ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ענאן נעיראת נגד המוסד לביטוח לאומי :

16 ספטמבר 2018
לפני: כבוד השופט מוסטפא קאסם

התובע:
ענאן נעיראת
ע"י ב"כ: עו"ד פיירו ניקולא

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ: עו"ד סירין זועבי בסול

החלטה

1. התובע הגיש תביעה בה ביקש להורות לנתבע לתת החלטה בתביעה שהגיש לתשלום דמי פגיעה ולהכרה באירוע מיום 11.4.14 כפגיעה בעבודה.

2. בעקבות התביעה לתשלום דמי פגיעה, התובע נתבקש להמציא את תיק החקירה במשטרה בקשר לאירוע הנ"ל.
ב"כ התובע פנה למשטרה לצורך קבלת עותק מתיק החקירה, אך לא נענה.

3. בעקבות התביעה שהוגשה לבית הדין, הגיש הנתבע ביום 25.4.18, הודעה בה ציין כי לא ברור אילו מאמצים נעשו על ידי התובע לצורך השגת תיק המשטרה.
בנוסף, התובע לא פירט אם מדובר בתיק משטרה סגור או שהוא עדיין פתוח.
במקביל, הנתבע הודיע כי במטרה לייעל את ההליך, הוא יפנה למשטרה ויברר אם מדובר בתיק סגור ואם ניתן לקבל עותק ממנו.

4. בעקבות הודעת הנתבע, הגיש התובע תגובה בה ציין כי פנה למשטרת ישראל באמצעות האפוטרופוס הטבעי שלו, אביו, מר חוסיין נעיראת, אך קיבל תשובה שהתיק עודו בחקירה ולא יכול לקבל פרטים.
ב"כ התובע הוסיף, כי גם הוא פנה בעצמו למשטרה ביום 3.7.16, בבקשה לקבל את חומר החקירה ואף פנה באופן אישי למשטרה עם חומר רפואי וחומר נוסף וביקש לקבל עותק מהתיק אך לא נענה.
5. בעקבות טיעוני הצדדים, ביום 20.6.18 התקיים דיון בעמדמ ב"כ הצדדים , במסגרתו הודיעה ב"כ הנתבע כי בעקבות פניה שערך הנתבע ביום 16.5.18, נמסר לו כי תיק המשטרה נסגר מחוסר ראיות, אך בכל זאת המשטרה מסרבת למסור עותק מחומר החקירה.
הנתבע הוסיף כי אין בידיו חומר ראייתי כלשהו וכי לא יוכל לגבות הודעות במקביל למשטרה, מאחר ויש בכך שיבוש הליכי חקירה במיוחד כאשר מדובר בתיק שנסגר מחוסר ראיות.

6. לעומת זאת, ב"כ התובע ציין כי במקרים כאלה הנתבע יכול לתת החלטה לגופו של עניין, לאחר שיערוך חקירה לתובע ולמעסיקו.

7. הנתבע שב וציין כי כאשר מדובר בתיק משטרתי, אסור למחלקת החקירות של הנתבע להתערב. לפיכך, הנתבע הודיע כי לא יוכל לתת החלטה לגופו של עניין ללא קבלת התיק המשטרתי.

8. בשים לב לחילוקי הדעות הקיימים בין הצדדים, בכל הקשור לעיון בתיק המשטרתי, לרבות חומר החקירה, הנני סבור שיש לקבל את עמדתה של המשטרה והפרקליטות בטרם תינתן החלטה.
בהקשר זה יש לציין, כי התובע הגיש ביום 20.6.18, הודעה על החלטה שלא להוסיף לחקור ושלא להעמיד לדין.

9. על כן, מזכירות בית הדין תעביר לפרקליטות המחוז, עותק מכתבי הטענות שהוגשו בתיק וכן עותק מהודעת התובע מיום 20.6.18 על נספחיה.
הפרקליטות מתבקשת להבהיר אם יש מניעה להעביר את חומר החקירה המשטרתי לעיון המוסד לביטוח לאומי לצורך קבלת החלטה בתביעה לתשלום דמי פגיעה ולחילופין, האם יש למדינה/המשטרה התנגדות שהנתבע יערוך בעצמו חקירות נוספות לצורך הכרעה בתביעת התובע לתשלום דמי פגיעה.
עמדת המדינה תוגש תוך 30 יום מהיום.

ניתנה היום, ז' תשרי תשע"ט, (16 ספטמבר 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: ענאן נעיראת
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: