ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יוסף סיבי נגד המוסד לביטוח לאומי :

04 יוני 2018

לפני:
כבוד השופט יגאל גלם, סגן נשיא

התובע:
יוסף סיבי

-
הנתבע:
המוסד לביטוח לאומי

החלטה

1. ד"ר רון בשוראי, מרחוב אגמית 13, להבים מתמנה בזה לשמש מומחה יועץ רפואי (להלן: "המומחה"), לשם מתן חוו"ד רפואית בשאלות המפורטות להלן בהחלטה זו והמתייחסות לתובע, וזאת תוך 30 ימים ממתן החלטה זו.

2. מסמכים רפואיים:
להחלטה זו מצורפים מסמכים כמפורט להלן:
א. תיקו הרפואי של התובע קופת חולים לאומית.
ב. תיקו הרפואי של התובע מבית החולים בני ציון.
ג. מסמכים רפואיים שונים שצורפו לכתב התביעה.
ד. דיסק המכיל סרטונים המתארים את עבודת התובע שצורף לתצהירו.

3. העובדות:
התובע יליד שנת 1958.
התובע עובד במשך 36 שנים במפעל הרכב ב.מ.ב כמפעיל מכונה במשרה מלאה 8 שעות ביום.
התובע עובד כמפעיל מכונות שתפקידן חיתוך וניקוב של פלטות לייצור פריטים שונים.
התובע מבצע במסגרת עבודתו בין היתר את הפעולות הבאות:
התובע משתמש בדיסק השחזה רוטט, כאשר אוחז בו בשתי ידיו ומשחיז פלטה ממתכת גדולה שנמצאת בגובה הבטן. התובע מבצע פעולת השחזה זו פעמיים שלוש ביום בממוצע כל פעם 10 דקות בממוצע. פעולה זו מתוארת בסרטון שנקרא "השחזת פלטה".

התובע מכין כלים לעבודה באמצעות מקבים פעולה זו מצריכה פירוק ופתיחה של ברגים תוך שהתובע משתמש במאריך לצורך פתיחה וסגירה של הברגים באמצעות מפתח הלן. פעולת זו מבוצעת בין 5-6 פעמים ביום כחמש דקות בכל פעם בממוצע. הברגים נמצאים בגובה החזה. פעולה זו מתוארת בסרטון שנקרא "פירוק והרכבת מקבים במכונה השנייה".

התובע מפרק את הפריטים ממתכת מתוך המכונה באמצעות מוט ברזל. התובע משחרר בצורה זו כ- 100-120 פריטים ביום. כל פעולת הפירוק אורכת בין רבע שעה לחצי שעה. פעולה זו מתוארת בסרטון שנקרא "פירוק חלקים במכונה השנייה".

התובע מעצב פריטי מתכת קטנים כאשר אוחז בהם בשתי ידיו ועומד ליד סרט ההשחזה, בשתי הידיים הוא מצמיד את החלק למכונת ההשחזה. התובע משחיז בצורה זו כ- 120 חתיכות בממוצע, סך הכל חצי שעה ביום. המכשיר נמצא בגובה הבטן. פעולה זו מתוארת בסרטון שנקרא "השחזת כלים".

התובע נוהג על מלגזה בתוך שטח המפעל בשטח מקורה, כחצי שעה עד שעה ביום, כאשר הוא אוחז בידו השמאלית בתפוח שנמצא על ההגה ובידו הימנית בידית ההילוכים. לעיתים בזמן הנסיעה המלגזה קופצת זאת מאחר ומשטח הבטון בנוי מפלטות עם מרווחים ביניהם. מצורף סרטון המתאר את העבודה על מלגזה שנקרא "נהיגה על מלגזה".

התובע מבצע את כל הפעולות בעמידה.

ידו הדומיננטית של התובע הינה יד שמאל.

4. השאלות:

א. מהי המחלה או המחלות מהן סובל התובע באגודלים וכפות ידיו?
ב. האם כל מאמץ פיזי שעשה התובע במסגרת עבודתו, גרם לפגיעה כלשהי (להלן: "הפגיעה") באגודלים וכפות ידיו?

ג. אם התשובה לשאלה הקודמת חיובית - ההיתה אותה פגיעה, פגיעה זעירה ובלתי הפיכה, כך שבהצטרף אליה פגיעות קודמות וחוזרות נוצר המצב הקיים בתובע או שמא, המצב הקיים הוא תוצאה של תהליך תחלואתי ממושך?

ד. ככל שהתשובה לשאלה ג' הינה חיובית, מובהר בזאת למומחה, כי על מנת לקבוע קיומו של קשר סיבתי, יש צורך בסבירות של מעל 50%, כי תנאי העבודה השפיעו על המחלות מהן סובל התובע באגדולים וכפות ידיים דהיינו, יותר סביר לקבוע שתנאי העבודה השפ יעו במידה זו או אחרת על המחלות באגודלים וכפות ידיים, לעומת המצב ההפוך שתנאי העבודה לא השפיעו.
בשים לב לאמור לעיל, יודיע המומחה האם אכן קיים קשר סיבתי בין עבודת התובע למחלות מהן סובל התובע באגודלים וכפות ידיים.

ה. אם התשובה לשאלה הקודמת - היא חיובית - האם יש בתובע גורמי סיכון והאם תנאי עבודתו הנ"ל השפיעו על המחלה או המחלות השפעה משמעותית ( השפעה משמעותית על פי הפסיקה הינה בשיעור של 20% ומעלה)?

5. לתשומת לב המומחה יוער, כי הכלל בבית הדין לעבודה, שאין בודקים את התובע, אלא אם באופן חריג מבקש זאת המומחה.

6. כמו כן יצוין, כי אין הצדדים רשאים לפנות ישירות אל המומחה.

7. התיק יובא לעיון ביום 8.6.18.

ניתנה היום, כ"א סיוון תשע"ח, (04 יוני 2018), בהעדר הצדדים ותישלח אליהם.


מעורבים
תובע: יוסף סיבי
נתבע: המוסד לביטוח לאומי
שופט :
עורכי דין: