ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין רפאל קליין נגד פספורטכארד ישראל סוכנות לביטוח כללי בע"מ :

בפני כבוד הרשם הבכיר איתי רגב

תובע

רפאל קליין

נגד

נתבעות
1.פספורטכארד ישראל סוכנות לביטוח כללי (2014) בע"מ
2.הפניקס חברה לביטוח בע"מ

פסק דין

לפני תביעה על 8,456 ₪, בה טוען התובע כי על הנתבעות לפצותו בקשר לאירוע גניבת תרמיל בעת נסיעתו לחו"ל. התובע מתאר כיצד ברכבת, בדרכו לשדה התעופה בברצלונה, נגנב תרמילו , וכיצד נדחתה תביעתו על ידי הנתבעות משום שלא צירף אסמכתא מהמשטרה המקומית אליה היה צריך לפנות, לטענת הנתבעות. בנוסף טען התובע כי חלק מתביעתו נדחה בשל טענה להחרגה של פריטים מסוימים (משקפיים, בושם, מצלמת וידאו, זכרון נייד).
התובע צירף לתביעה אישור על הגשת תלונה, יומיים לאחר האירוע, למשטרת ישראל.

הנתבעות טענו, בכתב ההגנה, כמצוין אף בהודעת הדחיה שצורפה לכתב התביעה – כי בהעדר תלונה למשטרה המקומית בארץ בה נטען כי נגנב התיק אין בידיהן לקבל את התביעה, וזאת בהתאם לתנאי הפוליסה שרכש התובע לקראת נסיעתו לחו"ל. הנתבעות ציטטו את הסעיף הרלבנטי (ס' 9.3) לפוליסה. הנתבעות הצביעו גם על הפריטים שכיסויים הוחרג מתנאי הפוליסה כמצוין לעיל, וטענו גם כי תכולת התיק הנטענת אינה מידתית לכך שלתובע היו פריטי כבודה נוספים.

בדיון חזר התובע על הנטען בכתב התביעה ונציגת הנתבעת הוסיפה כי היה בידי התובע ליצור קשר עם מוקד הנתבעות ולעדכנן בזמן אמת, אך לא עשה כן, וכי לא צירף כל אסמכתא לקרות האירוע הנטען (הודעה למשטרה בספרד, אישור מחברת הרכבות). עוד התברר בדיון כי לפני מספר שנים היה התובע מעורב במקרה דומה (שלא הגיע לכלל תביעה בבית המשפט) , ולטענת הנתבעות הדבר מצביע על כך שהתובע מודע לתנאי הפוליסה ולהגבלות הנכללות בה. התובע אישר את קרות המקרה הקודם אך לא ידע להציג פרטים נוספים אודותיו.

בנסיבות אלו, מצאתי לדחות את התביעה.
התובע לא טען, וממילא לא הוכיח, שלא היה מודע לתנאי הפוליסה. חזקה, לפיכך, כי הכיר את תנאי ההסכם שנכרת בין הצדדים ואת תנאי השירות שרכש מהנתבעות.
לפיכך, וכאשר הותנה פיצוי בגין מקרה גניבה בהצגת אישור מהמשטרה המקומית או אישור מוביל אווירי או אחר (ובמקרה דנן – חברת הרכבות), הרי שבהעדרם של אישורים אלו לא התקיימו התנאים לכיסוי ביטוחי של מקרה הגניבה, ובדין נדחתה דרישתו של התובע. בנסיבות אלו אין צורך כלל לבחון את שאלת החרגתם של פריטים אלו או אחרים מבין הפריטים שנגנבו ואשר נדרש פיצוי בגינם.

לפנים משורת הדין, אין צו להוצאות.

המבקש לערער על פסק הדין רשאי להגיש בקשה לבית המשפט המחוזי מרכז לוד בתוך 15 ימים.

ניתן היום, ט' ניסן תשע"ח, 25 מרץ 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: רפאל קליין
נתבע: פספורטכארד ישראל סוכנות לביטוח כללי בע"מ
שופט :
עורכי דין: