ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין חליל נסאסרה נגד מדינת ישראל :

ע"פ 4145/97
ע"פ 4498/97

בפני: כבוד השופט מ' חשין
כבוד השופטת ט' שטרסברג-כהן
כבוד השופט י' טירקל

המערער בע"פ 4415/97: חליל נסאסרה
המערער בע"פ 4498/97: כמאל נסאסרה

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערעור על פסק דין בית המשפט המחוזי
בנצרת מיום 8.6.97 בת.פ. 33/96
שניתן על ידי כבוד השופט ג' גינת

תאריך הישיבה: כ"ח בסיוון תשנ"ח (22.6.98)

בשם המערערים: עו"ד רמי דיין

בשם המשיבה: עו"ד אפרת ברזילי

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

המערערים שלפנינו הורשעו בבית-משפט קמא - על-פי הודאתם ובעיסקת טיעון - בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, נסיון להחזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית ונסיון להחזקה ונשיאת נשק. בעיסקת-הטיעון הוסכם בין התביעה לבין המערערים כי התביעה תעתור להטיל על המערערים עונש מאסר בפועל שלא יפחת משמונה שנות מאסר בצירוף קנס כספי ומאסר על-תנאי, ואילו ההגנה תבקש להסתפק בעונש מאסר בן ארבע שנים. לאחר שמיעת טענות בעלי-הדין גזר בית-משפט קמא על המערער בע"פ 4145/97 (חליל) עונש בן שמונה שנות מאסר, מתוכן שש שנים לריצוי בפועל (בניכוי התקופה בה שהה במעצר) והיתרה על-תנאי. כן הוטל עליו קנס כספי בסך 30,000.- ש"ח או שנה מאסר תמורתו. המערער בע"פ 4498/97 (כמאל) נגזר עליו עונש בן שבע וחצי שנים, מתוכן חמש וחצי שנים לריצוי בפועל והיתרה על-תנאי.

הערעורים הם על חומרת העונש.

בע"פ 4415/97 מערער חליל אך על הקנס שהושת עליו. בקשתו היא כי נבטל אותו קנס, או, לחלופין, כי נפחית ממנו. ערעור זה בדין יסודו, אך מטעם זה בלבד שבית-משפט קמא ראה להטיל קנס רק על מערער זה ולא על הנאשמים האחרים שעמדו לפניו לדין. אכן, עומדת לחובתו של חליל הרשעה קודמת בעבירת סם, ואולם לא זו בלבד שהרשעתו באותה עבירה היא משנת 1989 אלא שגם כך לא מצאנו צידוק להחמיר עימו בעונש הקנס כפי שהוטל עליו. אנו מחליטים לקבל את הערעור באשר לגובה הקנס שהוטל על חליל, ולהעמיד את הקנס על-סך 10,000.- ש"ח או חצי שנה מאסר תמורתו.

בע"פ 4498/98 מערער כמאל על אורך תקופת המאסר שהוטלה עליו. בדעתנו להיעתר גם לערעור זה. כמאל היה הצעיר בחבורה - בעוד שני הנאשמים האחרים היו, לעת ביצוע העבירה, בני 30 ו31- - כמאל היה כבן 19 בלבד. יש להניח שכמאל נגרר אחרי המבוגרים ממנו, ויש לזכור עוד זאת שאין הוא גורר אחריו הרשעות קודמות. מכל מקום, בית-משפט קמא גזר על כמאל ועל נאשם שלישי (שאיננו לפנינו) אותה תקופת מאסר, ונראה לנו כי ראוי היה להבחין, לזכותו של כמאל, בין כמאל לבין אותו נאשם, הן בשל גילו הצעיר יותר של כמאל והן בשל כך שאותו נאשם הורשע בעבירות חמורות נוספות: תקיפת שוטר בנסיבות מחמירות ונסיון בריחה ממשמורת חוקית.

אנו מחליטים, איפוא, לקבל את ערעורו של כמאל ותחת עונש המאסר שהטיל עליו בית-משפט קמא אנו מחליטים להטיל עליו שש שנות מאסר, מתוכן 4 וחצי שנות מאסר בפועל (בניכוי התקופה בה שהה במעצר) והיתרה על-תנאי כפי שנקבע בבית-משפט קמא.

ניתן היום, כ"ח בסיוון תשנ"ח (22.6.98)

ט

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97041450.G04


מעורבים
תובע: חליל נסאסרה
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: