ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אליהו אביטן נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני
כבוד ה שופט יוסף בן-חמו

העותר

אליהו אביטן

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל

החלטה

בפניי עתירת אסיר נגד ההחלטה המנהלית שלא לאשר יציאתו לחופשה.

נימוקי העתירה
העותר שולב בעבר בסבב חופשות ויצא ל- 8 חופשות, עד אשר ביום 7.11.16 הופסקו חופשותיו לאחר שהתקבלו תוצאות בדיקת שתן ונמצאו שרידי סם. הבדיקה נעשתה בעת שהעותר חזר מחופשה. מאז, עבר העותר כברת דרך טיפולית ושינוי בהתנהגותו. הוא משמש כ"תומך", משולב בעבודה, השתתף בקבוצה חינוכית, מקבל טיפול פרטני ומשתתף בקבוצה לזיהוי ושינוי דפוסי התנהגות. בדיקות השתן שנבדקו מאז הופסקו חופשותיו, נמצאו נקיות.
האירוע של שימוש בסם היה חד פעמי והוא מצטער על כך. גורמי הטיפול המכירים את הדרך אותה עבר העותר, המליצו בחום על יציאתו לחופשה, כמו גם יתר הגורמים הניהוליים והפיקודיים.
ההתנגדות לחופשה הינה מצד משטרת ישראל שבחרה להסיר מעל עצמה כל אחריות, להתעלל ולהתעמר בעותר והיא מתנגדת לחופשה ללא כל סיבה עניינית ממשית.

העותר הינו אסיר פלילי, נשפט לעונש מאסר של 5 שנים לאחר שהורשע בעבירות של ייצוא, ייבוא, מסחר ואספקה של סמים מסוכנים. מסווג לקטגוריה ב/1.

כתב התשובה
חופשותיו של העותר הופסקו לאחר שנמצאו שרידי סם בבדיקת שתן שנעשתה לו בעת חזרתו מהחופשה האחרונה.

העותר פנה בבקשה לשוב ולאשר לו חופשה. בקשתו נדונה ביום 16.5.18.
הגורם המנהלי דחה את בקשתו בהתבסס על עמדת מודיעין שב"ס ומשטרת ישראל המתנגדים לחופשה.
על פי גורמי המודיעין בשב"ס, קיים חמ"ן שלילי מהעת האחרונה המצביע על כוונות שליליות. בדו"ח הגלוי של מודיעין שב"ס מפורטות 5 ידיעות שעניינן מעורבות בסמים, כוונות שליליות, התנהגות שלילית.
משטרת ישראל מצטרפת לעמדת שב"ס וסבורה, כי יציאתו לחופשה תסייע בידו להמשיך בפעילות פלילית.
ביום 8.3.18 נלקחה מהעותר בדיקת שתן. בבדיקה נמצאו שרידי סם. טרם בוצעה בדיקת אימות, זו תבוצע לאחר שהעותר ייתן הסכמתו.

בדיון טען ב"כ העותר, כי אין ליתן שום משמעות לתוצאות הבדיקה מיום 8.3.18 משום שלא נעשתה בדיקת אימות. היו דברים מעולם שבבדיקת האימות התברר כי אין מדובר בשרידי סם.

דיון
ההחלטה המנהלית התקבלה על רקע המידע המודיעיני המצביע על מעורבות שלילית של העותר בהקשר לסמים וכן בעקבות מציאת שרידי הסם בבדיקה שנערכה לעותר בחודש מרץ 2018, כאשר יש לזכור, כי חופשותיו של העותר הופסקו בעקבות ממצאי בדיקה שנלקחה מהעותר לאחר שחזר מחופשה. בבדיקה נמצאו שרידי סם. עוד יש לזכור, כי נושא הסמים איננו זר לעותר, הוא מרצה עונש מאסר בגין עבירות של ייבוא סמים.

בהינתן כל הנתונים המצטברים, ההחלטה המנהלית הינה סבירה.

טוב היה אם המשיבה הייתה מזדרזת בבדיקת האימות ומעדכנת את העותר, אולם גם ללא בדיקת האימות, הנסיבות המצטברות, הינן תשתית וראיות מנהליות מספיקות המאפשרות קבלת ההחלטה המנהלית.

לפיכך העתירה נדחית.

המשיבה תסיים את בדיקת האימות בהקדם ותעדכן את העותר בתוצאה בתוך 30 יום מהיום.

ניתנה היום, כ' תמוז תשע"ח, 03 יולי 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: אליהו אביטן
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: