ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין שפירו מירה נגד האגודה לתרבות הדיור :

לפני
כבוד ה שופט אלעד טל

תובעת
שפירו מירה

נגד

נתבעת
האגודה לתרבות הדיור

החלטה

לפני בקשה לסילוק התביעה על הסף מחמת העדר יריבות ומחמת העדר עילה. לחילופין, להאריך מועד להגשת כתב הגנה.

1. עסקינן, בתביעה בגין נזק גוף. על פי הנטען, ביום 29.3.16, התובעת מעדה ונפלה במדרגות הכניסה לביתו של בנה, ברח' הנרייטה סולד 25, בגבעת המורה בעפולה, וכתוצאה נגרם שבר פיבולה דיסתלי בקרסולה השמאלי (להלן: "התאונה").

2. על פי הנטען, התאונה ארעה עקב רשלנותה של הנתבעת, שלא נקטה באמצעי זהירות למניעת התאונה ולא דאגה לדרכים בטוחות להליכה בחדר המדרגות שהיה בהליך של שיפוצים.

הבקשה
3. הנתבעת טוענת, כי אין בידי התובעת תשתית עובדתית כלשהי המקימה עילת תביעה כנגדה, או המלמדת על יריבות ביניהם. לטענתה, קבלן בשם מחמיד הוא שביצע בשנת 2013, את השיפוץ בבניין במסגרת פרוייקט "שיקום שכונות" , ו אשר הנתבעת אינה צד לו. משכך, הנזק, המתואר בכתב התביעה, אינו נמצא באחריותה, ו על כן, גם באם התובעת תוכיח את העובדות הכלולות בכתב התביעה, אין לה עילת תביעה כנגד הנתבעת. ולכן יש לדחות את התביעה נגדה על הסף.

התגובה
4. התובעת מתנגדת לבקשה. בתגובתה, אותה הגדירה גם כבקשה לתיקון התביעה, למרות שלא הוגשה כלל בקשה כזאת, טענה התובעת כי גם לטענת הנתבעת, היא אירגנה את ועד הבית לצורך ביצוע השיפוץ. בנוסף, הנתבעת מצביעה על שני גורמים שביצעו את עבודות השיפוץ,

הקבלן מחאמיד וציון ממן-יד האומן, משכך, ומאחר והנתבעת לקחה חלק פעיל בהתקשרות החוזית לביצוע עבודות השיפוץ בבניין, יש לה אחריות נזיקית מקום בו היתה התרשלות מצידה בבחירת הקבלן.

דיון והכרעה
5. הלכה פסוקה היא, כי לא בנקל יסלק בית המשפט תביעה על הסף, "ואפילו סיכויי התובע קלושים, לא יחסום בפניו בית המשפט את הדרך לבירור תובענתו" (בר"ע 59/81 ארדיטי נ' עזבון ארדיטי פד"י ל"ה (2) 811 ), פן תיפגע זכותו של בעל הדין שהוכרה כזכות חוקתית מהמעלה הראשונה (ראו: ע"א 693/83 שמעון שמש נ' רשם המקרקעין תל אביב – יפו, פ"ד מ (2) 669, 672-671 ; ע"א 1747/04 אנואר אלפי נ' יעקב לב (פורסם ביום 20.12.05); `ע"א 733/95 ארפל נ' קליל תעשיות, פ"ד נא (3) 577, 631 ). ועדיף תמיד להכריע בתובענה לאחר שמיעת הראיות (ת"א 41642-01-12 מאור ואח' נ' אמישראגז - גז טבעי בע"מ ואח' (פורסם ביום 7.1.14).

6. כאשר בעל דין מגיש תביעה, עליו לפרט בכתב התביעה את העובדות היוצרות יריבות בינו לבין בעלי הדין הנתבעים, וכן את העובדות המבססות את עילת התביעה כנגדם.

7. בשלב זה, אין בית המשפט בוחן את נכונות הטענות והמסכת העובדתית המובאים בכתב התביעה, אלא בודק האם בכתב התביעה פורטה תשתית עובדתית המקימה עילת תביעה כנגד בעלי הדין הנתבעים.

8. בשלב מקדמי זה, די במסכת העובדתית אשר הועלתה בכתב התביעה, לפיה התובעת נפלה בשל מצב המדרגות בכניסה לחדר המדרגות הנמצא בשיפוצים ובעילות הנטענות כנגד הנתבעת, בכדי להותיר את התביעה כנגד הנתבעת על כנה.

9. לאור האמור לעיל, הבקשה נדחית. כתב הגנה מטעם הנתבעת יוגש תוך 30 יום כאשר ימי הפגרה יבואו במניין הימים.
הוצאות הבקשה ילקחו בחשבון בסיום ההליך ועל פי תוצאותיו.

10. התיק יועבר להמשך טיפולו של הרשם הבכיר י. סולומון.

המזכירות תשלח העתק ההחלטה לצדדים.
ניתנה היום, כ"ג אלול תשע"ח, 03 ספטמבר 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: שפירו מירה
נתבע: האגודה לתרבות הדיור
שופט :
עורכי דין: