ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גולן הייב נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני
כבוד ה שופט יוסף בן-חמו

העותר
גולן הייב

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל

החלטה

עת"א 2736-05-18, עת"א 2754-05-18.

עת"א 2754-05-18
העותר מבקש לאשר לו להכניס לתאו כפפות "חצי אצבע", הדרושות לו, לטענתו, לצורך אימון גופני. העותר טוען כי הוא משקיע שעות מדי יום באימונים גופניים, המסייעים לו פיזית ונפשית כאחד. האימונים גורמים לו לכאבים וליבלות בידיים.

העותר הינו "עצור עד תום ההליכים", לאחר שהוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עשרות עבירות על חוק המאבק בארגוני פשע, שוד, סחיטה, קבלת רכוש גנוב, זיוף מסמכים והפצתם, מרמה, עושק, הלבנת הון ועוד.

כתב התשובה
בקשת העותר לאפשר לו הכנסת כפפות אימון לא אושרה משום שפריט זה איננו נמנה עם הפרטיים המותרים בהחזקה, המפורטים בנספח א' לפקנ"צ 04.33.00 "אחסנה ושינוע פריטי ציוד של אסירים" (להלן: "פקודת הציוד").
המשיב, כרשות מנהלית מחויב לעקרון השוויון בין אסירים, לא ניתן לאשר לאסיר מסוים הטבה שאיננה ניתנת לכל האסירים בקבוצת השוויון אליה משתייך העותר.
ההחלטה המנהלית המסתמכת על הוראתה פקנ"צ הינה סבירה.

עת"א 2736-05-18
העותר ביקש להורות למשיבה לאפשר לו להכניס דיסקים של סרטים ושירים בשפה העברית והערבית.
העותר טוען כי בתגובה לפנייתו נמסר לו כי הוא רשאי לרכוש דיסקים באמצעות מרכז המכר. הוא פנה למרכז המכר, ביקש לרכוש 10 סדרות ו – 7 דיסקים של מוסיקה בעברית ובערבית. התאפשר לו לרכוש סדרה אחת ("הסמויה") ושני דיסקים של מוסיקה. הובטח לו ששאר הדיסקים והסדרות יסופקו לו בהמשך אך עד למועד העתירה הם לא סופקו.

כתב התשובה
המשיבה מפנה להוראות פקנ"צ 04.33.00, לפיהן ניתן לרכוש דיסקים של מוסיקה וסרטים באמצעות מרכז המכר בלבד. תכלית הוראות הפקנ"צ הינה לשמור על ביטחון בית הסוהר וניהולו התקין, ולקיים את הסדר והמשמעת.
לכתב התשובה צורפה התייחסות ס. מפקד הכלא, בה פורטו המאמצים הנעשים על מנת להקל על תנאי מאסרו של העותר.
על פי המפורט בהתייחסות מנהל הכלא, בחיפוש שנערך בציודו של העותר בכלא מגידו, נמצאו כ – 150 דיסקים מס וגים שונים. למרות שמדובר בהחזקת "חפץ אסור", על פי הוראות הפקודה ,על מנת להקל על העצור השוהה בהפרדת יחיד, התאפשר לו להחזיק בתאו 10 דיסקים,
בכל זמן נתון, כאשר שאר הדיסקים שנתפסו מוחזקים במשרד האגף ו התאפשר לאסיר להחליף את הדיסקים שהוא מחזיק, על פי בקשתו וללא הגבלה, מתוך המלאי שנתפס אצלו.
העותר הגיש בקשה להכניס דיסקים באמצעות עורך הדין שלו. בקשתו לא אושרה. הוצע לו להזמין את הדיסקים דרך מרכז המכר.

העותר הזמין דרך הקנטינה 16 דיסקים, מתוכם 8 סדרות טלוויזיה. ההזמנה אושרה על ידי הקמ"ן. חלק מהדיסקים, כולל סדרה אחת הגיעו. העותר שילם עבור רכישתם 700 ₪ ובכך מיצה את סכום הרכישה המותר בחודש.
לבקשת העותר אושרה לו הגדלת סכום הרכישה באופן חד פעמי ב – 200 ₪ נוספים,כדי לאפשר לו רכישת דיסקים נוספים.

העותר הגיש בקשה ל"רכישת חוץ", אך בקשתו לא אושרה משום שאין ברשות הספק המורשה את הדיסקים שהוא מעוניין לרכוש דיסקים מקוריים .(הדרישה לרכישת דיסקים מקוריים הינה מטעמי ביטחון בית הסוהר ועל מנת שלא לעבור על הוראות חוק זכויות יוצרים).

בדיון שנערך ביום 29/5/18 (דיון מאוחד בשלושת העתירות) הודיעה ב"כ המשיב כי בינתיים הגיעה סדרה נוספת בשם "משחקי הכס", אך העותר סירב לרוכשה בשל העלות הגבוהה. עוד הוסיפה ב"כ המשיב כי בתקופה הקרובה אמורה להסתיים פריסת ערוצי "יס" ( YES) הכוללת ערוצי מוזיקה, סרטים וסדרות, כדי לתת מענה לסוגיה ולקושי לספק סרטים ומוסיקה בשפות שונות, וזאת באופן שוויוני לכלל האסירים.
גם כיום משודרים בבתי הסוהר 10 ערוצים.
היענות לבקשת האסיר לאפשר הכנסת דיסקים באמצעות בני משפחה, עלולה להביא לגל של בקשות מצד האסירים, שהמשיב לא יוכל לעמוד בהן.

בכתב ה תשובה המשלים הוסיפה ועדכנה המשיבה:
הכנסת כפפות : טענות העותר ליבלות וכאבים בידיים נבדקה מול הגורמים הרלוונטיים בבית סוהר מגידו, הסבורים כי אין שחר לטענתו זו.
עם חזרתו של העותר מאחת מהנסיעות לדיונים, נתגלו בציודו כפפות צמר ארוכות. הכפפות נתפסו ונלקחו מהעותר. מדובר בכפפות צמד ארוכות שאינן "כפפות אימון".
גם טענתו של העותר לפיה הוא מקבל כפפות לצורך אימונים, אך אלה התיישנו, נבדקה והתברר שאיננה נכונה.

מעבר לאיסור הכללי להחזקת כפפות משום שפריט זה אינו נמנה עם הרשימה שבנספח, ההתנגדות מבוססת גם על שיקולי ביטחון לאור החשש בשימוש לרעה בכפפות לצורך ייצור כלי נשק קר ו/או טשטוש ראיות כגון טביעת אצבעות או הסלקת כלים וחפצים מסוכנים ואסורים באמצעות כפפות (סכינים, סמים וכו').

הכנסת דיסקים : האפשרות שניתנה לעותר לרכיש ת דיסקים מהווה איזון נכון, ראוי וסביר בין אינטרס האסיר לבין האינטרס הציבורי והשב"ס.
אכן קיים קושי באספקת דיסקים מקוריים, אך הספקים אליהם מפנים האסירים אינם מוכנים להמציא אישור בדבר מקוריות הדיסקים. נכון ליום הגשת התגובה המשלימה מוקרנים בכלא מגידו 12 ערוצים לאסירים פליליים הכוללים שני ערוצי שמע, מוסיקה וערוץ הודעות המשדר מוסיקה ברצף. ערוצים אלה כוללי ם ערוצים בשפות זרות, כולל ערבית, בנוסף לערוץ הסרטים.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים, לא מצאתי מקום להתערב בהחלטות המנהליות.

מדובר בהחלטות סבירות הנסמכות על הוראות הפקנ"צ שתכליתן ראויה, סבירה ושוויונית.
במסגרת השידורים הניתנים לאסירים, כולל לעותר, ניתן מענה סביר, בהתחשב באילוצים ובאיזון הנדרש.
בענינו של האסיר קיים חמ"ן שלילי רב. התנהגותו בכלא איננה תקינה כמפורט בכתב התשובה ובכתב התשובה המשלים.
ענינו של האסיר אינו שונה מעניינם של קבוצת האסירים אליה הוא משתייך. עקרון השוויון בין האסירים מחייב התייחסות שוויונית

לפיכך, אני מורה על דחיית העתירות.
המזכירות תדאג "לשתול" בשני התיקים את הפרוט' מיום 29/5/18 שהתנהל בתיק עת"א 18247-04-18.

ניתנה היום, י"ט תמוז תשע"ח, 02 יולי 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: גולן הייב
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: