ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אברהם רבר נגד המוסד לביטוח לאומי :

04 יוני 2018
לפני:
כבוד השופטת אופירה דגן-טוכמכר

התובע:
אברהם רבר

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

מתמנה בזאת ד"ר עודד אברמסקי לשמש כמומחה/יועץ רפואי בתביעתו של מר אברהם רבר (להלן: "התובע") להכיר בפגיעה ב אירוע מוחי שאירע לו כפגיעה בעבודה.

להחלטה זו מצורפים המסמכים הבאים :
כרטיס רפואי של התובע מבי"ח בילינסון.
תיקו הרפואי של התובע מקופת חולים מכבי.
מסמכים שהגיש התובע לתיק ביוםביום 30/5/18.

פרטי המחלה / הליקוי ממנו סובל התובע מפורטים במסמכים הרפואיים.
התשתית העובדתית שנקבעה היא כדלקמן:

  1. התובע יליד 1950.
  2. התובע שימש כממונה שירותי מחשוב באוניברסיטת תל-אביב, בכל הזמנים הרלבנטיים לתביעה, ובמסגרת תפקידיו ופעילותו הינו אחראי וממונה על נושא שירותי מחשוב ואבטחת מידע של האוניברסיטה, לתמיכת המערכת ומשתמשיה, משך כ-43 שנה וכן משמש כיו"ר ועד עובדים לסקטור ההנדסאים וטכנאים וחבר ועד העובדים של האוניברסיטה, משך כ-15 שנה.
  3. כשבועיים טרם אירוע התאונה, המפורט להלן, ביקשה הנהלת האוניברסיטה לשנות את מבנה השכר לרכב של כל עובדי האוניברסיטה והגישה הצעה לשינוי משמעותי לעובדים המונה כ-1,300 עובדים.
  4. הועד התנגד למהלך והוטל על התובע הנטל להגיש הצעה נגדית ועל כן בכל התקופה הסמוכה לאירוע, עמל התובע לאיסוף נתונים ולבנות מודל להצעה הנגדית.
  5. המועד אשר נקבע להצגת המודל בפני מנהלי כ"א, וההנהלה הבכירה של האוניברסיטה ונציגי הועד נקבע ליום 8.5.16 בשעה 12:00.
  6. זאת ועוד, ביום 3.5.16 החלה "מתקפת סייבר" (נסיונות פריצה לקודי המחשב, מערכת המחשוב והתוכן על ידי גורמים זרים באמצעות רשת התקשורת והאינטרנט) על מערכות מחשבי האוניברסיטה אשר החלה בחסימת קודים אוטומטית של משמשים ואולם כבר ביום 4.5.16 נתברר כי המדובר בפריצה זדונית וקשה אל תוך המערכת בהיקף גדול, מאורגן וחומר מאד, אשר חייבה את התובע לחסום את השימוש במחשבים.
  7. בעקבות חסימת המחשבים וההנחיות שניתנו בעטיין, זכה התובע באופן אישי לריכוז גבוה מאד וחריג מאד של פניות קשות, בהיקף של מאות פניות, רובן אגרסיביות ויומיומיות, שנמשכו כ-3 ימי עבודה, אשר התנקזו רק אליו, אשר כללו צעקות ואיומים בוטים מצד המשתמשים ואנשי הסגל, בין היתר גערו בו על כשל המערכת, איימו בהגשת תלונה כנגדו ובפיטוריו וכן היו צעקות נזעמות על תפקודו, אשר השפיעו עליו באופן קשה מאד משהתקשה להתמודד עימן ועם היחס העוין ו/או הבוטה אשר זכה להם בעבודה, אשר היו חריגים ויוצאי דופן בעבורו והלחיצו אותו מאד.
  8. בנסיבות אלה, ביום 8.5.16, המועד אשר היה קבוע להצגת המצגת, התובע הרגיש דחק רב עקב האירועים, וכן לחץ ותחושה קשה וחריגה מאד כשהמתח אצלו גאה והגיע לשיאו לקראת ההרצאה בשעה 12:00 אשר היתה בעלת משמעות רבה ונכבדה ובעלת השפעה על מאות אנשים, שאז בדרכו להרצאה, חש לפתע ברע מאד והיה מסוחרר, התקשה בהליכה, וכשהוא נתמך בחבר, הציג את המצגת, כשהוא מבולבל, מעורפל ומתקשה ויצא מוקדם לביתו.
  9. עם הגעתו לביתו, שטף את פניו על מנת להירגע ומיד נשכב במיטתו ונשאר ישן עד למחרת בערב, ולאחר שקם קיבל התקף אפילפטי שאז הובהל מיד באמבולנס מביתו לביה"ח בילינסון שם אושפז בטיפול נמרץ עקב אירוע מוחי ונותר באשפוז כ-18 יום.
  10. מאז האירוע התובע לא חזר עוד לעבודתו או לכל עבודה שהיא אחרת.

3. המומחה מתבקש להשיב לשאלות הבאות :
מהו הליקוי ממנו סובל התובע?
האם התובע עבר אירוע מוחי על פי החומר הרפואי שצורף להחלטת העובדות?
האם קיים קשר סיבתי בין האירוע בעבודה המתואר בעובדות המקרה לבין האירוע המוחי אותו עבר התובע?
ככל שהמומחה ישיב בחיוב לשאלה הקודמת, הוא מתבקש להשיב לשאלה הבאה:
האם לדעתך סביר יותר להניח כי האירוע המוחי היה מתרחש בפרק הזמן בו הוא אירע בפועל גם אלמלא האירוע בעבודה; או שסביר יותר להניח שאלמלא האירוע בעבודה מועד התרחשותו היה נדחה לפרק זמן מאוחר יותר?

4. המומחה מתבקש למסור תשובותיו תוך 30 יום מהיום. על המומחה לנמק את חוות דעתו.

5. אם מי מהצדדים היה או עודנו בקשר עם המומחה, לגבי תובענה זו או הפגיעה מושא התובענה, לרבות חוות דעת שקיבל מהמומחה, יגיש הודעה בכתב לבית דין זה וישירות לצד שכנגד, תוך 7 ימים ממועד קבלת החלטה זו.

6. המזכירות מתבקשת לשלוח החלטה זו למומחה בצירוף המסמכים הרפואיים, ולקבוע את התיק לעיון ביום 16.7.18.

ניתנה היום, כ"א סיוון תשע"ח, (04 יוני 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: אברהם רבר
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: