ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אטקס אריאל נגד המוסד לביטוח לאומי :

לפני:
כבוד השופטת אורית יעקבס
נציג ציבור (עובדים): מר אברהם אלוק
נציג ציבור (מעסיקים): מר גד פרנק

התובע:
אטקס אריאל
ע"י ב"כ עו"ד אלי מלול

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי
ע"י ב"כ עו"ד אברהים מסארווה

החלטה

1. תביעתו של התובע להכיר באירוע המוחי שארע לו בעקבות ארוע חריג בעבודתו שארע לו ביום 21/1/16, כתאונת עבודה, נדחתה על ידי הנתבע, כמפורט במכתב דחיה מיום 21/8/17.
כנגד דחיה זו הגיש התובע את התביעה לפנינו.

2. במסגרת ישיבת הוכחות שהתקיימה ביום 1/5/18 ולאחר שהנתבע סיים לחקור את התובע ואת שתי העדות מטעמו, על תצהירי עדות ם הראשית, ה מליץ לו ביה"ד להסכים למינוי מומחה.
הצדדים הודיעו כי יבואו בדברים במטרה לנסות ולגבש רשימת עובדות מוסמכות ואכן בתאריך 1/7/18 הגישו רשימה שכזו וביקשו כי ביה"ד ימנה מומחה מטעמו.

3. לפיכך והואיל וגם מלוא החומר הרפואי שהזמין הנתבע, התקבל, הרינו ממנים בזאת את פרופ' אבינעם רכס - מנהל מחלקה נוירולוגית כמומחה - יועץ מטעם בית הדין (להלן:"המומחה"), על מנת שיחווה דעתו בשאלת הקשר הסיבתי בין האירוע המוחי שאירע לתובע מיד לאחר יום 21/1/16 לבין האירוע החריג שארע לו בעבודתו בסמוך לכך.
שכר טרחתו של המומחה ישולם על ידי בית הדין, כמקובל.

4. להלן העובדות המוסכמות:

א. התובע יליד 1956 עבד כמנהל שכיר והבעלים של חברה המשווקת חומרים כימיקליים.
ב. במהלך חודש 12/2015 עודכן התובע כי אחת החבילות אשר הכילה חומרים מסוכנים שיועדה למשלוח לאחד הלקוחות של החברה ונשלחה על ידי חברת שליחים ייעודית למשלוח חומרים מסוכנים, אבדה.
ג. לאחר בירורים עם חברת השליחויות ולאחר שבתאריך 17.1.2016 נמצאה החבילה עם החומרים המסוכנים במפעל אחר כשהיא פתוחה, הובטח לתובע על ידי חברת השליחויות כי החבילה תגיע אליו חזרה עד ליום 21.1.2016.
ג. ביום 21.1.2016 (יום ה') בשעה 15:30 לערך עודכן התובע, שיש ביטול לאיסוף מטעם חברת השליחויות. כלומר החבילה לא נאספה מהמפעל שבו היא נמצאת וגם לא אמור להתבצע איסוף כזה בעתיד.
ד. מאחר וכל האירוע קרה ביום חמישי בשבוע וכבר לא היה לתובע עם מי לדבר והמדובר בחבילה פתוחה אשר מכילה חומרים מסוכנים, ולתובע לא היתה כל שליטה על החבילה ומאחר שהוא נושא באחריות רבה מאוד לגודל החבילה ותוכנה, חש התובע כעס וחשש גדול מאוד שמא מישהו יפגע מחומרים אלה. בהקשר זה יש לציין כי במשך כל התקופה שהחבילה היתה בידי חברת השליחויות התובע פחות חשש מאחריות בקרות נזק, היות והמדובר בחברת שליחויות ייעודית להפצת חומרים מסוכנים, שלה האחריות במקרים מסוג זה, אבל מרגע שנודע לתובע שחברת השליחויות לא אוספת את החבילה והחבילה לא נמצאת אצל מי שהיא אמורה להיות אצלה, אז הבין התובע כי האחריות לגורל החבילה ולקרות נזק חוזרת אליו.
ה. ביום המחרת קרי ביום שישי בערב בהתחיל התובע להרגיש הזעה סחרור ותחושה כללית רעה ובשעות הבוקר של יום שבת פונה למיון בי"ח העמק.

5. על מצבו הרפואי של התובע ניתן ללמוד מהמסמכים הבאים:
א. כרטיסים כללים ומקצועיים (ידני וממוחשב) מקופת חולים כללית אשר התקבלו בבית הדין, בהתאם לבקשת הנתבע.
ב. תיק רפואי מבית החולים העמק.
ג. המסמכים שצירף התובע לכתב התביעה.
בנקודה זו מופנית תשומת ליבם של הצדדים לכך שרק לאחר שכלל החומר הרפואי הנ"ל ייסרק לתקליטור (דבר שמתבצע על ידי חברה חיצונית לבית הדין), תועבר החלטה זו למומחה

6. המומחה מתבקש להשיב על השאלות הבאות וזאת בשים לב לעובדות המפורטות בסעיף 4 דלעיל וכן בהתייחס למסמכים הרפואיים המצ"ב:
א. מהי המחלה שאובחנה בתובע, מיד לאחר 21/1/16, קרי - לאחר האירוע החריג, שארע לו בעבודתו , והאמנם מדובר באירוע מוחי?
ב. האם קיים, לדעתך, קשר סיבתי רפואי בין האירוע החריג שארע לתובע, בעבודתו, לבין האירוע המוחי?
ג. אם התשובה לשאלה ב. שלילית - האם ניתן לקבוע שהאירוע החריג החיש את בואה של המחלה כך שאילולא התרחש, יתכן שבואה של המחלה היה נדחה למועד מאוחר יותר או שהיא לא היתה מופיעה כלל?
ד. אם התשובה לשאלה ב, חיובית - דהיינו קיים קשר סיבתי בין האירוע החריג לבין הופעת האירוע המוחי, במועד בו אובחן, האם ניתן לומר כי השפעתה הייתה פחותה בהרבה מהשפעת הנתונים האישיים של התובע, לרבות מצבו הבריאותי הבסיסי וגורמי סיכון אחרים?
ה. אם התשובה לשאלה6 (ד) חיובית - מהם אותם גורמים אחרים?

7. המומחה מתבקש, במידת האפשר, להעביר את חוות דעתו בתוך 30 יום מיום שתומצא לו החלטה זו על נספחיה.

8. המותב מסמיך את אב בית הדין לנסח שאלות נוספות למומחה וכן להתייחס לשאלות הבהרה, ככל שיידרש.

9. עם קבלת חוות הדעת, היא תועבר לצדדים והם יקבלו ארכה בת 21 יום לבקש להפנות למומחה שאלות הבהרה ביחס אליה.
במידה ותוגש בקשה להפנות למומחה שאלות הבהרה, תינתן לצד השני ארכה
בת 21 יום, להגיב לה.
ככל שלא תוגשנה בקשות להפנות למומחה שאלות הבהרה וככל שלא תוגש בקשה אחרת בתוך המועד הנקוב לעיל יקבלו הצדדים ארכה נוספת בת 14 יום להגיש סיכומיהם, שאם לא כן, יחשבו כמסכימים למסקנה העולה מחוות דעתו של המומחה ולמתן פסק דין בהתאם.

10. המזכירות תטפל בתיק עד אשר הוא יהיה בשל למתן פסק דין או החלטה כלשהי.

ניתנה היום, כ"א בתמוז תשע"ח, (4 ביולי 2018 ), בהעדר הצדדים.

מר אברהם אלוק
נציג ציבור (עובדים)

יעקבס אורית, שופטת

מר גד פרנק
נציג ציבור (מעסיקים)


מעורבים
תובע: אטקס אריאל
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: