ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין גסאן ספדי נגד מדינת ישראל :

בבית המשפט העליון בירושלים

בש"פ 2365/98

בפני: כבוד השופטת ד' דורנר

העורר: גסאן ספדי

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערר על החלטת בית-המשפט המחוזי
בנצרת מיום 7.4.98 בתיק ב"ש 605/98
שניתנה על-ידי כבוד השופט אסא

בשם העורר: עו"ד עון מישל

בשם המשיבה: עו"ד כץ נעמי

החלטה

1. העורר, המואשם בבית-המשפט המחוזי בנצרת בעבירות חבלה בכוונה מחמירה, תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות, הפרעה לשוטר בעת מילוי תפקידו, סיכון חיי אדם במזיד בנתיב תחבורה, החזקת סכין שלא כדין, נהיגה בחוסר זהירות בזמן פסילה וללא פוליסת ביטוח והשמדת ראיה, נעצר עד תום הליכי המשפט.

2. מכתב האישום עולה כי מדובר בשתי פרשיות. בפרשה הראשונה, שוטרים בלבוש אזרחי - אשר פנו לעורר שישב עם שני חברים במכונית וביקשו, ככל הנראה, לעוצרם ולתפוס סם, שעל-פי מידע מודיעיני היה ברשותם - הותקפו על-ידי יושבי המכונית, ובהם העורר, שהיכה אחד מן השוטרים באגרופו ובעט בחזהו. השוטרים נסוגו והרכב הצליח להימלט. לפי כתב האישום, שקית הסם שהחזיק העורר, הושלכה על ידיו.

בפרשה השניה, מעורבים קציני משטרה לבושי מדים, שניסו לעצור את העורר ושניים נוספים, אחד מהם שותפו של העורר בכתב האישום. על-פי הנטען, העורר והיושבים עימו במכונית יצאו מן הרכב כשבידיהם סכינים. נורו יריות, ואחד מיושבי המכונית נהרג. בעניין זה מתקיימת חקירה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש).

3. העורר מבקש בערר שהגיש כי ישוחרר ממעצרו בתנאים של מעצר בית ותנאים מגבילים נוספים, היות שהוא סובר כי בידיו הגנה טובה כנגד האישומים. אין העורר חולק כי קיימות ראיות לכאורה המספיקות למעצר וכי כתב האישום מבסס גם עילת מעצר, המושתתת על חזקת מסוכנות הקמה ממהותן של העבירות בהן הוא מואשם.

אלא, שלטענתו, בנסיבות העניין, כאשר השוטרים היורים מתהלכים חופשי, אין זה צודק שהוא נמצא במעצר, וכי על-כל-פנים, די במעצר בית כדי להשיג את מטרת המעצר, היינו, למנוע בעדו מלהמשיך בפעילות פלילית.

4. טענות אלה אינן נראות לי. פרשת הירי הנחקרת על-ידי המשטרה אינה מפחיתה מהמסוכנות של העורר, ואין בה כדי לסתור את חזקת המסוכנות הקמה על-פי דין חזקה זו. לא זו בלבד שהחזקה לא נסתרה בערר שבפניי, אלא שאף מתחזקת היא על-ידי עברו הפלילי של העורר הרצוף עבירות אלימות.

בנסיבות אלה, לא נראה לי כי מעצר בית, המבוסס על אמון, יסיר את החשש כי העורר ימשיך בפעילותו הפלילית אם ישוחרר ממעצרו.

עם זאת, אך מובן הוא כי יש לקיים את המשפט בקצב ראוי. ואכן, באת-כוח המדינה הצהירה כי המשפט קבוע להוכחות בשני מועדים: 20.5.98 ו25.6.98-. יש לקוות כי משפטו של העורר יסתיים לפני חלוף התקופה המקסימלית המותרת למעצר.

הערר נדחה.

ניתנה היום, כד' בניסן תשנ"ח (20.4.98).

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
98023650.L02


מעורבים
תובע: גסאן ספדי
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: