ברוכים הבאים לאתר פסיקה - פסקי דין בחינם, להלן פסק הדין אזולאי שלום נגד מדינת ישראל :

בפני: כבוד השופט י' קדמי
כבוד השופט י' טירקל
כבוד השופט ח' אריאל

המערער: אזולאי שלום

נגד

המשיבה: מדינת ישראל

ערעור על פסק דין בית המשפט המחוזי
בחיפה מיום 3.2.97 בת.פ. 224/95
שניתן על ידי כבוד השופט עודד גרשון

תאריך הישיבה: כ"ג באלול תשנ"ח (14.9.1998)

בשם המערער: עו"ד קבלר בן ציון

בשם המשיבה: עו"ד אריה פטר

בשם שירות המבחן: גב' חנה אטקס

בבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים פליליים

פסק-דין

השופט י' קדמי:

ערעור כנגד פסק דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (ת.פ. 224/95), לפיו הורשע המערער בשתי עבירות של סחר בסמים - במסגרתה של כל אחת מהן מכר לסוכן משטרתי כ- 10 גרם הירואין - ובעבירה של תקיפה בשל הכאתה של מתלוננת על רקע סכסוך הנעוץ בשמירה על איזורי מכירת סמים.

בשל הרשעתו בשתי עבירות הסחר בסמים נגזרו על המערער 40 חדשים מאסר ממשי ו24- חודשים מאסר על תנאי; וכן הופעלו לחובתו שני מאסרים על תנאי למשך 26 חדשים באורח מצטבר. ואילו בשל הרשעתו בעבירת התקיפה הושתו על המערער 18 חדשים מאסר מהם 6 חדשים לריצוי בפועל - במצטבר לעונשי המאסר האחרים - והיתרה על תנאי. בסך הכל על המערער לרצות 72 חדשים מאסר בפועל.

במקורו היה הערעור מכוון כנגד ההרשעה ולחילופין כנגד גזר הדין, ברם, בדיון מיום 16.6.1998 צומצם הערעור לעניין חומרת העונש בלבד; וזאת - על רקע הסכמה שהושגה בין הצדדים, לפיה יוגש לבית משפט זה תסקיר משלים בעניינו של המערער.

טענתו של ב"כ המערער היא: כי העונש שנגזר על מרשו בתיק זה הינו מופרז לחומרה, בהתחשב בהוראת הריצוי המצטבר של עונשי המאסר הממשי, שנגזרו בשל כל אחד משלשת האישומים, ועונשי המאסר על תנאי שהופעלו.

בהקשר זה מציין ב"כ המערער את הרקע המשפחתי הקשה שבו גדל המערער ואת העובדה כי בילה במתקני כליאה למעלה מעשרים שנה; ומדגיש - כי בינתיים המערער נגמל לחלוטין מהתמכרותו לסמים שהיתה בעוכריו עד כה ואורח חייו השתנה לבלי הכר.

תסקיר שירות המבחן תומך בדברי הסניגור: המערער אכן הצליח לדכא את התמכרותו לסם ומאז כליאתו הינו נקי מסמים ומוחזק באגף מתאים למצבו; ואורח חייו השתנה, הוא עובד לשביעות רצון האחראים עליו ויוצא לחופשות ללא תקלה. התרשמותה של עורכת התסקיר היא, כי קיימת אצל המערער "מוטיבציה לשנות את דפוסי התנהגותו ואורח חייו"; והמלצתה היא לקצר את תקופת מאסרו תוך לקיחה בחשבון כי תהליך השיקום שבו הוא נתון מחייב שהייה של שישה חדשים נוספים בכלא.

עבירות הסחר בסמים בהן הורשע המערער מחייבות - על פי המדיניות שהתגבשה בפסיקתו של בית משפט זה - הטלת עונשים מרתיעים; וככלל - נסיבות אישיות נסוגות בפני האינטרס הציבורי של המאבק עד חורמה במפיצי הסם. עם זאת, במקרים מיוחדים - נדירים בדרך כלל - כאשר מי שנכשל ברוכלות סמים מגלה סימנים אמיתיים של עליה על דרך הישר, ראוי לעודדו להמשיך במאמציו בכיוון זה.

הגב' אטקס חזרה בפנינו על ההמלצה שבתסקיר; וב"כ התביעה הצהיר כי לנוכח האמור בתסקיר גם התביעה סבורה שיש מקום לעודד את המערער להמשיך בדרכו החדשה.

לאור כל האמור לעיל החלטנו לקבל את הערעור ולהקל בעונשו של המערער באופן שעונשי המאסר המותנה שהופעלו, ירוצו באורח חופף לענשים שנגזרו עליו בתיק הנוכחי, שישארו מצטברים ביניהם.

בסך הכל יהיה, איפוא, על המערער לרצות בפועל 46 חדשים מאסר. יתר חלקי גזר הדין ישארו בעינם.

ניתן היום כ"ג באלול תשנ"ח (14.9.1998).

העתק מתאים למקור
שמריהו כהן - מזכיר ראשי
97018310.H04


מעורבים
תובע: אזולאי שלום
נתבע: מדינת ישראל
שופט :
עורכי דין: