ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הפניקס חברה לביטוח בע"מ נגד ירי אינקו :

לפני
כבוד סגנית הנשיאה השופטת, רחל קרלינסקי

התובעת

הפניקס חברה לביטוח בע"מ

נגד

הנתבעים

  1. ירי אינקו
  2. אריק ינקן
  3. מנורה מבטחים ביטוח בע"מ

פסק דין

זוהי תביעת שיבוב של פיצוי למבוטח התובעת שרכבו ניזוק בתאונת דרכים מיום 27.4.16 בנתניה.

לגרסת התובעת, בהגיע מבוטחה שנהג ברכב מסוג ניסן סמוך לקניון נתניה, ראה עובר לתאונה את הנתבע 1 ( להלן- הנתבע) שנהג ברכב יונדאי, מתכוון להיכנס לחניה בנסיעה לאחור, ועל כן המתין בעצירה מלאה עד שהנתבע יסיים את החניה. ברם, האחרון פגע תוך כדי כך ברכבו לאורך צד ימין בשתי הדלתות.

הנתבעים ששללו את טענת התובעת, הודו כי הנתבע התכוון לנסוע לאחור על מנת להיכנס לחניה אלא שאז עד התביעה שאצה לו הדרך, צפר ,החל בעקיפת רכב היונדאי, פנה ימינה ופגע בו.

עד התובעת בעדותו עמד על גרסתו כי עמד עובר לתאונה וכי לא יצא לעקיפה אלא המתין עד שהנתבע יפנה לו את הדרך לכשיסיים את הנסיעה לאחור. הנתבע לעומתו העיד, כי מיד לכשעצר, צפר לו התובע מספר צפצופים ,אלא שעוד טרם הספיק לנסוע לאחור עקף עד התביעה את רכבו וחסם את נתיב הנסיעה, אם כי הנתבע הצליח להשלים את הכניסה לחניה.

למעשה מעדויות הצדדים עולה, שאין מחלוקת שעד התביעה עצר טרם החל הנתבע בנסיעתו לאחור. מאותה נקודת זמן חלוקים הצדדים באשר להתנהגות כ"א מנהגי כלי הרכב.

ב"כ התובעת מצא עוגן לחיזוק אמינות העד מטעם התביעה בהאשמות שהעלה מיד בסמוך לתאונה ובדברים אלו ייחס לנתבע את האשם לתאונה. ב"כ הנתבעים ביקשה שלא לתת אמון בעד התביעה, שמסר גרסאות שונות, הן בנוגע למק ומו בכביש עובר לתאונה והן בנוגע לנזק.
במבחן טענות הצדדים מצאתי בסיס ראייתי להטלת מרב האחריות על הנתבעים שעה שהנתבע על פי הודאתו ,הכין עצמו להיכנס לחניה בנסיעה לאחור, עוד כשהגיע לצומת ואף שנעמד בסמוך לסימון אדום -לבן ולמרות שעד התביעה צפר לו, המשיך בנסיעה לאחור מבלי לוודא שהרכב שמאחוריו פינה באופן מלא את הדרך.

עם זאת, שוכנעתי בדבר אשמו התורם של עד התביעה, שלא מנע את התאונה עת ראה את הנתבע נוסע לאחור. הראשון הודה, כי לא עמד מאחוריו אלא לשמאלו של הנתבע ונראה כי היה סיפק בידו למנוע את התאונה לו היה ערני וזהיר יותר . אני מעריכה שיעור אשמו ב-25%.

לאור האמור, אני מחייבת את הנתבעים, ביחד ולחוד, לשלם לתובעת סך של 8683 ₪ בצירוף הפרשי הצמדה וריבית ממועד הגשת התביעה ועד לתשלום בפועל. לסכום זה יתווספו הוצאות בגין אגרה , שכר עד וכן שכ"ט עד בסך של 1800 ₪.

ניתן היום, כ"ז תמוז תשע"ח, 10 יולי 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הפניקס חברה לביטוח בע"מ
נתבע: ירי אינקו
שופט :
עורכי דין: