ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו מלול נגד המוסד לביטוח לאומי :

17 אוגוסט 2018
לפני:
כבוד השופטת שרה ברוינר ישרזדה - סג נית נשיא
התובע:
אליהו מלול

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

א. מומחה בית הדין מסר חוות דעתו בענינו של התובע ואף השיב לשאלות הבהרה.
ב. הצדדים מבקשים להעביר אל כבוד המומחה שאלות נוספות כפי שיפורט להלן.
ג. כבוד המומחה מתבקש להשיב להן בתוך 30 יום.
ד. לשימת לב המומחה מצורף להחלטה זו מקטע מהחלטתו של בית הדין הארצי לעבודה לענין אופן הבחינה המתחייב במסגרת מענה לשאלות מסוג זה שהופנו אל המומחה לכתחילה. המומחה מתבקש כי בתשובותיו לשאלות תהיה התאמה למנגנון ניתוח הסוגיה שלפתחו, ולסדר הדברים כקבוע בהחלטה האמורה. (ההחלטה המצ"ב ומסומנת 1)
ואלה השאלות שהמומחה מתבקש להשיב להן:
האם תסכים עם כך שהחולה בעת אבחון המחלה בשורש כף יד ימין בשנת 2011 היה בן 48? האם תסכים שלפי הרקע הרפואי של החולה מעבר לגילו המבוגר נמצאות עוד שתי סיבות לפחות להתפתחות מוחשת של שינויים ניווניים: 1. זיהום במרפק כפי שמתואר בסכיום האשפוז משערי צדק ב- 20/08/15 2. עדות לשבר ישן בכף יד ימין לפני 30 שנה, כפי שמתועד בסיכום ביקור אורתופד מ-04/11/15?
כפי שעולה מהמאמר המצ"ב. First carpo metacarpal osteoarthrisit and ist association with occupation. (by worksafebc evidence based practice group Dr. Craig w Martin, senior medical advisor nov.2010 ).לא נמצא קשר מובהק סטטיסטית בין OA ב- CMC לבין עבודות כפיים – האם יש לאמור במאמר השפעה על עמדתך לענין קיום קש"ס בין תנאי עבודתו לבין מחלתו של החולה?
בעבודה יפנית Work 2015 january: Occupational and genetic rick factors for osteoarthrisit אשר סקרה את הקשר בין סוגי תעסוקה שונים ו התורשה לבין OA בפרק 4.4: Hand and shoulder OA (דף 5) רשום: כי קיימת עליה בקשר סיבתי ( odds ratio) בין שינויים במפרקי כפות הידיים אצל העובדים עם כלים רוטטים בעוצמה גבוהה, אך מנגד ירידה בקיום קש"ס מותאם לעבודות כפיים- אנא התייחסותך. המאמר מצורף .
4. האם תסכים עם הקו המנחה של שני המאמרים שהוצגו שבקרב אוכלוסייה מבוגרת וללא כל קשר לתנאי עבודה קיימת נטייה גבוהה להימצאות סימני OA במפ רקי הידיים ובפרט ב- CMC? האם יש במאמרים כדי לשנות מקביעותיך . נא הסבר.
התוכל להסביר באופן מנומק מה המנגנון בו עבודות כפיים עלולה לגרום/להאיץ להתפחות שינויים שחיקתיים במרפקי בסיס האגודלים של החולה?

המזכירות מתבקשת לשלוח למומחה את ההחלטה בדבר מינויו, ההחלטה בדבר שאלות ההבהרה הראשונות, החומר הרפואי הכולל (ובכלל זה החומר הרפואי שבקש המומחה ושנשלח אליו) וכן כלל הנספחים לשאלות ההבהרה .

ניתנה היום, ו' אלול תשע"ח, (17 אוגוסט 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אליהו מלול
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: