ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין סימון אסרף נגד דור - חן מסחר בע"מ :

1
לפני כבוד הרשמת קרן כ"ץ

המבקש:
סימון אסרף

נגד

המשיבה:
דור - חן מסחר בע"מ

החלטה

לאחר עיון בהתנגדות לביצוע שיק על סך 1,718 ₪ /בבקשת הרשות להגן, ובהתאם לסמכותי לפי תקנה 205 (ג) לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984, ניתנת בזאת למבקשת רשות להגן על יסוד הטענות שפורטו בהתנגדות ובבקשה להארכת המועד. בין היתר, נטען כי המבקש הוסף לתיק ההוצאה לפועל ושונה שם החייבת לשמו בהתאם לבקשה מוסכמת בתיק ההוצל"פ רק ביום 12.12.17. תיק ההוצל"פ נפתח לטענתו בשנת 2005. הוספת המבקש לתיק ההוצל"פ נעשתה כ- 12 שנים לאחר חילול השיק שתאריך פירעונו היה ליום 10.6.98. כמו כן, טוען המבקש כי למרות שהוסף בהסכמה בשנת 2017 לתיק ההוצל"פ, הסכמה זו לא כללה ויתור על טענות עובדתיות או משפטיות כלשהן ולכן הוספתו לתיק נעשתה לאחר תקופת ההתיישנות ולא ניתן לתבוע אותו לאחר 12 שנים מיום פתיחת תיק ההוצל"פ ולאחר כמעט 20 שנים מתאריך פירעון השיק. התביעה התיישנה בהתאם לחוק ההתיישנות. כמו כן, נטען כי השיק שולם ונפרע למשיבה על ידי החייב מס' 2.
טענות הגנה טובות אלו מקנות רשות להגן. נוכח סיכויי ההגנה הטובים אני מורה גם על עיכוב הליכי ההוצל"פ כנגד המבקש.
באשר להארכת המועד, מעיון בתיק עולה כי ההתנגדות הוגשה ביום 12.2.18 לתיק ההוצל"פ בעוד שהיה צריך להגיש אותה כחודש לפני כן (לאור הסכמת הצדדים בחודש דצמבר להוסיף את שם החייב). יחד עם זאת, יש להניח כי לאחר ההסכמה רק הונפקה אזהרה לחייב ובדרך כלל לוקח חודש עד שהיא נמסרת. לכן, לא נראה כי חל איחור כלשהו בהגשת ההתנגדות. כמו כן לאור ההלכה בעניין ע"א (באר-שבע) 1229/01 - שושנה בוקסבאום נ' ארמונד מלכה . תק-מח 2002(2), 4751, היות ומדובר בהתנגדות לביצוע שיק הארכת המועד נשקלת בהתאם לחוק בתי המשפט ויש לשקול את הטעמים וכן את סיכויי ההגנה בעת הארכת המועד ולא רק טעמים מיוחדים שיירשמו. ניתן להאריך את המועד מכל טעם, לכן סיכויי ההגנה שפורטו לעיל הינם סיכויי הגנה טובים (התיישנות של כ- 20 שנה) . משך האיחור הנטען אף הוא אינו גדול (כחודש ימים מיום הידיעה).

לכן לאור כל האמור לעיל, ניתנת רשות להתגונן, מוארך המועד וניתנות ההוראות כדלקמן:
1. המזכירות תפתח תיק אזרחי בסדר דין מהיר לפי פרק טז1 (תקנות 214א-214טז) בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984 , שעניינן תובענות בסדר דין מהיר ובכפוף להוראות שלהלן.
2. התצהיר התומך בהתנגדות ישמש כתב הגנה.
3. הצדדים יגישו תצהירי אימות וגילוי מסמכים מוקדם תוך 30 ימים מהיום.
4. תצהירי עדות ראשית יוגשו במקביל תוך 45 ימים מהיום.
הצדדים יגישו עותק כרוך, מדוגלן וממוספר לביהמ"ש לנוחיות המותב השיפוטי שידון בתובענה.
5. המזכירות תקבע כעת ישיבה מקדמית בפני מותב שיפוטי, במעמד בעלי הדין שתאריכו יהיה לאחר תום המועדים הנ"ל ולא לפני יום 24.6.18.
תשומת לב הצדדים, שדין אי התייצבות לישיבה המקדמית, כדין אי התייצבות למשפט.
6. הדיון הקבוע בפני ליום 25.4.18 מבוטל. המזכירות תעדכן את יומני בהתאם ותשלח החלטתי זו לצדדים. כמו כן, המשיבה תודיע בדחיפות טלפונית למבקשת כי מועד הדיון בוטל וכי בקשתה התקבלה.

ניתנה היום, ח' אייר תשע"ח, 23 אפריל 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: סימון אסרף
נתבע: דור - חן מסחר בע"מ
שופט :
עורכי דין: