ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין הייב עביר נגד הייב ח'דר :

בפני
כבוד ה שופטת לובנה שלאעטה חלאילה

תובעת

הייב עביר

נגד

נתבעים

  1. הייב ח'דר
  2. הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ
  3. אבנר איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ

החלטה

ענייננו בתאונת דרכים בה היתה מעורבת התובעת, ילידת שנת 1993, ביום 17.12.2001, בהיותה בת 8. התובעת נחבלה בתאונה בעיקר בראש ובפנים ונגרמו לה שברים מרובים בעצמות הפנים, אובדן של 4 שיניים חותכות בלסת העליונה ונזק לשיניים חותכות בלסת התחתונה.

במסגרת תביעה קודמת שהגישה התובעת עוד בשנת 2003 נבדקה ע"י ד"ר הורוביץ, מומחה לניתוחי פה ולסת, שמונה ע"י ביהמ"ש. המומחה קבע לתובעת נכות, לאותה עת , בשיעור של 1 % בגין אוב דן 4 שיניים חותכות בלסת עליונה ובשיעור של 20% לפי סעיף 73 (1)א 3. עוד הוא קבע כי ה תובעת זקוקה לטיפול אורתודנטי, בהגיעה לגיל 17, שישמש גם "כהכנה במבט של צורך לניתוחי עצמות הפנים" וכי יש לשקול, בהגיעה לאותו גיל, צורך בתיקונים של עצמות הלסתות, השתלות ללסת עליונה, עקירת חותכות תחתונות ושתלים במקומן.

המומחה המליץ על בדיקת התובעת שוב לצורך הכנת חו"ד משלימה לאחר קבלת הטיפול הסופי. משכך היה, נמחקה תביעתה הראשונה של התובעת.

תביעה זו הוגשה בהגיע התובעת לגיל 22 ובמסגרתה הוריתי ביום 25.10.15 על מינויו מחדש של ד"ר הורוביץ כמומחה מטעם ביהמ"ש, לצורך מתן חוות דעת נוספת ומשלימה. במסגרת צו המינוי ולאור הזמן שחלף למן ניתנה חוה"ד הראשונה, הוריתי למומחה לבדוק את התובעת בשנית ולחוות דעתו בדבר שיעור נכותה הרפואית , תוך התייחסות לטיפולים שהיא צריכה ועתידה לבצע, תדירותם ועלותם.

התובעת ביצעה בדיקות שונות, לבקשתו של המומחה ו נבדקה על ידו בחודש אוגוסט 2016. לאחר בדיקה זו הופנתה על ידו לבדיקות וצילומים נוספים ובין היתר צילום צפרו מטרי וסטטוס מקביליות, צילומי פנים ושיניים. בנוסף הופנתה אל מרפאת החוץ פה ולסת בבי"ח רמב"ם בחיפה, שם נבדקה מספר פעמים (בחודשים 12.16, 5.17 ו 9.17) ובסיכום הביקור נכתב, לאחר עיון בתוצאות הבדיקות השונות, כי יש צורך בטיפול אורתודנטי מלא.

ב"כ התובעת הפנה את תוצאות הבדיקות השונות אל המומחה מטעם ביהמ"ש וביקש לבריתן לסכם את חוות דעתו לפי הנתונים והתיעוד הקיים. המומחה השיב בשלילה וכתב כי לא ניתן לסכם את מסקנותיו "ללא השיפורים של בית חולים רמב"ם, קודם השיקום הכירורגי והאורתודנטי ורק לבסוף השיקום הדנטלי ".

במצב דברים זה, לאור הטיפול הארוך שעוד ממתין לתובעת ומאחר והודיעה שהיא עתידה להתחתן בתחילת חודש יולי הקרוב ולהעתיק את מקום מגוריה, יחד עם בעלה לעתיד, לפינלנד, פנה ב"כ התובעת אל ביהמ"ש, בהסכמת ב"כ הנתבעת, בבקשה להורות למומחה לסכם את חוות דעתו כפי מצבה של התובעת היום.

שקלתי את כלל נסיבות העניין; אני סבורה כי חרף אי הודאות הרפואית הקיימת יש להעריך את מצבה של התובעת ולפעול לקבלת חו"ד סופית בעניינה.

המדובר בתאונה שאירעה מזה כשבע עשרה שנים, בהיות התובעת בת 8. היום, היא בת 25 !
תביעה זו הינה, כאמור, התביעה השנייה המוגשת בגין נזק יה ולמן הגשת התביעה ומינוי מומחה, עברה התובעת סדרה של בדיקות וצילומים , תוך שבא כוחה מעדכן את ביהמ"ש מעת לעת בהתקדמות ההליכים בכל הנוגע לעניין הנכות.

דומה כי לא יכול להיות חולק על כך שמוטב יהא לבדוק את התובעת ולהעריך את נכות עקב התאונה בתום כל השיקום האורתודנטי ואולי גם לאחר הניתוחים שתעשה, ככל שתעשה . זהו המצב שיש לשאוף אליו במרבית המקרים בהם על הפרק עומדת הערכת הנכות הצמיתה של נפגע, ואולם מנגד לא ניתן להמתין עד אין סוף וקיים צורך בסופיות ההליך, צורך שעונה במקרה זה לאינטרסים של שני הצדדים; של התובעת – גם בכך שמתן חו"ד יקדם את ההליכים בתביעתה לפיצויים שתחילתה היתה עוד בהליך הקודם בשנת 2003 (לציין כי בעניינה כבר ניתנו שתי חוו"ד בתחומים אחרים) ויעזור לה להניח פרק זה בחייה מאחור. של הנתבעת, בכך שניתן יהא להעריך את היקף הנזק בתיק ואת היק ף המחויבות הכספית כלפי התובעת. נוסף לכך קיים כמובן אינטרס של המערכת לקדם הליכים תלויים ועומדים ולמנוע את הימשכותם.

דברים אלה מקבלים משנה תוקף היום לאור מעברה הצפוי והקרוב של התובעת משטחי המדינה והעתקת מקום מגורי ה למקום מרוחק כאמור.

בנסיבות אלה , יש לבכר את סופיות ההליך, אליה חותרים שני הצדדים, על פני הוודאות בהערכת מצבה הרפואי של התובעת. מכאן, אני מורה למומחה , ד"ר הורוביץ, לסכם את מסקנותיו ואת חוות דעתו בעניינה של התובעת ע"י הערכת מצבה נכון להיום תוך התייחסות לטיפולים ה עתידיים המומלצים , מהותם משכם ועלותם הצפויה , הצפי בשיפור מצבה של התובע ת לאחר הטיפולים ובאיזו מידה והסיבוכים האפשריים והשפעתם על הנכות.

ככל שיש צורך בבדיקה נוספת של התובעת, יעשה המומחה מאמצים כדי לקיים את הבדיקה בחודש זה ובטרם נסיעתה של התובעת.

המזכירות תמציא החלטה זו למומחה ולצדדים. במקביל, יפעל ב"כ התובעת להמצאתה למומחה.

בשולי הדברים, התנצלותי בפני הצדדים על העיכוב במתן החלטה זו, שנבע מתקלה במשימת המעקב.

ת. פנימית ליום 15.7.18.

ניתנה היום, כ"ד סיוון תשע"ח, 07 יוני 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: הייב עביר
נתבע: הייב ח'דר
שופט :
עורכי דין: