהתגברו בעבודתה.
ניתן להתרשם מאופי עבודת התובעת, ממה שכותב רופא תעסוקתי ב- 31.10.16, בשבוע 32 להריון: "לאור מצבה הרפואי וטיב עיסוקה הכרוך בהרמת משאות כבדים, עמידה ממושכת וכיפופים מרובים ועליות רבות במדרגות, והיות ולא קיימת עבודה תחליפית מומלצת שמירת הריון".
לאור כל זאת, התרשמתי שהתובעת סבלה כאבים והגבלה משמעותית, כבר בשבוע 12, למרות שזה לא היה רק מסימפיליוזיס SE-PER.
...

בסיכום:
בתקופה 30.5.16 עד 19.9. 16 היה קיים אצל התובעת מצב רפואי, כאבי אגן, אשר החמיר בהריון, אף שלא החל בהריון הנוכחי. מצב רפואי זה החמיר את כאבי היולדת בעבודתה בהריון למרות שהמצב לא סיכן את חייה או את חיי עוברה".

לאחר שהוגשו תשובות המומחה לשאלות הבהרה, ב"כ הצדדים הגישו סיכומים והתיק הועבר אלינו להכרעה.

7. מסקנות

סעיף 58 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), תשנ"ה-199 5 (להלן – חוק הביטוח הלאומי) קובע זכאות לגמלה לשמירת הריון כאשר היעדרות מהעבודה בתקופת ההריון מתחייבת בשל אחד מאלה:

"(1) מצב רפואי הנובע מההיריון והמסכן את האישה או את עוברה, הכל בהתאם לאישור רפואי בכתב;
(2) סוג העבודה, מקום ביצוע העבודה או אופן ביצוע העבודה מסכנים את האישה בשל היותה בהיריון, או את עוברה, לפי אישור רפואי בכתב, ולא נמצאה לה עבודה חלופית מתאימה על ידי מעבידה".

לפי חוות הדעת של המומחה פרופ' בלומנפלד ותשובותיו לשאלות הבהרה, לא מתקיימות דרישות הסעיף, מאחר שמחלת התובעת אינה "מצב רפואי הנובע מההריון" וכן, לא נגרם סיכון לתובעת או לעובר.

לאור חוות דעתו של המומחה הרפואי לפיה לא מדובר במצב רפואי הנובע מההריון, המסכן את המבוטחת או את עוברה, המבוטחת אינה זכאית לגמלה לשמירת הריון. זאת אף שמחוות הדעת הרפואית עולה שהמבוטחת סבלה מכאבי אגן שגרמ ו למטרד קשה שפגע למעשה ביכולתה לעבוד (ראו, בדומה לענייננו, עב"ל (ארצי) 39550-09-12 נירה מלטינסקי - המוסד 8.7.2014).

על כן, עם כל ההבנה למצבה של התובעת, לא מתקיימים התנאים שבחוק הביטוח הלאומי כדי לזכות אותה בגמלה לשמירת הריון בתקופה שנדחתה על ידי הנתבע.

החלטת הנתבע היא סבירה ועומדת בדרישות הדין.

8. לסיכום
נוכח האמור לעיל, התביעה נדחית.
כמקובל בהליכים של ביטחון סוציאלי, אין צו להוצאות.

9. לצדדים זכות ערעור על פסק הדין לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים תוך 30 יום מקבלתו.

ניתן היום, ‏17 ספטמבר 2018, ‏ח' תשרי תשע"ט, בהעדר הצדדים ויישלח אליהם .

נציגת ציבור (עובדים)
גב' הלנה הרמור

עידית איצקוביץ
שופטת

נציג ציבור מעסיקים
מר אבי איילון


מעורבים
תובע: מירי קימחי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: