ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יפה הודיה באנוז נגד יגאל נחמני :


בפני
כבוד סגנית הנשיא דורית פיינשטיין

התובעת

יפה הודיה באנוז

נגד

הנתבעים

יגאל נחמני
שלמה לוטאטי

החלטה

התובעת הגישה תביעה בגין הפרת זכויות יוצרים ובגין לשון הרע כנגד הנתבעים. לטענתה, למרות התנגדותה, נתבע 1 פרסם בספר שכתב על קהילת יהדות צפרו שבמרוקו תמונות שצילמה, ונתבע 2 הפיץ עליה בפייסבוק של הקהילה דברים העולים כדי לשון הרע, וזאת בשל סירובה הנ"ל.

הנתבעים בקשו להעביר את הדיון בתביעה לבימ"ש השלום באשדוד. לטענתם, ביהמ"ש בירושלים נעדר סמכות מקומית לדון בתביעה, בעוד שלביהמ"ש באשדוד נתונה סמכות כזו הן בשל כך שהסכסוך מתנהל בקשר לקהילה הנמצאת באשדוד (קהילת יוצאי העיר צפרו שבמרוקו שאודותיה נכתב הס פר ואשר אליה משתייכים גם התובעת והנתבעים), הן בשל כך שהנתבעים (וגם התובעת) מתגוררים באשדוד, והן בשל כך שהעוולות הנטענות בוצעו באשדוד שכן הספר הופץ רק בבית הכנסת של קהילת צפרו באשדוד, ואך ורק למתפללי בית הכנסת ואורחיו. לטענתם, הסיבה היחידה לכך שהתביעה הוגשה בירושלים היא שב"כ התובעת מתגורר בירושלים, והטענה ולפיה הפרסום בנעשה באינטרנט נטענה באופן מאולץ שאינו תואם לעובדות .

התובעת טוענת כי הספר שבו נעשה ללא רשותה שימוש בתמונות שצילמה, מופץ בכל הארץ, ולפיכך מעשיו האסורים של נתבע 1 אינם מסתכמים בפרסום הספר, אלא ממשיכים בכל לרגע נתון, בעת שהוא מוכר ומפיץ אותו בכל הארץ וכן היא טוענת כי דבריו של נתבע 2 פורסמו בפייסבוק .
בין הצדדים קיימת מחלוקת עובדתית, ואין גם ספק שלביהמ"ש באשדוד זיקות רבות הנוגעות לסכסוך מושא התובענה ולבעלי הדין בה. עם זאת, בשלב זה של ההליכים שבו לא נוהלו הוכחות, יש להסתמך על גרסת התובעת כפי שהובאה בכתב התביעה. עפ"י גרסה זו, נתבע 1 מפיץ את הספר בכל הארץ, ונתבע 2 מפרסם עליה דברים שהם בגדר לשון הרע בפייסבוק, קרי, באינטרנט. בנסיבות אלה ניתן לומר שהמקום שבו בוצעו המעשה או המחדל האסורים ה וא בכל הארץ, ובין היתר גם בירושלים, ודי בכך על מנת להקנות סמכות מקומית לבימ"ש זה.
לאור האמור, אני דוחה את הבקשה להעברת מקום הדיון.
בשלב זה, ובהתאם לתקנות, יופנה התיק להליך מהו"ת. לאור אופי הסכסוך, מומלץ לצדדים להגיע לפגישת המהו"ת בראש פתוח ובנפש חפצה, שכן דומה שאם יסכימו לפנות להליך גישור בעקבות פגישה זו, הם יוכלו להפיק מכך ברכה ותועלת.
המזכירות תמציא החלטה זו לצדדים, ותצרף אליה הפנייה לפגישת מהו"ת אצל מגשרת המהו"ת עו"ד עדה שמיר-אורביטו.

ניתנה היום, כ"א סיוון תשע"ח, 04 יוני 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יפה הודיה באנוז
נתבע: יגאל נחמני
שופט :
עורכי דין: