ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אהרונוב יעקב נגד מדינת ישראל :

בבית המשפט העליון
רע"פ 685/98

בפני: כבוד השופט ת' אור
כבוד השופט י' קדמי
כבוד השופטת ד' דורנר

המערער: אהרונוב יעקב

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

בקשת רשות ערעור על פסק דין בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 8.1.98 בתיק ע"פ 1174/97 שניתן על ידי כבוד הנשיא ו' זיילר והשופטים ד' חשין וי' צור

תאריך הישיבה: כג' בניסן התשנ"ח (19.04.98)

בשם המערער: עו"ד חובב
בשם המשיבה: עו"ד נעמי גרנות

החלטה

1. המבקש שימש בחודש פברואר 1996 כשוטר במשמר הגבול. בהיותו במסגרת תפקידו ליד שער האשפות שבעיר העתיקה בירושלים, לאחר ויכוח עם המתלונן מסיאב סלים, סטר לו המבקש, דחף אותו והחל להכותו עם נשק שהיה בידו. המתלונן נפל ארצה ונגרמה לו חבלה של ממש, והוא נזקק לטיפול רפואי. בהמשך, כשהתערב אחיו של המתלונן כדי להרגיע את הרוחות, איים עליו המבקש ותוך פעולה עם הנשק שבידו פגע המבקש באחר אשר ביקש להפריד ביניהם. האחר קיבל מכה בראשו מנשקו של המבקש. כשהגיע למקום אביו של המתלונן כדי לברר מה קרה, קללו המבקש והכה בגבו עם הנשק ואף נתן לו מכות ואגרופים. כתוצאה מכך, נפל אבי המתלונן ארצה ונגרמה לו חבלה של ממש.

בגין מעשיו אלה הורשע המבקש על פי הודאתו, על ידי בית משפט השלום, בעבירות של תקיפה חבלנית לפי סעיף 380 לחוק העונשין, תשל"ז1977-.

2. בית משפט השלום היה ער לחומרת מעשיו של המבקש, והדגיש זאת בגזר דינו. אך בהתחשבו בנימוקיו האישיים של המבקש, הסתפק בעונש של מאסר על תנאי לתקופה של שישה חודשים, בהעמדת המבקש במבחן לתקופה של שנה וכן חייבו בפיצוי אבי המתלונן בסכום של 2,000 ש"ח.

על גזר דינו של בית משפט השלום הוגש ערעור על ידי המדינה לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור, והטיל על המבקש, בנוסף, עונש מאסר בפועל לתקופה של שישה חודשים ויום. בנמקו את פסק דינו, קובע בית המשפט המחוזי כי המדובר בניצול שררה על ידי המבקש, תוך תקיפתם ללא סיבה של המתלוננים, ומתוך חזות חיצונית של הפעלת סמכות כדין.

בפנינו בקשת רשות ערעור על פסק דין זה.

3. נוכח נסיבות המקרה, בהם תקף המבקש שלושה אנשים בזה אחר זה ללא הצדקה, תוך שהוא משתמש לצורך זה בנשקו, אם גם בנסיבות המקרה כנשק קר, העונש שהוטל על המבקש אינו מצדיק מתן רשות ערעור לערכאה שלישית. תפקידן של רשויות הביטחון בהשלטת החוק והסדר הינו קשה וחיוני, ויש ליתן להן את מלוא הגיבוי, כשאלה פועלות במסגרת החוק. אך יש גם להקפיד שיפעלו כדין. מעשים כמו אלה של המבקש יש לגנות, באשר אלה מוציאים דיבתם רעה של כאלה העמלים בנחישות, אך בתום לב, לביצוע המשימות הבטחוניות המוטלות עליהם.

הבקשה לרשות ערעור נדחית.

ניתנה היום, כג' בניסן התשנ"ח (19.4.98).

ת

החלטה

ביצוע עונש המאסר יחל ביום 20.4.98.

בתאריך זה על המבקש להתייצב בבית המשפט המחוזי בירושלים, עד השעה 12:00.

ניתן היום, כג' בניסן התשנ"ח (19.4.98).

ת

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
עכב/
98006850.E06


מעורבים
תובע: אהרונוב יעקב
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: