ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין יצחק בנעים נגד שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר :

בפני כבוד ה שופט יוסף בן-חמו

העותר

יצחק בנעים, ת.ז. XXXXX940

נגד

המשיבים

  1. שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר - זימונים
  2. מדינת ישראל

החלטה

בפני עתירת אסיר המבקש להורות למשיבה לשוב ולשלבו בסבב חופשות.

העותר הינו אסיר פלילי, מרצה עונש מאסר של 27 חודשים לאחר שהורשע בעבירת שוד.

לעותר ניתנו בעבר חופשות, אך לאחרונה הוחלט להפסיקן בעקבות מידע מודיעיני שלילי.

כתב התשובה
מאסרו זה של העותר הינו מאסר השלישי, מסווג לקטגוריה ב/1.

בקשתו האחרונה של העותר לצאת לחופשה נדונה ביום 31/1/18 ונדחתה בעקבות קבלת מידע מודיעיני המצביע על המשך פעילות פלילית. המדובר במידע שערכיותו ומהימנותו גבוהים.

לאחר הדיון שנערך במעמד הצדדים, נתבקשה המשיבה לשוב ולשקול את עמדתה וליתן תשובה משלימה.

בתשובה המשלימה הודיעה המשיבה כי עניינו של העותר נבחן בשנית על ידי משטרת ישראל שהחליטה להסיר את התנגדותה ליציאתו לחופשה, על אף המידע המודיעיני.
המשיבה הודיעה כי יציאתו לחופשה מותנית בתנאים שייקבעו על ידי הגורמים המוסמכים ומשטרת ישראל. כללים אלה יכללו מעצר בית מלא בזמן החופשה. בקשתו של העותר תבחן בהתאם לעמדות הגורמים הרלוונטיים ובשים לב לעמדה העדכנית של משטרת ישראל.

בתגובה לכתב התשובה המשלים הודיע העותר כי הוא מבקש שתינתן החלטה להוציאו לחופשה מבלי להתנות זאת באי התנגדות של שאר הגורמים.

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים ובכפוף להודעת המשיבה בכתב התשובה המשלים, לפיה אושרה לעותר חופשה בתנאים, ובכפוף לאישור יתר הגורמים הרלווטנים, אני מורה על דחיית העתירה.

עניין החופשה צריך להיבחן על ידי הגורמים המוסמכים בזמן אמת והוא כפוף לכך שהגורמים המוסמכים יתנו את הסכמתם. קורה לא אחת שאף שאחרי שמאושרת לאסיר חופשה, האישור מבוטל כאשר מתקבל מידע שלילי עדכני המצדיק ביטול החופשה או כאשר מתקבלת עמדה עדכנית של הגורמים המוסמכים להמליץ לדרג המנהלי המחליט.

במקרה כאן, די היה בעובדה שבעקבות המידע המודיעיני שהגיע לידיעתה ,הודיעה משטרת ישראל על התנגדותה במסגרת סמכותה, כדי שלא לאשר לאסיר חופשה. זאת משום שקבלת עמדת המשטרה בהתחשב בקטגוריה אליה מסווג העותר, הינה אחד התנאים הדרושים על פי הוראות פקנ"צ החופשות.

במסגרת כתב התשובה המשלים נמסר כי משטרת ישראל הסירה את התנגדותה. אין בהודעה זו כדי לייתר את הצורך בקבלת עמדת יתר הגורמים הרלוונטיים. עמדת המשטרה הינה נכונה ליום כתיבתה. היא דינאמית . ככל שיתקבל מידע או נתונים המצדיקים שינוי העמדה וההמלצה, הדבר לגיטימי.

אני מורה על דחיית העתירה.

ניתנה היום, ב' ניסן תשע"ח, 18 מרץ 2018, בהעדר הצדדים.


מעורבים
תובע: יצחק בנעים
נתבע: שרות בתי הסוהר-מחלקת האסיר
שופט :
עורכי דין: