ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אלכסנדרה גורליק נגד ויקטור לינזון :

בפני: כבוד הנשיא א' ברק

המבקשת: אלכסנדרה גורליק

נגד

המשיבים: 1. ויקטור לינזון
2. היועץ המשפטי לממשלה

בקשה להעברת סמכות שיפוטית

בשם המבקשת: עו"ד אלה גליקמן

בבית המשפט העליון

החלטה

1. המבקשת הגישה לבית משפט זה בקשה לקביעת שיפוט מכוח חוק שיפוט בענייני התרת נישואין (מקרים מיוחדים), התשכ"ט1969- (להלן: "החוק"). בבקשה צויין, כי המבקשת נולדה לאם יהודיה ואב יהודי, וכי המשיב הינו יהודי. בחוות דעת שהוגשה על ידי בית הדין הרבני הגדול, צויין, כי בהיות הצדדים להליך ספק יהודים, יתכן והנישואין האזרחיים שערכו יחשבו כבטלים מעיקרם ו"יחד עם זה להצריך ג"פ מספק או לחומרא". על יסוד זה, ובהתחשב בשאר נסיבותיו של המקרה, הוריתי מכוח סמכותי בסעיף 1(א) לחוק, כי השיפוט בבקשה יהא מסור בידי בית הדין הרבני בתל-אביב-יפו.

2. בפני בקשת המבקשת להעברת סמכות שיפוט לבית המשפט לענייני משפחה. בבקשה צויין, כי עקב היות המשיב ברוסיה ואי שיתוף הפעולה מצידו, נמשך ההליך ומסתרבל הוא, בבית הדין הרבני בשעה, שלו היה ההליך מתנהל בפני בית המשפט לענייני משפחה היה הוא מסתיים בהתרת נישואי הצדדים, לאור הנסיון המצוי בידי בית משפט זה במקרים מעין אלו, וסדרי הדין השונים הנוהגים בו.

3. לאחר שעיינתי בבקשה ובחומר שבפני, נחה דעתי כי לא ניתן להיעתר לה ודינה להידחות. אכן, אין בבקשה זו אלא משום השגה על קביעת סמכות השיפוט לבית הדין הרבני. ההחלטה בדבר קביעת השיפוט אינה פועל יוצא של סדרי דין גרידא, אלא בהיות בית הדין "נוגע בדבר", כמשמעו בסעיף 2(ב) לחוק. על כן, לא מצאתי בטעמיה של המבקשת יסוד לשינוי החלטתי מיום 19.5.98 ומטעם זה, דין הבקשה להידחות.

הבקשה נדחית.

ניתנה היום, כ"ד בסיון התשנ"ח (18.6.98).

א

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97059090.A08/דז/


מעורבים
תובע: אלכסנדרה גורליק
נתבע: ויקטור לינזון
שופט :
עורכי דין: