ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין ג'מאל ח'יר נגד המכללה האקדמית :

בפני כבוד השופט הבכיר שאהר אטרש

המבקש/נתבע 5 :

ג'מאל ח'יר

נגד

המשיבים:

 1. המכללה האקדמית
 2. עו"ד זכי כמאל
 3. עיתון כל אלערב חברת כל אלערב בע"מ
 4. פאיז אשתיווי מנכ"ל והעורך
 5. זוהיר אנדראוס עורך ראשי בעיתון כל אל-ערב
 6. זידאן ח'לאילה עיתונאי בעיתון כל אל-ערב
 7. הישאם אל-סייד
 8. מחמד חסן כנעאן
 9. אסעד גאנם
 10. בקר עואודה
 11. נביה אבו סלאח

החלטה

ענייננו בבקשתו של נתבע 5, מר ג'מאל ח'יר (להלן: "המבקש"), מיום 29.8.2018 לעיכוב ביצוע פסק הדין שניתן ביום 24.5.2018 על דרך הפשרה וללא הנמקה לפי סעיף 79א(א) לחוק בתי המשפט [נוסח משולב], התשמ"ד-1984 (להלן: "חוק בתי המשפט") וזאת בהתאם להסכמת הצדדים.

לפי פסק הדין, נתקבלה התביעה נגד המבקש באופן חלקי והוא חוייב לשלם לתובעים פיצוי כספי בסך 70,000 ₪ וזאת תוך 90 יום מיום קבלת פסק הדין.

המבקש טוען כי רק ביום 29.8.2018 נודע לו על מתן פסק הדין, וזאת בשיחה טלפונית עם עו"ד עבד קסום, ב"כ התובעים. המבקש לא היה מיוצג על-ידי עורך דין ואינו מחובר למערכת נט המשפט. לטענתו, פסק הדין לא הומצא לו על-ידי מזכירות בית המשפט.

המבקש ציין כי הוא מתייעץ עם בעלי מקצוע בעניין וקיים סיכוי גדול שהוא יגיש ערעור על פסק הדין, והוא מבקש לעכב את ביצוע פסק הדין ביחס אליו על-מנת לתת לו להתארגן מבחינה משפטית וכספית. לטענתו: "החלטת בית המשפט איננה הגיונית לעניות דעתי שבה היה לי לפחות אי הבנה להצהרות בית המשפט בעת שלחץ עלי לקבל את המתווה הדיוני שאמר מספר פעמים שבתיק זה לא יהיה כספים" (סעיף 1 בעמ' 2 לבקשה).

ב"כ התובעים/המשיבים מתנגד לבקשה. לטענתו, חזקה על המבקש כי ידע אודות פסק הדין שפורסם בכלי התקשורת או מצדדים אחרים בתיק. לעניין הבקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין נגד המבקש– נטען, כי אין כל הצדקה לבקשה, במיוחד משניתן פסק הדין במסגרת סעיף 79א(א) לחוק בתי המשפט, וכי סיכויי הערעור של המבקש במידה ויוגש "שואפים לאפס". ב"כ המשיבים מוסיף כי אין בהגשת ערעור כדי לעכב ביצוע פסק דין כספי.

בתגובתו לתשובת ב"כ המשיבים, הצהיר המבקש והדגיש כי ידע לראשונה על פסק הדין בתאריך 29.8.2018. הוא חזר על בקשתו לעיכוב ביצוע פסק הדין בעניינו וציין כי הוא שוקל הגשת ערעור עליו.

"...כלל הוא כי בעל דין שניתן פסק דין לטובתו זכאי לממש את פירות זכייתו באופן מידי, ואין בעצם הגשת הערעור כדי להורות על עיכוב ביצוע פסק הדין (....). משכך, המבקש לסטות מכלל זה נדרש להוכיח התקיימותם של שני תנאים מצטברים: סיכויי הערעור טובים ומאזן הנוחות נוטה לטובתו. שני תנאים אלה מקיימים ביניהם יחס של "מקבילית כוחות", שלפיו ככל שסיכויי הערעור גבוהים יותר כך ניתן להקל בדרישת מאזן הנוחות ולהיפך; תוך שהדעה הרווחת היא כי הבכורה ניתנה לשיקול מאזן הנוחות (...)" [ראו: ע"א 10013/17 דוד אמסלם נ' ישראל קרול, החלטה מיום 20.2.2018, פסקה 4].

באשר לסיכויי הערעור, עסקינן בפסק דין שניתן על דרך הפשרה. מבלי להידרש לגופו של עניין אומר רק כי הלכה היא שהיקף התערבותה של ערכאת הערעור בפסק דין מסוג זה מצומצם ומוגבל למקרים חריגים בלבד (ע"א 8560/17 אדרי אל ישראל קרקעות בע"מ נ' אפיקי נדל"ן בצפון בע"מ , פסקה 23 (11.12.2017); ע"א 8497/11 חברת בן יחזקאל אמנון (1991) בע"מ נ' ברגר , פסקה 8 (26.1.2012)).

באשר למאזן הנוחות והאפשרות להשיב את המצב לקדמותו, ענייננו בבקשה לעיכוב ביצוע חיוב כספי שהוטל על המבקש במסגרת פסק הדין. כאשר מדובר בחיוב כספי, גוברת הנטייה בפסיקה שלא לעכב ביצוע פסק דין. ברע"א 338/07 מירה אליהו נ. יסהר דמידיאנו זיסו (החלטה מיום 15.1.07) נקבע, כי מימוש פסק דין שעניינו תשלום חיוב כספי אינו נושא תוצאות בלתי הפיכות ומשכך הוא איננו אחד מבין אותם עניינים חריגים ויוצאי דופן, שבהם ייטה בית המשפט להיעתר לבקשת עיכוב ביצוע; בבש"א 7637/06 כלל חברה לביטוח בע"מ נ. פלוני ואח' (החלטה מיום 13.11.06) נקבע: "...שעל-מנת לזכות בסעד של עיכוב ביצועו של חיוב כספי, מוטל על המבקש הנטל להוכיח בפני בית-המשפט, מדוע במקרה שבו יזכה בערעור יהיה זה בלתי אפשרי או למצער קשה מאוד מבחינתו לגבות בחזרה מן המשיב את הכסף ששולם לו".

בענייננו, המבקש לא התייחס כלל בבקשתו ובתגובתו לתשובת ב"כ המשיבים לנטל זה ואף לא הגיש תצהיר המפרט את הנזקים העלולים להיגרם לו. המבקש לא הראה, כי במידה ויזכה בערעורו יהיה זה בלתי אפשרי לגבות בחזרה מן המשיבים את הכסף שישלם להם. משכך, אני קובע, כי המבקש לא עמד בנטל זה.

לא למותר לציין, כי למבקש ניתנה שהות בת 90 יום מיום קבלת פסק הדין כדי לפרוע את סכום החיוב לתובעים, ונראה כי מדובר בפרק זמן מספיק כדי לאפשר למבקש להתארגן ולכלכל את צעדיו כראות עיניו.

לאור האמור, אני דוחה את הבקשה.

בנסיבות העניין, אין צו להוצאות.

ניתנה היום, ד' תשרי תשע"ט, 13 ספטמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: ג'מאל ח'יר
נתבע: המכללה האקדמית
שופט :
עורכי דין: